Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacnicz antenowy do radia

Krystian 31 Gru 2002 22:20 4951 15
  • #1 31 Gru 2002 22:20
    Krystian
    Poziom 10  

Witam

Szukam od pewnego czasu prostego i dobrego schematu wzmacniacza antenowego do radia. Znalazłem jakis na dwubramkowym tranzystorze BF
    ale nie mogłem takiego kupic (moze to tylko w sklepie nie było).

Jezeli ktos zna jakis fajny schemat albo najlepiej ma taki wzmacniacz wykonany i spradzony to proszę o pomoc.

Dziekuje

0 15
  • #2 31 Gru 2002 23:08
    stebx
    Poziom 17  

Krystian, króciutko: gdzie mieszkasz (miasto-wieś, domek czy blok i jaki wysoki, równinka czy górki), jaką masz antenę, co chciałbyś uzyskać dzięki wzmacniaczowi - ogólnie poprawę odbioru czy odbiór zdecydowanie dalszych stacji i na jakich zakresach.
    Może coś doradzę, może ktoś inny

0
  • #3 01 Sty 2003 13:41
    Krystian
    Poziom 10  

domek, wieś, teren lekko falisty
    Interesuje mnie odbiór z dalej położonych nadajników, ale wzmocnieniem lokalnych stacji nie pogardzę
    dokładniej to jest to Podkarpacie, okolice Leżajska, mały tu wybór stacji...

Jakis w miare prosty i w miare tani uklad, niewazne, czy antena aktywna, czy jakis wzmacniacz, czy cokolwiek.

Anteny jakiejs specjalnej nie mam. Domek piętrowy, no a zakres to tylko FM mnie interesuje

Dzięki za zainteresowanie, będę wdzięczny za wszelką pomoc.

0
  • #4 01 Sty 2003 17:04
    stebx
    Poziom 17  

No cóż, faktycznie za dużo to Ty nie usłyszych na antenie teleskopowej, ale nie przejmuj się, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak dużo stacji masz w zasięgu dobrego odbioru stereo!
    Najlepszym wzmacniaczem jest dobra antena - na początek wystarczy Ci zewnętrzna antena na dachu domu.
    Dużo też zależy od tego, jakie masz radio - jeśli jest to wieża stereo, to najczęściej ma wejście antenowe 75 ohm, więc takim właśnie kablem musisz połączyć antenę z tym wejściem. Niestety, im większa odległość anteny od radia (długość kabla) tym bardziej kabel osłabi sygnał odbierany, więc należałoby znaleźć na antenę i na radio miejsca w miarę bliskie sobie tak, żeby długość kabla nie przekraczała - powiedzmy - 10 m i zastosować kabel o niezbyt dużej tłumienności (nie wiem, czy coś Ci to mówi, przecież nie musisz się na tym znać).
    Jeśli miałbyś gdzie zdobyć nawet starą, używaną antenę samochodową, to byłaby w miarę dobra do Twoich celów, ważne, żeby miała ok. 70 cm długości -prawidłowo połączona z radiem i umocowana nad dachem pozwoli Ci odbierać stacje z Rzeszowa, Łańcuta, Przeworska, Jarosławia, Lubaczowa, Biłgoraja i Stalowej Woli - sądzę, że tyle Ci wystarczy.
    Gorzej, jeśli masz tzw. boom-box, czyli radio stereo, ale przenośne, z zamontowaną na stałe anteną teleskopową - niestety, trzeba się trochę znać, żeby w nim podłączyć antenę zewnętrzną, ale nie jest to też jakaś sztuka magiczna - na pewno można to zrobić bez studiów z elektroniki :D :D :D
    Może się zdarzyć, że mieszkasz w jakimś dołku, ale to by był straszny pech, bo wokół wcale nie masz większych górek, ale jeżeli tak, to też coś wymyślimy.
    Pisz, ja w każdym bądź razie śledzę temat, zawsze pomogę.
    Powodzenia i
    SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU :!:

0
  • #5 01 Sty 2003 18:06
    Krystian
    Poziom 10  

Wygląda na to, że moja sytuacja nie wygląda najlepiej.
    Anteny samochodowej chyba nie skombinuję, a obecnie to dysponuję "wieżą" taką starą 'PALLADIUM' może cos o tym badziewiu słyszałeś. W każdym razie za antenę robi tam kawał kabla.
    Znajduję się w małym dołku ale odbiór dużych stacji mam bardzo dobry (RMF ZET PRII PRIII RZESZÓW KIELCE itp.), dużo gorzej jest ze stacjami lokalnymi.

Tak w ogóle planuję zrobić sobie jakiś sprzęt ale jak na razie nie stać mnie na to.
    Poszukuję w tym celu jakichs ciekawych schematów ale na razie nic fajnego nie znalazłem. Gdybym robił sobie sprzęt tak modułowo: najpierw radio, potem coś z magnetofonu, odtwarzacz CD i wzmacniacz to w sumie pewnie wyszedłbym na tym drożej niż kupić oryginał w całości.
    [size=18]Ale!

po pierwsze to to byłoby "na raty'
    a po drugie-ważniejsze: zrobić sobie sprzęt to jest ogromna frajda no i zawsze można cos udoskonalic, a taki ze sklepu to nie wiadomo co gdzie jest.

Tak więc gdybyś znalazł coś na ten temat to podrzuć[/size]

Ale wracając do anteny:
    Tamten układ,o którym pisałem na początku był ze strony
    http://elektronet.gower.pl/r038.htm
    Nie wiem jakby to działało, myślałem żeby wyjście tej anteny podłączyć do tego kabla, co robi za antenę, a masę anteny połaczyć z masą radia. Miałoby to prawo działać?
    No ale tranzystora nie było w sklepie :cry:

Jestem początkującym elektronikiem, na razie wykonałem tylko zasilacz stabilizowany ale i przy tak prostym "sprzęcie" miałem problemy.
    Ale elektroniczne "abecadło' znam, wiem mniej więcej co z czym się je.

Gdybym mógł odbierać większość stacji z miast, które wymieniłeś to by mnie to satysfakcjonowało.

Z Siecią łączę się za pomocą modemu także mam "limitowany" ten dostęp :cry: .
    Gdybym się długo nie odzywał to proszę się nie przejmować, znaczyłoby to, że "limit" się chwilowo wyczerpał.

Dziękuję za pomoc, zainteresowanie i życzenia.
    Pozdrawiam i również życzę
    Szczęśliwego Nowego Roku!

Ale się rozpisałem :roll:

0
  • #6 01 Sty 2003 19:12
    stebx
    Poziom 17  

Niestety:
    Error 404
    Strona o podanym adresie nie istnieje na serwerze Gower.PL
    więc nic nie odpowiem.
    PALLADIUM też, niestety, nie znam, napisz mi, który to model (numer z tyłu obudowy: MCD 919R, 931/6116,czy 392/669 ? - takie schematy znalazłem w ofercie cyfroniki, nie chcę kupować, tylko wyszukiwarka mnie tam "pchnęła").
    Piszesz:

Cytat:
    ...za antenę robi tam kawał kabla...

domyślam się więc, że ma wejście antenowe cinch albo coś podobnego do gniazda antenowego telewizora, więc nie powinieneś mieć problemów z dołączeniem anteny.
    Nie jest problemem, że nie masz skąd zdobyć samochodową, wymieniłem ją tylko jako przykładową, możesz sam coś podobnego zrobić chociażby z anteny teleskopowej.
    1. Ustal sobie miejsca, gdzie będziesz miał radio i gdzie zamontujesz antenę (pisałem o odległości od anteny i długości kabla).
    2. Ustal i kup niezbędną długość kabla (dobrze się zastanów którędy go poprowadzisz, trudno Ci będzie dołączyć drugi odcinek jeśli kupisz za mało kabla, a za dużo to nieporzebnie wydane pieniądze).
    3. Kup właściwą wtyczkę i zamocuj na jednym z końców kabla.
    4. Jeśli zdobędziesz antenę teleskopową to musisz wymyśleć sposób jej zamocowania gdzieś nad dachem tak, żeby odizolować ją od ewentualnego masztu (jeśli maszt metalowy, może być izolowany - generalnie antena nie musi być wysoko, wystarczy ok. pół metra ponad dachem, będzie odbierała z wszystkich kierunków)
    5. Do anteny podłączysz żyłę środkową kabla, ekran spokojnie możesz zostawić wolny, ale we wtyczce przy wieży trzeba go podłączyć do zewnętrznej części, a żyłę środkową do bolca wtyczki).
    Aha, możesz zastosować zwykły, pojedynczy drut do podłączenia anteny, ale - SPRAWDZONE - będziesz miał kłopoty z czystym odbiorem gdy tylko ktoś lub coś (kot, pies, człowiek) będzie się poruszał w nawet sporej odległości, rzędu kilkunastu metrów!!! od przewodu, naprawdę sprawdzone :? :?

Zamiast anteny teleskopowej możesz zastosować rurkę metalową o śred. ok. 6 do 16 mm (stalowa, aluminiowa)- może być pręt, ale raczej cieńszy, do 10 mm (waga!).
    I to wszystko, resztę pozostawiam Twojej inwencji :lol:
    Życzę powodzenia i napisz, czy wystarczyło i co odbierasz

0
  • #7 02 Sty 2003 21:34
    Krystian
    Poziom 10  

A ja nadal nie mogę się zabrać do konstrułowania!:

Ta "wieża" (celowo piszę w cudzysłowie, bo to ma tylko rozmiary takie jak wieża, a jakość tego jest marna) ma numery:
    Art. 552/399 Wierzę Ci, że nie chcesz jej kupić, tego raczej każdy się chce pozbyć. Jedną ma niewątplową zaletę: ma adapter stereo.
    Ale to nie ważne. Pisząc 'kawał kabla' miałem na prawdę na myśli kawałek JEDNOŻYŁOWEGO przewodu w izolacji. Ten przewód w tym pudle spełnia taką samą rolę jak w innych radiach antena teleskopowa. To jest takie coś jak przy takich budzikach elektronicznych z radiem. Tam też zwisa zawsze jakiś kawałek przewodu.
    Ja myślę, że gdyby środkowy przewód z kabla koncentrycznego połączyć tam, gdzie połączony jest ten "kawał kabla", a zewnętrzny połączyć z masą radia to by to dzałało tak jak powinno. No a drugi koniec kabla koncentrycznego połączyć z anteną oczywiście.
    Tu problemu nie będzie (mam nadzieję, że dobrze kombinuję z tym połączeniem) i z wykonaniem anteny też nie powinno być.
    Problem zaczaił się gdzie indziej.
    "Obejrzałem" swoją sytuację dokładniej i doszedłem do pewnych wniosków:
    - przyjrzałem się położeniu mojego domu z odległości 1Km - mieszkam w dołku, a do tego od strony Rzeszowa w odległości ok. 50-100m od mojego domu rośnie sobie gęsty las. Dlatego np. TV z Rzeszowa nie odbiera u mnie praktycznie wcale.
    - cały dach mojego domu pokryty jest blachą, nawet kominy! To powoduje chyba jakieś odbicia. Poza tym w tej sytuacji pozostaje mi umieścić antenę na samym czubku komina. Myślę, że w lecie "zainteresowałyby" się nią pioruny, no i przewód musiałbym poprowadzić chyba przez komin (rodzice nie pozwoliliby mi majstrować przy dachu), a to nie jest dobry pomysł.
    Umieszczenie anteny na strychu też nie wchodzi w grę z uwagi na blaszany dach. Taka blacha to chyba niezły ekran? (jeśli się mylę to popraw mnie).
    Koło domu nie rosną wysokie drzewa, budowa takiego wysokiego masztu w moim przypadku też nie jest możliwa. Antenę telewizyjną mam położoną na wysokości podstawy dachu.
    Jeżeli przychodzi Ci do głowy jakiś inny pomysł na umieszczenie anteny wysoko to napisz proszę.

Z powyższych powodów myślę nadal o wspomnianej wcześniej przeze mnie aktywnej antenie.
    W internecie ona jest w jakimś elektronicznym portalu, nazwy nie pamiętam. Ale znam sposób na dotarcie do niej, ja tak zrobiłem jakieś 2 tygodnie temu i znalazłem:
    Wpisałem w wyszukiwarce w portalu wp: aktywna antena ukf fm
    i o ile dobrze pamiętam był to pierwszy znaleziony dokument.
    NALEŻY KLIKNĄĆ 'KOPIA LOKALNA' i otwiera się kopia lokalna tej strony. Od oryginału różni się tylko tym, że nie ma tła.
    Próbowałem ja załączyć do postu, ale nie udało mi się. Albo moja przeglądarka dziwnie się zachowuje albo to wina portalu.

Podsumowując:
    Albo znajdziemy jakiś sposób na wyniesienie anteny, albo znajdziemy jakiś dobry wzmacniacz.

Dziękuję za dotychczasową pomoc
    Pozdrawiam
    krystian

0
  • #8 02 Sty 2003 22:54
    stebx
    Poziom 17  

Antenę, Krystian, antenę.
    Możesz umieścić inną antenę na ścianie od strony nadajnika FM (np. od strony Rzeszowa). Zrobisz ją ze starego kabla symetrycznego TV.
    Weź listwę drewnianą ok. 1,70 m długości, do niej przybij (tak, gwoździkami, ale nie pinezkami) 1,60 m telewizyjnego kabla symetrycznego antenowego (kabel płaski, impedancja 300 ohm) zwartego na obu końcach. Jeden z przewodów rozcinasz na środku i włączasz do niego symetryzator (może być nawet telewizyjny).
    Tu masz rysunek anteny i balun czyli symetryzator - środkowy pasuje

0
  • #9 09 Sty 2003 19:00
    Krystian
    Poziom 10  

Zrobiłem taką antenę tylko symetryzatora nie miałem.
    Zamiast zrobiłem pętlę z przewodu 75 Ohm.
    Nie działa!

0
  • #10 10 Sty 2003 21:44
    stebx
    Poziom 17  

1. Wywal tą pętlę, przy słabym sygnale jeszcze dodatkowe straty :!:
    2. Weź jakikolwiek pierścień plastikowy, np. krążek ze zużytej 12 mm taśmy samoklejącej i na nim nawiń dwoma na raz przewodami emaliowanymi fi 0,3 do 0,8 mm (to się nazywa bifilarnie) 5 zwojów.
    3. Łączysz początek jednej piątki z końcem drugiej i do tego punktu dołączasz ekran koncentryka.
    4. Początek drugiej piątki łączysz z żyłą środkową koncentryka i jednym przewodem anteny.
    5. Koniec pierwszej piątki z drugim przewodem anteny.
    To odpowiada dokładnie środkowemu symetryzatorowi - rdzeń ferrytowy jest potrzebny przy pracy na KF, i to bardziej do nadajnika, więc możesz się obyć bez niego tym bardziej, że musiałbyś stosować materiał F82 albo mniej (trudniejsze do zdobycia).
    To po pierwsze.
    Po drugie: chyba nie zrozumiałeś problemu, antena aktywna to po prostu antena ze wzmacniaczem, nie można wzmocnić czegoś, czego nie ma, więc najpiew musisz znaleźć sygnał jakiejkolwiek stacji, żeby móc go wzmocnić - może być słaby, zaszumiony, ale musi być :!: .
    Innego wyjścia nie masz.

0
  • #11 11 Sty 2003 18:55
    Krystian
    Poziom 10  

Zrobiłem tak i nic.
    Ciągle najlepszy odbiór mam na kawałku druta.
    Problem mógłby tkwić w radiu, a dokładniej w wyjściu antenowym. Jeżeli jest wyjście jak antena teleskopowa to nie wiem czy można podłączyć antenę tak jak napisałem wyżej. Nie wiem.

Sygnał jest. Jest co wzmocnić. Parę regionalnych stacji słychać w sprzyjających warunkach ale ciężko tu o stereo, nie mówiąc już o braku szumów i zniekształceń.
    A co myślisz o wzmacniaczu, o którym pisałem('aktywna antena ukf'), jako takim.
    Czy to ma prawo działać?
    Pozdrawiam
    Krystian

0
  • #12 23 Mar 2003 01:22
    wojtekd
    Poziom 2  

Krystian napisał:
    Zrobiłem tak i nic.
    Ciągle najlepszy odbiór mam na kawałku druta.
    Problem mógłby tkwić w radiu, a dokładniej w wyjściu antenowym. Jeżeli jest wyjście jak antena teleskopowa to nie wiem czy można podłączyć antenę tak jak napisałem wyżej. Nie wiem.

Krystianie! Kombinujesz jak koń pod góre z pustym wozem;)
    Przeczytałem waszą dyskusję i nie wiem dalej jednej ważnaj rzeczy:
    Czy twoj odbiornik ma gniazdo antenowe czy nie. Piszesz, ze zwisa tam kawałek kabla, ale są następujące możliwości:
    a) czy kabel zaczyna się wychodząc prosto z obudowy odbiornika (są takie radyjka)
    b) czy jest wetknięty do GNIAZDA antenowego odbiornika
    c) Odbiornik miał antene teleskopową, tylko byloby to dziwne, bo musialbys ja wymontowac i wetknac tam kabelek:-)

Jeśli a) to oznacza, ze masz slabiutki odbiornik, ktorego parametry techniczne(czułość, selektywnosc) najprawdopodobniej nie pozwola ci na zadowalający odbior dalszych stacji, na twoim miejscu odpuscilbym sobie przerobki, chociaz pobawic sie zawsze mozna;-) ale sukcesu nie bedzie.

Jesli b) to juz mozesz kombinowac! W twoim przypadku (dolinka) polecam antene kierunkowa lub dookólna w zaleznosci od tego czy chcesz odbierac stacje z jednego kierunku, czy z różnych(ale słabiej) - tu zobacz http://dipol.com.pl Antena musi byc na maszcie wysoko, jesli na dachu, to polecam kupic obejme ktora przymocujesz maszt do komina (dookola komina zaklada sie 2 druty, proste w montazu) i polaczysz ja z radiem kablem koncentrycznym jak opisywal wyzej kolega.
    Należy oczywiście pamietac o zabezpieczeniu przed piorunami czyli uziemieniu - o tym poczytaj na:
    http://radiopolska.bydnet.pl/faq/anteny.html
    http://radiopolska.bydnet.pl/odbior/index.html

c) Jak mialem 13 lat to tak zrobilem i w Bieszczadach slyszalem radio Kielce, a zastosowalem antene z kabla symetrycznego opisana powyzej, polaczona koncentrykiem z radiem (antena byla na balkonie) wetknąlem w miejsce po antenie teleskopowej;-)
    no ale bylo to wynikiem raczej szczescia niz umiejetnosci.

Krystian napisał:

Sygnał jest. Jest co wzmocnić. Parę regionalnych stacji słychać w sprzyjających warunkach ale ciężko tu o stereo, nie mówiąc już o braku szumów i zniekształceń.
    A co myślisz o wzmacniaczu, o którym pisałem('aktywna antena ukf'), jako takim.
    Czy to ma prawo działać?

Nie ma sensu kupowac kredensu.

Jesli chcesz poznac czestotliwosci stacji radiowych w Leżajsku to zapraszam na moja strone: www.radio.4me.pl i znajdz tam swoje miasto - otrzymasz liste stacji i ich nadajnikow.
    Zycze powodzenia;)

Pozdrawiam
    Wojtek

0
  • #13 23 Mar 2003 01:32
    krzysiek
    Poziom 27  

potwierdzam strona jest niezla sprawdzilem osobiscie na przykladzie swojego miasta :D

0
  • #14 23 Mar 2003 13:34
    Lio-27
    Poziom 10  

Witam

Chciałem się zapytać co mam zrobić jeżeli tuner TV w kompie ma słaby odbiór? Tuner był nie najgorszy (AVER MEDIA) ale cały czas miałem kiepski odbiór, a czasem to niektóre programy wogóle prawie nic nie było widać. Wprawdzie teraz nie mam tunera ale myśle jakiś skombinować. To jest telewizja kablowa i kabel z gniazda miał jakieś 10-15 m. Czy można coś poradzić?
    Dziękuję

0
  • #15 30 Mar 2003 11:53
    yaurent
    Specjalista od radiokomunikacji

Lio-27 napisał:
    Chciałem się zapytać co mam zrobić jeżeli tuner TV w kompie ma słaby odbiór? Tuner był nie najgorszy (AVER MEDIA) ale cały czas miałem kiepski odbiór, a czasem to niektóre programy wogóle prawie nic nie było widać. To jest telewizja kablowa i kabel z gniazda miał jakieś 10-15 m. Czy można coś poradzić?

Niekoniecznie jest to wina tunera w kompie -trzeba też sprawdzić ,czy na gorącej żyle koncentryka np przy wtyczce ,nie ma zimnego lutu ? A może "daje ciała" kiepska jakość koncentryka ? Cieniutki badziew z rzadkim ekranem jest w stanie stłumić najlepsze wzmacniacze i anteny ,nie mówiąc już o zakłóceniach. Podłącz zamiast kompa jakiś TV i przekonaj się co będzie -jeżeli zakres VHF będzie chodził w miarę możliwie ,a UHF do kitu ,to kabel do wymiany. Jeżeli leciutko lepiej chodzi UHF ,to szukaj przerwy na gorącej żyle ...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo