Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C#] - jak to jest? exe i .NET

02 Paź 2009 20:11 3070 5
  • Poziom 42  
    Witam,

Jako, że pierwszy raz w życiu zabrałem się za C Sharp tzn zainstalowałem sobie darmowe środowisko Microsoft Visual C# 2008 Express i okazuje się, że zaczynają mi wychodzić pierwsze programy typu

Hello World ;)

to mam pytanie - jak to jest - czy taki program po skompilowaniu do EXE - bo exe'c mi się pojawia - może być odpalony na każdym windowsie? czy tylko na tym, który ma zainstalowany .NET? a jeśli musi być .NET to w jakiej wersji i co trzeba w razie czego dostarczyć mojemu przyszłemu klientowi wraz z moim programem EXE ???

po drugie czy taki jakiś prosty program ale nie konsolowy tylko okienkowy ze standardowymi kontrolkami typu button, radiobutton, edit itp - można sobie także od razu uruchomić na jakimś małym urządzonku zaopatrzonym w jakąś wersję Windows CE itp???? czy trzeba to jakoś przekompilować do tego urządzonka? czy coś innego zrobić???

a dodam, że np robię połączenie z jakimś wybranym portem szeregowym COM - wybieram w aplikacji na PC numerek i się ładnie łączy i coś tam potrafię wysłać - czy tak samo zadziała to na tym Windows CE ????

sorki, jeśli komuś te pytania wydadzą się zbyt przyziemne - ale na prawdę to moje pierwsze kroki w C#
  • Pomocny post
    Poziom 2  
    Niestety programik do działania potrzebuje środowiska .NET, visual c# 2008 EE nie daje możliwości tworzenia natywnych programów. Domyślnie zdaje się tworzy programy do wersji .NET Framework 3.5, ale można to zmienić w ustawieniach projektu. Nie jestem pewien jak to z urządzaniami przenośnymi jest, ale są wersję .NET Framework na platformy mobilne (zdaje się że nazywają się .NET Compact Framework) i powinno wszystko działać.
  • Poziom 42  
    ok znalazłem miejsce - properties'y - gdzie można wybrać numerek Framerworka do kompilacji

może jednak ktoś wie dokładniej jak to jest z napisaniem niedużej aplikacji na Windows CE - co trzeba mieć i co zrobić ? żeby ją napisać
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Żeby pisać pod Windows Mobile to o ile się nie mylę, musisz mieć VS w wersji professional.

Jest do ściągnięcia 90 dniowy trial na stronie M$.
    Do tego SDK dla odpowiedniej wersji WM, bo po zainstalowaniu VS jest SDK do WM5 ( chyba że w tej wersji do ściągnięcia są zawarte już nowsze).

Jak zainstalujesz to po prostu podczas tworzenia nowego projektu w "Project Types" będziesz miał wybór "Smart Device". Dalej już chyba wiadomo. Pisze się tak samo, z tym że netCF ma trochę ograniczeń w porównaniu do "dużego" net.

Tu masz przykład jak to wygląda:

http://msdn.microsoft.com/pl-pl/netframework/cc789361%28en-us%29.aspx

lub jak byś miał problem z Silverlight w przeglądarce:

http://www.youtube.com/watch?v=BqZE4ksXxgE

Jak znasz trochę angielski to polecam ci obejrzeć więcej filmików z serii HDI na MSDN. Można się sporo nauczyć.

Chyba można też pisać programy dla WM w Sharp Develop.

pzdr.
  • Poziom 42  
    Żbik --> bardzo dziękuję to dużo mi wyjaśniło jak na początek

czy dobrze słyszałem gdzieś w necie, że WM Sharp Develop o którym wspomniałeś jest darmowym środowiskiem?
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    mirekk36 napisał:

to mam pytanie - jak to jest - czy taki program po skompilowaniu do EXE - bo exe'c mi się pojawia - może być odpalony na każdym windowsie? czy tylko na tym, który ma zainstalowany .NET? a jeśli musi być .NET to w jakiej wersji i co trzeba w razie czego dostarczyć mojemu przyszłemu klientowi wraz z moim programem EXE ???

Musi być zainstalowany .net; różne wersje framework są instalowane wraz z różnymi wersjami Windows więc pytanie jaką najstarszą wersję Windows musisz wspierać u klientów. Do aplikacji można dołączyć (mały) instalator który ściąga resztę z Internetu lub po prostu plik instalacyjny odpowiedniego frameworka. Jak to zintegrować z intalatorem aplikacji do znalezienia na msdn.

mirekk36 napisał:

po drugie czy taki jakiś prosty program ale nie konsolowy tylko okienkowy ze standardowymi kontrolkami typu button, radiobutton, edit itp - można sobie także od razu uruchomić na jakimś małym urządzonku zaopatrzonym w jakąś wersję Windows CE itp???? czy trzeba to jakoś przekompilować do tego urządzonka? czy coś innego zrobić???

Na win ce musisz mieć zainstalowaną odpowiednią wersję Compact Framework. Na moim komputerze odpowiednie pliki cab dla różnych platform są w folderze C:\Program Files\Microsoft.NET\SDK\CompactFramework\ Niestety nie jestem pewny z czym się zainstalowały :) Prawdopodobnie z .NET Framework SDK lub Windows Mobile SDK.

Bardzo proste aplikacje można uruchomić zarówno na PC jak na CE. Ale lepiej po prostu używać bibliotek z Compact Framework. W VS Express nie ma kreatora dla projektu typu "Smart Device Project", ale to nie znaczy że nie można takiej aplikacji zrobić. Zacznij od www.codeproject.com, tam jest sporo informacji, np. tutaj. W przypadku C# można zrobić każdą aplikację nawet w notatniku i skompilować z linii poleceń ;)

mirekk36 napisał:

a dodam, że np robię połączenie z jakimś wybranym portem szeregowym COM - wybieram w aplikacji na PC numerek i się ładnie łączy i coś tam potrafię wysłać - czy tak samo zadziała to na tym Windows CE ????

Nie wiem. Compact Framework ma sporo ograniczeń, pewnych rzeczy nie obsługuje. Klasa SerialPort istnieje. Zobacz w msdn.

SharpDevelop jest darmowy i działa zupełnie dobrze. Jest w nim kreator do "Compact Framework Windows Application", ale żeby to wszystko działało warto zainstalować najpierw .NET Framework SDK (instalowane jest automatycznie z VS, ale SharpDevelop tego nie instaluje)