Ciekawi mnie jak to wygląda w telewizorach HD. Kiedyś z nudów mierzyłem realną rozdzielczość matryc kineskopowych w zwykłych telewizorach i wahało się to między 450 a 550 plamek w poziomie (plamka=3piksele RGB). W pionie było podobnie. Z boku każdego kineskopu jest jedna pojedyncza plamka która była kwadratowa albo podłużna. Jak kwadratowa to wiadomo że ilość lini była proporcjonalna do stosunku boków 4:3. Jak podłużna to rozdziałka była gorsza, czasami jak VHS. Dziś zmierzyłem swój 5 letni TV Daewoo (PAL) i trochę mnie zaskoczyły parametry matrycy. W poziomie ma 520 a w pionie aż 750 pikseli. Oznacza to że ma spory zapas w pionie na programy nadawane w najlepszej jakości PAL. W poziomie niestety odstaje od starego monitorka-telewizorka od Amigi który miał 640x520 (około). Nigdy nie spotkałem telewizora z 720x576 lub coś koło tego. Zawsze mniej. Widocznie producenci troche picują z tymi parametrami. Ciekawe czy przy HD też.
Fragment mojego kineskopu Daewoo PAL
Fragment mojego kineskopu Daewoo PAL