Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze antenowe

08 Cze 2005 12:22 4221 16
  • Poziom 19  
    Czy możliwe jest zbudowanie jakiegos wzmacniacza do anteny na pasmo ukf tak, abym mógł odbierać wyraźniej słabe daleko oddalone stacje? Ewentualnie jaką można zrobić antenę aby poprawić odbiór takiej stacji?
    POzdrawiam.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 25  
    Witam, oczywiscie że można zrobic wzmacniacz, ale tak naprawdę to niewiele wg mnie daje - najlepszy efekt uzyskasz montując porządną antenę nawet trójelementową najwyżej jak się da... ja miałem taką konstrukcję na dachu w czasach kiedy radio odbierało fatalnie. Wzmacniacz zrobiłem sobie wg schematu z Radioelektronika, ale nie sądzę żeby dawał jakiś zysk.
    Obecnie mam antenę DIPOLa i wzmacniacz zbiorczy (TV + radio) i radio odbiera mi bezproblemowo (przynajmniej te stacje, które lubię).
    Jeśli nie chcesz rozwiązania fabrycznego, to poszperam w swoich zapiskach i może znajdę wymiary tej anteny.
  • Poziom 19  
    Jeżeli to możliwe to poproszę o taki opis.
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Takie wzmacniacze w cenie około 4 zł. można kupić tam gdzie sprzedają anteny siatkowe. Jednak są to specjalne wzmacniacze do anten UKF.
  • flexghzflexghz
  • Poziom 19  
    Ja mam zerowe pojęcie o technice radiowej i nie wiem gdzie to kupić. Pytałem w sklepie elektronicznym i powiedzieli, że nie mają. Dla tego proszę o taki opis wzmacniacza może to można zrobić i do tego zrobić antenę aby to fajnie odbierało słabą i odległą stację.
  • Poziom 38  
    Odbiorem dalekich stacji na zakresie UKF zajmuję się od dawna i muszę zgodzić się z opinią "m_wojcika"! Wzmacniacz antenowy wzmocni i sygnał i szumy. Lepszym już rozwiązaniem jest zakup nowocześniejszego radia. Ja po zakupie tunera (z wieżą "Panasonic") i zastosowaniu trzy-elementowej anteny uzyskałem zwiększenie ilości odbieranych (dobrze) stacji z 13 do 49! Nie piszesz nic o parametrach swojego radia a to ma zasadnicze znaczenie (oprócz anteny). Nie tyle może jego czułość (chociaż też bardzo) co selektywność (zdolność do wybierania poszczególnych częstotliwości). Z praktyki wiem, że ten parametr jest bardzo istotny w dzisiejszej rzeczywistości - pracy wielu stacji na bardzo zbliżonych częstotliwościach. Dość dobre parametry mają samochodowe radia z syntezą częstotliwości (wyświetlaczem cyfrowym?) i można je kupić (na "szrocie"?) za niewielkie pieniądze. Do tego wysoko umieszczona antena (nawet zwykły dipol na zakres 100 MHz) i efekty będą zadawalające.
  • Poziom 19  
    Już pisałem, że pojącie o technice radiowej mam niewielkie. Miniwierza lg z cyfrowym strijeniem częstotliwości. Ja chcę odebrzać takie dwie lokalne stacje radiowe. U koleżanki 20 km ode mnie jest znośnie ale u mnie w domu srasznie słabo. Możliwe, że antena by wystarczyła jednak nawet takiej nie umiem zrobić. Używam takiej która była w zestawie. Prosze o jakiś opis jak taką wykonać i z czego ew. gdzie kupić.
    Pozdrawiam
  • Poziom 38  
    Na samej górze jest taki napis (pośród innych) "SZUKAJ". Kliknij na niego i pojawi się pole, w które ja wpisałem "Antena UKF". Otrzymałem spis tematów (136), z których można wybrać interesujące Cię. To przykład:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic22628.html
  • Poziom 21  
    Jeżeli jak piszesz nie masz pojęcia o antenach i elektronice to daj sobie spopkój z ich robieniem. Cała kompletna antena radiowa UKF ze wzmacniaczem i zasilaczem kosztuje około 30 zł. Za te pieniądze nie warto sobie zawracać głowy. Jeżeli niema ich w sklepie to idź na targowisko, na którym sprzedaje się wszystko. Koło mnie na targu możesz kupić jedzenie ubranie, rower, antenę i wiele innych rzeczy.
  • Poziom 15  
    Najlepszy moim skromnym zdaniem jest dipol <-taki sam jak do nadawania! Oczywiście najwyżej jak się da!
  • Poziom 25  
    Niestety, zeszyt gdzie miałem wymiary tej anteny gdzieś przepadł (te wszystkie przeprowadzki...).
    Pozostaje gotowa antena - polecam firmę "Dipol", na przykład:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a0310.htm
    Taką antenę jak podłączysz do radia, i umieścisz odpowiednio wysoko odbiór murowany!

Dodano po 18 [minuty]:

... machnąłem się, oczywiście powinno być:
    http://www.dipol.com.pl/sklep/a0312.htm - przecież teraz mamy UKF 88-108Mhz ;) Przepraszam za pomyłkę.b
  • Poziom 27  
    Witaj.

Gwarantowany dobry odbior to ;

- czule i selektywne radio,

- dobra antena pasmowa , 88-108 Mhz,

- dobry kabel(linia) antenowy,

- mozliwie wysoko umieszczona antena,

- wzmacniacz antenowy najlepiej jednostopniowy (dobierany czyli kup sobie np. 5 wzmacniaczy po 4 zl , na gieldzie i podstawiaj jeden po
    drugim) dla uzyskania minimalnych szumow (niskoszumny),

- podepnij wzmacniacz pod zasilacz stabilizoany z regulacja napiecia wyjsciowego , w ten sposob optymalnie dobierzesz punkt pracy wzmacniacza w.cz ,

i roche szczescia czyli , propagacja :-) .

Przerabialem temat przy odbiorze DX z Berlina Zachodniego za komuny.

Posiadalem linie (kabel) symetryczna " ze sreberkiem " mozna bylo wyciagnac max. SWR !!! , odbieralem stacje z RFN jakies 300 km z glebi niemiec (wiezowiec), antena Yagi pasmowa 5 elementowa , zachodnia PL.

Dobrym pomyslem do DX jest odbior jak kolega pisze za pomoca radia samochodowego z synteza i RDS-em.

Pozdrawiam serdecznie - Alan.
  • Poziom 19  
    Ok ta jaki wniosek?
    Kupić dobry kabel, antenę dobrj firmy wzmacniacz dobrać najlepszy i całość umieścić możliwie wysoko i będzie ok?
  • Poziom 27  
    Dokladnie , a najlepiej najlepszy kabel do kablowki -
    stosunek ceny do tlumienia , jest najkorzystniejszy - sprawdzone.

Co do anteny , to nie musi byc najlepszej firmy , nasze Polskie sa ok.

Pozdr.

Jak to brzmi stosunek ceny do tlumienia i stosunek sygnalu do szumu :-).
  • Poziom 19  
    Więc ile to może całe kosztować czyli kabelek, wzmacniacz i antena? Możesz ewntualnie polecić jakąś literaturę tak abym mógł to dokładnie dostroić
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Wiesz co nie bedzie to duzo kosztaowac - po kabel idz do sklepu RTV lub dogadaj sie
    z serwisantem od kablowki.

Polecam Tobie ksiazke wszechczasow ->to nie zart na temat anten
    "Anteny teoria i praktyka" - Batora .

Pozdr.

PS.
    Pozatym polecam ksiazke Nowoczesne zabawki inz. Wojciechowskiego - jedna z najlepszych ksiazek jaka wyszla i to jak napisana , choc troche stara ale pomysly sa zawsze aktuane. Te dwie ksiazki to moja mlodosc ... .

Notabene ciekawe czy obaj autorzy jeszcze zyja ?
  • Poziom 24  
    witam.troche się wpraszam ale mam ten sam problem więc niebęde zakładał nowego tematu.najlepszy przewód antenowy to będzie ten koncentryk ze "sreberkiem"?
    dach mam kryty blachą-czy to nie będzie przeszkadzało jak umieszcze ma murze obok niego antene?
    posiadam: tuner diory as252,radmora 5412,tuner as642,amatora-który sprzęt jest najlepszy?
    kiedyś próbowałem odbierać stacje na antenie ze wzmacniaczem ale efekt był odwrotny-mocne stacje były lepiej słyszalne a słabe zniknęły.teraz mam wpiętą do radmora zwykłą antenę od radiomagnetofonu i jest lepiej ale i tak słabo.
    z góry dzięx za pomoc.pozdro.