Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak szybko określić moc silnika 3-faz

provayder 14 Cze 2004 22:53 1760 8
  • #1 14 Cze 2004 22:53
    provayder
    Poziom 12  

Witam

Muszę wykonać sterowanie do maszyny. Maszyna posiada dwa silniki, niestety brak jakiejkolwiek idetyfikacji parametrów tych silników - do tej pory chodziło to 'na krótko'. Zrobiłem pomiary cęgami, ale jakoś nie wiem jak to wszystko poskładać :(

* 1 silnik połączony z motoreduktorem brał na każdej fazie 3,2A. Wydaje mi się, że silnik już jest obciążony przez motoreduktor i jego moc szacuję na ok. 1,5kW.
    * 2 silnik chodził na jałowym, baz żadnego obciążenia. Na oko miał 3000obr/min. Pomiar cęgami: L1=4,2A; L2=4,6A; L3=4,8A. Ja go oceniam na ok. 4-5kW.

Czy wg Was szacunki moje są prawidłowe????
    Jak można szybko ocenić moc slinika na podstawie pomiarów prądów fazowych???

• #2 15 Cze 2004 07:35
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Zgrubnie prąd liczysz 2xmoc silnika. Trzeba pamiętać tylko że dotyczy to parametrów znamionowych silnika. Więc jeżeli uznasz że silniki nie będą miały większego obciążenia na wale to według mnie możesz śmiało dobrać zabezpieczenie termiczne do prądów pomierzonych ewentualnie zostaw sobie możliwość podciągnięcia nastaw na termiku.
    Pozdrawiam

• #3 15 Cze 2004 09:08
    mkos1
    Poziom 29  

Ten drugi silnik raczej bym określił na jakieś 2.2 kW

• #4 15 Cze 2004 14:36
    rt69
    Poziom 13  

Co do tego drugiego to przystawalbym przy 4-5kW

• #5 15 Cze 2004 18:04
    provayder
    Poziom 12  

mkos1 napisał:
    Ten drugi silnik raczej bym określił na jakieś 2.2 kW

Tylko że silnik był mierzony na biegu jałowym a normalnie to na nim wisi propela o średnicy ok. 40-50cm.

• #6 15 Cze 2004 20:23
    mkos1
    Poziom 29  

Ja kiedyś miałem taki "dziwny" silnik co miał 2.2kW i bez obciążenia pobierał prawie 5A
    Możliwe, że brało się to z tego, że znamionowo miał 930 obr/min ale ..... nie wiem napewno.

• #7 16 Cze 2004 13:17
    spros
    Poziom 17  

a na oko to jakiego typu to sa silniki? bo to znacznie ulatwi rozwiazanie. a przynajmniej bedzie mozna dokladniej niz na oko okreslic moc tychze.
    sa tacy co potrafia zaocznie okreslac moc mechaniczna silnika na podstawie plynacych pradow ale mysle ze juz doklaniejsze wyniki bysmy uzyskali jakbys powiedzial ile one waza i jaka maja pi razy oko objetosc (w dm3).
    Mam nadzieje jednak ze w krotkim czasie dowiemy sie o typie tych piekielnych maszyn i wtedy moze uda sie okreslic nawet metody pomiaru parametrow oraz jakies podstawowe zaleznosci ktore pozwola nam na okreslenie mocy. a przy dokladniejszych pomiarach moze nawiet lacznie z wybiegiem moze nawet powiemy jaka maja sprawnosc, moment bezwladnosci, moment mechaniczny i takie tam inne cyferki ktore znacznie ulatwiaja projektowanie ukladow napedowych.
    pozdrawiam.

• #8 16 Cze 2004 13:29
    spros
    Poziom 17  

a tak na powaznie:
    zakladam ze to silnik indukcyjny. obojetnie czy klatkowy czy pierscieniowy.
    http://www.zsme.neostrada.pl/praca/badanie_silnika_indukcyjnego_3-faz,_pierscieniowego/1.htm
    z czego bedzie cie interesowac:
    Pomiar charakterystyki biegu jałowego
    oraz
    Pomiar charakterystyki zwarcia
    potem wzorki z ksiazeczki i masz dokladnie to co trzeba a nawet wiecej.
    aha na elektrodzie jest juz wszystko opisane nawet ze wzorkami chyba.
    pozdrawiam

• #9 17 Cze 2004 07:04
    tprzemko
    Poziom 22  

Witam
    Pewno nie będzie koledze się chciało wyznaczyć parametrów danego silnika albo nie będzie miał możliwości. Więc załóż to co masz tam założyć pomierz prądy i dobierz zabezpieczenia do tego co pomierzysz i po sprawie. A jak już koniecznie będziesz chciał określić moc silnika proponuję zapytać "starego motacza" (pan przezwaja silniki) on na pewno udzieli Ci informacji jak go zobaczy a już na pewno jak spojży na uzwojenie silnika. Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME