Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bufor na PCC88 z powielacza napięcia

OLoorin 18 Paź 2009 12:24 2683 8
  • #1 18 Paź 2009 12:24
    OLoorin
    Poziom 13  

Witam! Tak sobie pomyślałem, że muszę w końcu wykorzystać do czegoś moje pudełko NOSów PCC88, a nie chcę ich sprzedawać, więc postanowiłem zrobić mały bufor do mojego zestawu audio. Poszukałem w googlach i przeczytałem te dwa tematy:
    http://www.audioton.republika.pl/pre-mini.html
    http://www.audioton.republika.pl/bufor.html
    I połączyłem je w jeden:
    Bufor na PCC88 z powielacza napięciaBufor na PCC88 z powielacza napięcia
    Żeby uzyskać dwa razy większą wydajność prądową z powielacza podwoiłem wartości kondensatorów elektrolitycznych. Całość zasilana jest z transformatora 12V.
    Teraz tylko nie wiem czy schemat jest w pełni poprawny.

1 8
  • #2 18 Paź 2009 13:15
    atom1477
    Poziom 43  

To ma szanse działać.
    Ale może być konieczne podobieranie wartości rezystorów.
    Lampy mógł byś żarzyć szeregowo jeżeli masz do dyspozycji napięcie większe niż 13V. Zawsze to trochę mniejszy porób prądu. W tym układzie większość prądu (prawdopodobnie) pobiera żarzenie czyli mniejszy transformator mógł by być.

0
  • #3 18 Paź 2009 13:18
    Rzuuf
    Poziom 43  

Witam!
    Parę uwag:
    - wejście wzmacniacza (przedwzmacniacza) powinno być oddzielone galwanicznie od źródła sygnału, zamiast R2/R22 powinny być kondensatory np. 0,1uF,
    - R1/R10 za małe (z pojemnością wejściową będzie obcinać "dół"), daj 1M,
    - C6/C8 niepotrzebnie takie duże, wystarczy 0,22uF,
    - C1/C7 warto zwiększyć, bo bedzie obcinać "dół", daj 1uF lub większy, na 100 lub 160V,
    - R6/R19 - dlaczego 10k? Przy jakiej wartości potencjometrów? Można dać np. 10% wartości potencjometrów, ale więcej nie ma sensu, tracisz tylko wzmocnienie, nie zyskując niczego w zamian.
    C17 i R16 mają znaczenie "kosmetyczne", ich obecności lub nieobecności nie zauważysz. Bardziej zauważalne by było zastąpienie R13 stabilizatorem, lub choćby wtórnikiem z tranzystorem z kondensatorem baza - masa ("mnożnik pojemności"). Niemniej i tak zastosowanie układów lampowych w przedwzmacniaczu nie jest źródłem poprawy jakości dźwieku, tylko wprost przeciwnie!
    A kondensatorów w zasilaczu nie dawaj "na wyczucie", tylko je policz ...

0
  • #4 18 Paź 2009 13:26
    OLoorin
    Poziom 13  

A czy powielacz da wystarczający prąd? Które rezystory trzeba by dobrać? Bo wszystkie dałem tak jak w tych projektach audiotona, a że napięcie będę miał podobne, to jedynie może być potrzeba zmiany wartości R4 i R5 (również R12 i R18) dla dopasowania prądu spoczynkowego lamp. No i jeżeli będę go używał tylko jako bufora, to usunę potencjometr głośnośności i zmienię go na balans (mam taki fajny z czteroma pinami, więc będzie idealny).

Cytat:
    A kondensatorów w zasilaczu nie dawaj "na wyczucie", tylko je policz

A jak je policzyć?

-1
  • #5 18 Paź 2009 13:31
    atom1477
    Poziom 43  

Kondensatory na wejściu nie dadzą oddzielenia galwanicznego, ale owszem powinny być :D

0
  • #6 18 Paź 2009 13:36
    OLoorin
    Poziom 13  

Kondensatorów na wejściu nie daję, ponieważ bufor wepnę pomiędzi przedwzmacniacz a końcówkę mocy, a na wyjściu przedwamacniacza napewno jest już jeden kondensator. A jak miałby wyglądać ten "mnożnik pojemności", bo jakoś nie mogę sobie go wyobraźić.

0
  • #7 18 Paź 2009 13:49
    atom1477
    Poziom 43  

Pewnie coś takiego:
    Bufor na PCC88 z powielacza napięcia

0
  • #8 18 Paź 2009 14:23
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    Kondensatorów na wejściu nie daję, ponieważ bufor wepnę pomiędzi przedwzmacniacz a końcówkę mocy, a na wyjściu przedwamacniacza napewno jest już jeden kondensator.

Zdziwiłbyś się, ile urządzeń wypluwa z siebie pokaźne zasoby składowej stałej, która pięknie zmienia punkt pracy lamp.
    Co Ci szkodzi wstawić kondensatorek 100nF/63V?
    Cytat:
    A czy powielacz da wystarczający prąd?

Może dać, ale wymaga dużych kondensatorów. Przydałoby się mieć ze 60V, toteż trzeba pięciu-sześciu stopni powielania.
    Cytat:
    A jak je policzyć?

Poszukać i/lub dobrać na odpowiedni prąd wyjściowy. Musisz sobie zapewnić 30-40mA.
    Cytat:
    Które rezystory trzeba by dobrać?

Rzuuf napisał.

0
  • #9 25 Paź 2009 15:12
    Tremolo
    Poziom 43  

A gdyby uzyć prostej przetwonicy scalonej? 12-> +/- 30V (60 między skrajnymi) wie wiem tylko czy jest takie wykonanie. Nie wiem czy to opłacalne. Może bedziesz miał z wylutów jakichś.

0