Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz 2x50W lub 1x100W - TDA 2030 Problem z zasilaniem

ArczeX 07 Nov 2007 18:41 3608 15
    ArczeX
    Level 12  
    a czy konieczna jest cewka z podwójnym zwojem to znaczy 2x12V ? czy można zastosować 2 osobne transformatory np. 12V 80W + 12V 80W ?
    michu_t
    Level 15  
    Jeżeli masz dwa identyczne transformatory to możesz je zastosować.
    ArczeX
    Level 12  
    a jeszcze sie zapytam jak połączyć dwa takie same transformatory ?
    Tylko tak bardziej obrazowo :D

Ja rozumiem to jakoś tak :D jak źle to mnie poprawcie :roll:

To Tak do 4 kabelków z uzwojenia pierwotnego przykładamy napięcie 230V~ z 4 kabelkami z uzwojenie wtórnego robimy tak...
    z pierwszego transformatora bierzemy jeden kabelek i skręcamy go też z jednym kabelkiem ale z transformatora drugiego ( z tych kabelków powstanie 0V) z pozostałych dwóch kabelków które zostały po jednym przy każdym transformatorze dopinamy mostek... potem filtrujemy i gotowe ?

ostrzegam ze jestem bardzo początkujący i jeśli to co napisałem jest kompletną bzdurą to proszę o wyrozumiałość :wink:
  • Helpful post
    michu_t
    Level 15  
    Tak, oba transformatory od strony pierwotnej podłączasz normalnie do 230V, natomiast po stronie wtórnej łączysz je szeregowo tzn. koniec uzwojenia pierwszego transformatora łączysz z początkiem drugiego transformatora i tak powstaje masa, natomiast początek uzwojenia pierwszego transformatora podłączasz do jednej nóżki ze znakiem napięcia zmiennego mostka, a koniec drugiego uzwojenia do drugiej nóżki ze znakiem napięcia zmiennego na mostku ;-) Trochę zakręciłem ale chyba wiadomo o co chodzi
    ArczeX
    Level 12  
    wielkie dzięki :D teraz już wiem o co chodzi...
    jeszcze raz thx :)
    Malas1984
    Level 29  
    Apropo tego wzmacniacza to sprawdz go dobrze ze schematem zanim go uruchomisz-gdzies jest blad na plytce oraz lubi sie bardzo wzbudzac -zastosuj dobre przewody ekranowane na wejscia. Jest gdzies nawet temat o tych problemach niedaleko... Pozdrawiam,
    Vector_666
    Level 17  
    Jeśli robiłeś ze schematu zamieszczonego na elektrodzie to połącz sobie rezystor R11 z diodą D4.
    Odnośnie wzbudzeń, jeżeli układ był robiony na sugerowanych scalakach tda2030 to nie powinno być z nimi problemu:)
    Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

*z Anodą diody
    Malas1984
    Level 29  
    O wlasnie-to kolega Vector_666 robil i mial takie problemy z tym-w razie czego juz wie jak pomoc ;-) ;-) jest jego temat wlasnie o tym wzmaku.
    ArczeX
    Level 12  
    Wielkie dzięki za info ;] Ale...

Vector_666 wrote:
    połącz sobie rezystor R11 z diodą D4.

Konieczne jest to przy standardowych TDA2030A ?

Bo z tego co wyczytałem to stosowałeś TDA2040

- O i jeszcze skąd dorwałeś transformatorka :D ?
    - Ile za niego wybuliłeś ?
    - I czy dał byś radę jeszcze taki jeden załatwić :D ?
    Malas1984
    Level 29  
    Wczesniej stosowal TDA 2030 i mial tez cyrki a zas potem kupil 2040- bo jak dobrze pamietam to ja mu polecilem abytak zrobil-jest mocniejszy 2040 i jak dobrze pamietam to wyzsze napiecie moze przyjac ;-) ok 2x22V sym i poj 40V cos takiego. U Ciebie jest symetryczne. Wszystko musisz zrobic zgodnie ze schematem i sprawdzic plytke-bo gdzies sa bledy,a chyba nie masz zamiaru zjarac tranzystorow czy tez TDA... ;-) Najlepiej Vector_666,KrzysztofS beda wiedziec chyba o co tam biega-bo robili to i uruchomili. pozdro.
    rusekwronki
    Level 13  
    Ja tez robiłem z tego schematu, błąd jest przy rezystorze nie pamiętam jaki ale ten co miał wartość 680Ohm jest gdzieś przy wejściu sygnału, zamień go na 75Ohm, ja tak mam i śmiga bez problemów ten wzmak w subie. A i jeszcze jedno ten wzmacniacz jest wytrzymały na przeciążenia i na eksperymenty z zasilaniem ja miałem pomiędzy + a - ok50V:D, to był mój pierwszy wzmacniacz który sam robiłem, a i jak tu koledzy mówią zastosuj dobrze ekranowane kable sygnału wejściowego. Pz:)
    Malas1984
    Level 29  
    50V????? niezle-,ze to TDA nie padlo-bo ma max 18V ;-)
    rusekwronki
    Level 13  
    tez sie dziwie, ale jednak TDA wytrzymało
    Vector_666
    Level 17  
    Myśle,że połączenie Rezystora R11 z diodą D4 jest raczej konieczne, porównaj sobie te same elementy obu kanałów na schemacie ideowym (są zaznaczone w czerwonym kółku)
    Następnie przyglądnij się schematowi montażowemu, ze schematu ideowego wynika że R11 powinien być połączony z Diodą D4 na zdjęciu poniżej masz zaznaczony odcinek brakujacej ścieżki

Bardzo łatwo jest to połaczyć wystarczy wlutowac zwore np kawałek nóżki rezystora pomiędzy oba te elementy i wszystko będzie ok :)

Co do transformatora został zakupiony w sklepie elektronicznym. Toroid 2X12V 4,16A 100W koszt około 60 zł. Myśle że spokojnie znajdziesz takie trafko w jakimś elektronicznym sklepie u siebie w mieście.Można również zastosować 2 zwykłe ( nie symetryczne) transformatory 12V 4A 50W i też będzie ok :)

Hm u mnie działa na tym 680 Ohm :)
    Miałem troche problemów ze wzbudzeniami ale myśle,że to przez zastosowanie tda 2040 zamiast tda 2030. Pomogło wlutowanie na wejścia dodatkowych kondensatorów i dobry ekranowany kabel. Testowałem 2 identyczne układy na tda2030A i z nimi nie było takich problemów :)
    Pozdrawiam

Dodano po 30 [minuty]:

Zauważyłem że nie masz jeszcze radiatora :) najlepiej kupić RA4291 (Jest troszeczke dłuższy od płytki i idealnie pasuje do tego układu:) ), Us'y i tranzystory musisz odizolowac od radiatora podkładkami mikowymi oraz tulejkami które wchodzą w otwory US i tranzystorów :) oczywiście wszystko przykręcasz śrubkami bądź wkrętami :)