Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dławiki ferrytowe - nominalna indukcyjność

saikomiki 24 Paź 2009 19:52 1479 1
  • #1 24 Paź 2009 19:52
    saikomiki
    Poziom 11  

Czy mógłby ktoś wyjaśnić mi dla jakich warunków podawane są wartości indukcyjności na dławikach?
    Mam problem z pomiarem indukcyjności metodą pomiaru stałej czasowej. Tzn. Dławik ma oznaczenie 54 [µH]. Indukcyjność zmierzona multimetrem jest identyczna (54,7 [µH])

Natomiast z obliczeń wychodzi mi 20[µH]
    (pomiar robiony przy f=160 [Hz])

Nie mam pojęcia skąd się bierze błąd. Sprawdziłem w ten sposób kilka dławików. Także występują błędy (dławik 30[mH] z obliczeń wychodzi 10[mH], natomiast dławik 170[µH] wychodzi 64 [µH])

Ta sama metoda dla pomiaru kondensatorów dawała poprawne wyniki. Może popełniam błąd badając dławiki ferrytowe (mogą być nieliniowe?). Niestety nie miałem jak sprawdzić chociaż jednej cewki bez rdzenia

(stałą czasową przyjąłem T=RC dla obwodu RC, oraz T=L/R dla obwodu RL)

Jeśli potrzebne, umieszczę zdjęcia przebiegów z oscyloskopu i dokładny sposób obliczania.

0 1
  • #2 25 Paź 2009 02:03
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Od zamieszczenia parametrów metody pomiarowej powinieneś zacząć, bo jak innaczej mozna odpowiedzieć na twoje pytanie ?

Przy tak małych wartościach indukcyjności to może być nakładanie się błędów pomiarowych (np. dokladność odczytu z oscyloskopu).
    Poza tym dławik ma jeszcze rezytancję uzwojeń (to nie jest idealna indukcyjność), którą też trzeba uwzględnić.

Generator pobudzający też ma niezerową rezystancję wyjściową, a zwiększenie rezystancji zmniejsza stałą czasową układu LR.

54 uH to jakaś nietypowa wartość, to chyba nie są dławiki z wartościami z szeregu 10, 22, 33, 47, 68 ...

0
  Szukaj w 5mln produktów