Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tandberg 28TM94

Adam D 15 Jun 2004 00:59 1065 6
    Adam D
    Level 14  
    TV Tanbreg 28TM94 Chassis PC200
    Chodzi mi glównie o zasilanie (przetwornicę). Jest ona na LM393 i 2SK791.Mam następujący problem:
    Na czuwaniu jest chyba OK. natomiast przy załączaniu pilotem do pracy zaczyna mocno piszczeć przetwornica, startuje WN, ale nie może się "przełamać" i pojawić obraz. Napięcie anodowe spada do ok. 90V. Po "odciążeniu" lekkim przetwornicy tzn. odłączeniu tranzystora w obwodzie korekcji EW odbiornik zaczyna pracować normalnie tylko oczywiście jest "poduszka". Taki sam efekt jest gdy zmienię cewki odchylające na takie od Elektrona ( bo myślałem początkowo że to ich wina). Czasem tzn raz na 100 włączeń TV zadziała normalnie z podłłączonym układem korekcji i orginalnymi cewkami.
    Zauwarzyłem, że ktoś naprawiał już tą przetwornicę i może coś pozmieniał w wartościach, ale bez schematu ( chociaż podobnego)nic nie porównam.
    Proszę pomóżcie!!!
    Brakuje mi pomysłu czemu ona "nie daje rady" zastartować.
    Może jakieś sugestie, bo nie znalazłem żadnej przetwornicy na tym scalaku (choć to zwykły wzm. operacyjny).
    Z góry dziękuję :)
    Adix
    Level 20  
    Przetwornica może być ok, jest tylko za bardzo obciążona. Gdzieś jest zwarcie W.N. pion...etc. Podnieś napiecie na G2 i zaobserwuj co widać na ekranie. Oczywiscie nie wykluczam cewek odchylajacych - jesli to one to czesto objawia się to zwężonym z każdej strony, pogiętym i rozmytym obrazem, jesli pozioma kreska to juz powinieneś wiedzieć co dalej... :D
    Adam D
    Level 14  
    Witam :)
    Niestety to nie jest wina cewek ani odchylania H czy V, ponieważ jeśli uda mi się "wystartować" to TV pracuje poprawnie i jest pełnowartościowy obraz. Sprawdzałem cewki i trafopowielacz rezonansowym miernikiem zwarć. Nie jest to też wina żadnego z elektrolitów bo każdy wymieniałem. Wydaje mi się, że to przetwornica nie ma wystarczającej energii tzw. "kopa" żeby zastartować. Problem w tym, że nie mam do tego TV schematu i nie wiem czy ktoś przede mną nie wstawił złych wartości rezystorów albo innego tranzystora, czy też scalaka ( bo TV trafił do mnie z tzw. nieznanego źródła- prawdopodobnie przywieziony ze szrotu). I jeszcze tak przynajmniej mi się wydawało, że jeśli ustawię PR-ek regulacji U w przetwornicy to gdy ustawię go "na maxa" to jest większe prawdopodobieństwo startu.
    Jestem wdzięczny za wszelkie sugestie.
    Adam D
    Level 14  
    Witam :(
    p. DIZMAR nie wiem o którą elkę chodzi?
    Jeśli o tą główną w przetwornicy to tak. Wymieniałem też tą na U anodowym.
    Proszę niech ktoś podpowie mi jeśli spotkał podobną przetwornicę w innym odbiorniku ( na LM393 i 2SK791 ).
    Plizzz :)
    Z góry wielkie dzięki...
    Richi
    Level 39  
    Schemat załączę w dziale schematów TV jako chassis TV Elbe-Seleco PC 200-110ordm.zip.
    Adam D
    Level 14  
    Witam :)
    Bardzo dziękuję "Richi"
    Ściągnąłem schemat i jutro mogę "walczyć" - teraz mam podstawy.
    To się nazywa pomoc :)))
    Niech Ci Bozia w dzieciach wynagrodzi Dobry Człowieku... hihi... :)
    Dzięki wszystkim.
    Z poważaniem Adam D.