Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDW 1/60 czy GDW 9/15/6 - który do niewielkiej kolumny?

24 Paź 2009 20:21 1970 2
  • Poziom 9  
    Witam!

Ostatnio zregenerowałem starego Amatora 2 i doszedłem do wniosku, że przydały by mu się jakieś głośniczki. Ściągnąłem ze strychu stare skrzynki (jakieś Tonsila z tego co wiem). Zmierzyłem pojemność - mają około 19 litrów. Są przeznaczone do kolumn dwudrożnych. Kupiłem do nich głośniki niskotonowe Tonsila - GDN 16/30 (8 ohm) [oryginalnie były chyba GDN 16/15]. Na stronie http://audioefm.w.interia.pl/budowa_ko.htm znalazłem wzory i wychodzi z nich, że głośniczki do tej kolumny pasują prawie, że idealnie. Teraz pozostało mi kupić jakieś wysokotonowe do kolumienek. Poszukałem po necie i znalazłem dwie ciekawe propozycje, a mianowicie:

- Tonsil GDW 9/15/6 (8 ohm)
    - Tonsil GDW 9/60 (8 ohm)

Te dwa modele interesują mnie dlatego, że będą pasowały bez poszerzania otworów w kolumnach oraz ze względu na niską cenę. I teraz kilka pytań:

- które z tych dwóch kupić (a może jeszcze jakieś inne?). Oryginalnie w tych skrzynkach były chyba te pierwsze. Ale skoro włożyłem większe niskotonowce, to czy nie będą za słabe? Albo na odwrót - czy te drugie nie będą za mocne?

- jaka zwrotnica? Jaka częstotliwość podziału? Wiem tylko, że oryginalnie na wysokotonowym był kondensator 2,2uF. Lepiej kupić gotowe zwrotnice, czy zrobić samemu (kondensator + cewka)? Jeśli kupić, to jaką? Jeśli zrobić, to prosił bym o namiar o jakiś sklep internetowy, gdzie niedrogo można kupić cewki, bo samemu raczej nie nawinę.

Aha, dodam jeszcze, że do nagłośnienia mam pokój o wymiarach mniej-więcej 4x4,5m. Żadnych dyskotek, imprez ani nic takiego. Po prostu żeby dało radę muzyczki sobie posłuchać. Tak powiedzmy średnio głośno :).

To chyba wszystko. Jak coś jeszcze przyjdzie mi do głowy, to dopiszę.

Pozdrawiam:)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź:)

Zmieścić by się zmieścił, ale wolał bym jednak otworu nie powiększać. Dlaczego? Problem dość trywialny. Z przodu kolumny jest coś w rodzaju "maskownicy", z tym, że zrobiona z materiału. I problem jest taki, że jest wklejona na stałe. Gdybym chciał ją wymienić (a niestety bez jej uszkodzenia nie powiększę otworu) to musiał bym wyjąć przednią ścianę kolumny (też wklejona. I to jakimś mocnym klejem.). Czyli znowu ryzyko uszkodzenia skrzynki. Tak więc powiększanie otworu to ostateczna ostateczność;].

A właściwie, to jaka jest różnica między głośnikiem kopułkowym, a zwykłym? Po za oczywiście konstrukcją? Pasmo mają podobne, moc podobną, efektywność kopułkowego, który poleciłeś jest nawet niższa niż tych GDW. Pytanie może wydać się głupie, zwłaszcza dla kogoś obeznanego, ale chciałbym wiedzieć:). Bo jeśli różnica jest znaczna, to może bym się skusił na powiększenie otworu:P.

A gdybym musiał wybierać między tymi, które podałem, to który byś polecił?