Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laser - dobór luster oraz prosty efekt

pinkfloydfan 20 Oct 2009 18:04 3998 5
 • #1
  pinkfloydfan
  Level 10  
  Witam,

  Własnie zabieram sie za montaż bardzo prostego efektu laserowego. Aktulanie szukam odpowiednich luster gdyż chce osiągnąc poprzez odbicia od kolejnych pryzmatów taką pokrzyżowaną sieć :D.

  Laser - dobór luster oraz prosty efekt]Link

  Moje pierwsze pytanie brzmi - gdzie mogę kupić odpowiednie lustra aby światło w odpowiedni sposób się odbijało bez zbędnej straty jednolitości wiązki. Mam w domu rózne lustra i każde z nich inaczej odbija wiązke. Szukam lustra które w jak najdokładniejszy sposób będzie odbijać promień (bez jakichś mini wiazek na bokach). Gdzie mogę takie lustra dostać i jakie "szklarskie" parametry opisują te właściwości?  Drugie pytanie.


  Chce zmontować układ dzięki któremu osiągnę odbicie lasera o kształcie płaszczyznowym.

  Link


  Wiem że potrzebuję do tego silnik z lustrem i odpowiedni układ sterujący. Domyslam się że działa to na zasadzie - laser - wiązka odbita od lustra które wykonuje bardzo szybkie ruchu w jednej płaszyźnie. W jaki sposób zbudować układ który zadba o to aby ślinik poruszał się naprzemiennie w prawo i w lewo o niewielki kąt z bardzo wysoka predkością?


  Dzieki i pozdr
 • #2
  c4r0
  Level 36  
  1. Każde dobre, płaskie lustro wystarczająco dobrze odbije wiązkę światła. Parametrem na który powinieneś zwrócić uwagę jest jakość :) Oraz to czy lustro jest lustrem płaskim a nie wypukłym czy wklęsłym.

  2. Przeczytaj ten temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119795-0.html Efekt o którym piszesz możesz uzyskać bez silnika, musisz mieć tylko jakąś sprężystą blaszkę czy cokolwiek innego, do której przykleisz lusterko. Blaszkę to możesz rozbujać z pomocą elektromagnesu i generatora, najlepiej z częstotliwością rezonansu mechanicznego blaszki.
 • #3
  pinkfloydfan
  Level 10  
  No dzieki za odpowiedź. Po pierwsze - wiem że szukam luster wysoko jakościowych - to też zaznaczyłem w swoim poście. Myślalem że ktoś mi poleci producenta. Przecież nie bede chodził po castoramie z laserem i sprawdzał które lustro dobrze odbija...

  Jeżeli chodzi o ten spężynkowy układ to widziałem już to na You Tube. NIE zadowala mnie to gdyż wychyla się to w rózne strony. Wolałbym zmontować silnik o którym mówiłem (z resztą widze że na tej zasadzie działają scany robione z HDD). W temat który podałeś zajrzałem ale jest tam aż 36 stron na których poruszane są rózne wątki.

  Wolałbym aby w TYM temacie pomóc mi wyjasnić sprawe niż grzebać w kartach historii.
 • #4
  me_super
  Level 29  
  pinkfloydfan wrote:
  No dzieki za odpowiedź. Po pierwsze - wiem że szukam luster wysoko jakościowych - to też zaznaczyłem w swoim poście. Myślalem że ktoś mi poleci producenta. Przecież nie bede chodził po castoramie z laserem i sprawdzał które lustro dobrze odbija...


  Producentów jest sporo: polski Solaris Optics http://www.solarisoptics.com.pl/pl/index.html, i już nie polskie: http://www.cvilaser.com, http://thorlabs.com/, http://www.edmundoptics.com/, http://newport.com/ czy chińskie http://www.foctek.net lub http://www.crylight.com/. Lustra laserowe są/muszą być dobrej jakości więc bywają drogie/bardzo drogie. Można także coś trafić coś ciekawego na ebay lub allegro.
 • #5
  c4r0
  Level 36  
  pinkfloydfan wrote:
  Jeżeli chodzi o ten spężynkowy układ to widziałem już to na You Tube. NIE zadowala mnie to gdyż wychyla się to w rózne strony.
  Można zrobić tak, żeby to działało dobrze... Jeśli ma to dawać tylko taki efekt jak opisałeś to moim zdaniem coś takiego będzie lepszym rozwiązaniem od wszelkich silniczków.
 • #6
  pinkfloydfan
  Level 10  
  Quote:
  Można zrobić tak, żeby to działało dobrze....


  W takim razie jak zrobić układ żeby "działało dobrze". Prosze o pomoc.