Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ sieciowy TT czy bednarka dobrze połączona

03 Lis 2009 12:43 8399 30
 • Poziom 13  
  Mam w domu instalacje w układzie TT. Wywnioskowałem to z tego, od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów. I mam pytanie do specjalistów sam chodzę do technikum elektrycznego i nie wiem czy elektryk, który podłączał WLZ dobrze zrobił łącząc w złączu drugi koniec bednarki z szyną PEN.
 • AdexAdex
 • Poziom 43  
  Skoro masz sieć TT to nie możesz mieć PEN od strony energetyki tylko N a PE jest połączone tylko z bednarką w ziemi stanowiącą uziom.
 • AdexAdex
 • Poziom 13  
  sorry źle napisałem u mnie jest tak zwana wyspa TT czyli instalacja w domu jest w układzie TT a sieć rozdzielcza zasilająca mój dom jest w układzieie TN-C

  Dodano po 43 [minuty]:

  Dodam jeszcze że jak mierzyłem miernikiem cyfrowym rezystancje między N a bolcem ochronnym PE w gniazdku to wychodziła mała wartość coś koło
  1 Ohma
 • Poziom 18  
  Takim miernikiem to można mierzyć napięcie uziomy mierzy się specyjalnym
  miernikiem i to między L a PE.
 • Specjalista elektryk
  tomaszmruz napisał:
  ... uziomy mierzy się specyjalnym
  miernikiem i to między L a PE.

  Witam. Można wiedzieć jakim?, jakiś typ lub link.
 • Poziom 19  
  Kolego mieszasz pojęcia z tymi układami sieci. Napisz skąd jesteś i skąd dostajesz rachunki to Ci odpowiemy jaki masz układ sieci (z dużym prawdopodobieństwem). Najlepiej zlokalizuj stację trafo z której jesteś zasilany i zobacz co jest napisane na jej drzwiach.
 • Poziom 21  
  parura09 napisał:
  Mam w domu instalacje w układzie TT. Wywnioskowałem to z tego, od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów. I mam pytanie do specjalistów sam chodzę do technikum elektrycznego i nie wiem czy elektryk, który podłączał WLZ dobrze zrobił łącząc w złączu drugi koniec bednarki z szyną PEN.


  Elektryk najprawdopodobniej dobrze zrobił - to, że masz układ TT lub wyspę TT to bardzo mało prawdopodobne i to by był dopiero pech gdybyś ją miał.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Odpowiadam przyłącze kabel 4x70mm2 a wlz 4x16mm2 idzie razem z bednarką do mojego domu.Mieszkam koło Radomia rachunki z ZEORK i chodzi mi jeszcze o jedną rzecz czy przez to połączenie bednarki z PEN w złączu mogą przenosić się jakieś zakłócenia lub niebezpieczne napięcia przy uszkodzeniach sieci zewnętrznej.
 • Poziom 19  
  Koledzy z okolicy pewnie określą układ sieci. Zakłócenia mogą się przenosić ważna jest wartość rezystancji uziemienia. Jeśli jest to tylko kawałek bednarki to może być mało.
 • Poziom 21  
  Witam
  To właśnie powszechny błąd w energetyce że brak jest nagminnie oznaczeń układów sieciowych na stacjach trafo i złączach kablowych, a nawet 2 różne układy sieciowe do jednego budynku.Tak to prawda. Nie dość że bałagan w dokumentacji. Ale też sieci wykonywane bądź modernizowane niezgodnie z przepisami i normami. Brak znajomości układów sieciowych przez energetyków i nie tylko.
  Nigdy nie można być pewnym informacji uzyskanej w ZE. Pisałem o tym ,że właściwym dziale RE miałem wpisany system ochrony od porażeń UZIEMIANIE a okazało
  że jest ZEROWANIE bo nie naniesiono zmian w dokumentacji a było to w latach 80-tych.
  Nie można się sugerować i uznać za pewnik że jak szyna PEN połączona jest w złączu z "bednarką"to na pewno jest to TN-C lub TT. W tym temacie trzeba sprawdzić jaki układ sieciowy jest podany w "Warunkach technicznych przyłączenia" wydanych przez ZE. Gdy brak tego dokumentu to zasięgnąć osobiście informacji w dziale dokumentacji i rozwoju w ZE lub RE.
  Pomiar multimetrem rezystancji pomiędzy N -PE pokaże taką wartość bo te przewody są ze sobą galwanicznie połączone w złączach tablicach i w pkt. neutralnym stacji trafo.
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Do kolegi Alfaam bednarka jest spory kawałek bo jest zakopana na razem z WLZ-tem na całej jego długości od złącza do rozdzielni w domu i jeszcze do kolegi Janhen u mnie jest na pewno układ TT bo sprawdziłem w projekcie, że jako środek ochrony od porażeń przyjęte będzie uziemienie ochronne czyli mówiąc dzisiejszym językiem układ TT.Dom był zbudowany w latach osiemdziesiątych rozmawiałem nawet z ojcem i mówił że u mnie w domu zrobione jest dodatkowe uziemienie na stalową rurę, która idzie do studni a jak się go zapytałem dlaczego tak to powiedził że bez tego rejon nie odebrał by instalacji
 • Poziom 19  
  1) Sprawdź co pisze na stacji trafo do której jesteś podłączony na drzwiach powinien być układ sieci, sprawdź czy są uziemione przewody N na słupach.
  2) Niekiedy zakopanie kilkudziesięciu metrów bednarki daje marną rezystancję, więc wskazane było by wykonać pomiar. (ta rura może cię ratować)
  3) Pomiar możesz wykonać sam metodą techniczną, pożyczonym miernikiem (z tym może być kłopot). Wskazane było by wezwać pomiarowca.
  4) Jeśli jest faktycznie układ TT to uziemienie nie powinno być połączone z przewodem N ponieważ wszystkie śmieci z przewodu N okolicznej sieci energetycznej uciekają do ziemi przez twoje uziemienie i twój WLZ. Nie wspominając o sytuacji awaryjnej np. zerwania przewodu N sieci energetycznej.
  5) Kolega janhen ma sporo racji z tym brakiem pewności, spotkałem się z tym wiele razy, musisz po drążyć temat.
  Z ciekawostek dodam że kiedyś W RE nie potrafili mi powiedzieć w jakim układzie pracuje stacja trafo (lokalizacja centrum Katowic), nie posiadali jakiejkolwiek dokumentacji, co prawda stacja nie była ich własnością ale zasilali ją.
  I kolejny przypadek GPZ niedaleko Krakowa, warunki zasilania wydane, zasilanie z trafo potrzeb własnych GPZ. Układ sieci cytuje z pamięci "transformator potrzeb własnych" na moje pytanie co to za układ sieci otrzymałem odp. że to taki układ tylko dla potrzeb GPZ i nie mają w dokumentacji określone czy TT czy TN-C

  Duży plus dla za zauważenie problemu dla kolegi parury tym bardziej że dopiero się uczy.
 • Poziom 21  
  Witam
  Jeżeli dom zasilany jest z sieci napowietrznej w układzie zawieszenia przewodów mieszanym (dawny sposób w starych sieciach w systemie ochrony od porażeń UZIEMIANIE) tak to się dawniej nazywało przewód N sieci napowietrznej był zawieszony najwyżej i nie uziemiany na słupach a jedynie w stacji trafo. W sieciach elektroenerg.nn. Najczęściej brak jest spełnienia warunku szybkiego wyłączenia zasilania w sieciach w układzie TT. Od początku lat 90-tych, ZE wymagały przy wykonywaniu nowych podłączeń do sieci nn. wykonania i połączenia uziomów roboczych do przewodu N sieci napowietrznej lub szyny PEN w złączach i oddzielnych uziemień ochronnych dla instalacji elektrycznych wewnętrznych. Właśnie z powodu możliwości pojawienia sie niebezpiecznych wartości napięcia dotykowego na przewodach PE. Czy są zainstalowane wyłączniki różnicowo-prądowe?
  Tę instalację i uziemienia (jak w temacie) powinien sprawdzić dobry pomiarowiec.
  Pozdrawiam
 • Poziom 13  
  Mój dom jest zasilany z sieci kablowej a nie napowietrznej chociaż kabel jest poprowadzony ze słupa linii napowietrznej do zbrojenia słupa przykręcona jest bednarka i drut stalowy ocynkowany nie mam różnicówki tylko stare bezpieczniki topikowe. U mnie jest na pewno wyspa TT i to ja jedyny ma ją w okolicy bo od złącza do mojej rozdzielni domu idzie kabel z bednarka uziemienia do bednarki połączony ma przewód ochrony PE a u sąsiadów do domów idzie tylko sam kabel czterożyłowy bo rozmawiałem czyli oni maja układy TN-C .
 • Poziom 27  
  Czy zbrojenie słupa jest połączone z jakimś przewodem linii napowietrznej ? .
 • Poziom 13  
  Tak jest połączone na górze słupa z przewodem zerowym.
 • Poziom 15  
  A jaka masz instalacje w domu stara 2 przewodowa czy juz nowa 3 przewodowa? Kiedy byl robiony ten WLZ?
 • Poziom 27  
  parura09 napisał:
  ...od złącza razem kablem WLZ-teu ,który jest zakopany w ziemi idzie od złącza bednarka która jest uziemieniem i jeden koniec bednarki podłączony jest w domu przewodami ochronnymi PE ze wszystkich obwodów...

  Do kolegi alfam - to nie pomyłka że instalacja w domu zasilana jest TN-C-S . Rozdział uziemiony dokonany jest na zbrojeniu słupa.
 • Poziom 19  
  Chyba nie możemy traktować uziemienia przewodu PEN sieci napowietrznej jako punktu rozdziału. Sieć zasilająca jest TN-C. Moim zdaniem punk rozdziału powinien być albo w złączu i wtedy WLZ 5 przewodowy albo w domu. I tu przechodzimy na TN-C-S.
  pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Tak jak napisałem elektryk dobrze zrobił teraz to się potwierdza cały problem tkwi tylko po stronie kol. parura09, który niestety udowodnił swoje duże braki z elektrotechniki nie mówiąc o układach sieciowych porostu lepiej będzie gdy najpierw przyłoży się do nauki w tym technikum elektrycznym, w którym jak napisał pobiera nauki.
 • Poziom 15  
  Dokladnie kolega alfaam ma racje punkt rozdzialu powinien byc uziemiony w ZK(WLZ 5 przewodowy) albo w domu wtedy WLZ moze byc 4 przewodowy, a uklad w jednym i drugim przypadku to TN-C-S.
 • Poziom 13  
  Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN instalacja gniazdek jest trzy przewodowa ale gniazda z bolcem ochronnym mam tylko w łazience i kuchni.Natomiast gniazdo siłowe jest czerto stykowe.
 • Admin Elektroenergetyka
  parura09 napisał:
  Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN (...)


  Masło maślane.
  Jestem ciekaw, ile osób musi jeszcze napisać, jaki układ sieci posiadasz - abyś uwierzył.
 • Poziom 15  
  Dobra postaram sie to w miare jasno wytlumaczyc. Z twojego opisu wynika ze w ZK do ktorego podlaczono twoj WLZ jest uziemiony przewod PEN i od ZK razem z bednarka idzie ta linia do twojego domu. Natomiast w domu masz podlaczone wszystkie przewody PE(zolto-zielone) do tej bednarki, wiec z tego wynika ze ta bednarka robi za 5 przewod PE co nie zmienia faktu ze nadal masz uklad sieci TN-C-S i to raczej z punktem rozdzialu w ZK. Mnie jedynie dziwi fakt ze ta bednarka jest 5 przewodem i nie wiem do konca czy tak mozna... W razie gdybym sie mylil prosze kolegow o poprawienie mojej wypowiedzi.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  A może szanowny pan elektryk miał wykonać uziemienie PE (jak sugeruje autor wyspę TT), ale skoro nie mógł uzyskać odpowiednio niskiej wartości, to podłączył się do szyny uziemionego przewodu PEN? Jeszcze nie widziałem warunków o przyłączenie do sieci, w których ZE zezwala na podłączenie się do własnego uziemienia- nawet tego w złączu. Przecież zbrojenie słupa to nic innego, jak lokalne uziemienie przewodu PEN sieci napowietrznej, a pracownicy ZE wykonując złącze kablowe ułożyli bednarkę- uziemiając przewód PEN sieci- de facto znacznie lepiej, niż było wcześniej.

  Ps. Mógł to też zrobić przez swoją niewiedzę...
 • Poziom 21  
  parura09 napisał:
  Nie mam rozdziału PEN w złączu do domu idzie kabel czterożyłowy z bednarka uziemienia,która jest połączona w złączu z szyna PEN instalacja gniazdek jest trzy przewodowa ale gniazda z bolcem ochronnym mam tylko w łazience i kuchni.Natomiast gniazdo siłowe jest czerto stykowe.


  Z tego co napisał parura09 wynika, że w domu również jest TN-C i elektryk dobrze zrobił reszta to tylko niewiedza parura09, który szuka dziury w całym a niestety większoć doradzających gubi się razem z parura09 .
 • Poziom 13  
  lucas234 masz racje!!
  EAndrzej po to mnie nauczyli pisać bym sie mógł pytać kto pyta nie błądzi
  a
 • Poziom 19  
  lucas234 napisał:
  Natomiast w domu masz podlaczone wszystkie przewody PE(zolto-zielone) do tej bednarki, wiec z tego wynika ze ta bednarka robi za 5 przewod PE co nie zmienia faktu ze nadal masz uklad sieci TN-C-S i to raczej z punktem rozdzialu w ZK. Mnie jedynie dziwi fakt ze ta bednarka jest 5 przewodem i nie wiem do konca czy tak mozna... W razie gdybym sie mylil prosze kolegow o poprawienie mojej wypowiedzi.

  Moim zdaniem punkt rozdziału w tym przypadku jest w tablicy w domu (WLZ 4-przewodowy), czyli do domu TN-C w domu TN-C-S, a wcześniej to tylko uziemienie przewodu PEN.
  Rozdział powinien być w ZK i WLZ 5 przewodowy + bednarka z szpilkami (bo zapewne budynek nie ma instalacji uziemiającej)
  parura09 napisał:
  EAndrzej po to mnie nauczyli pisać bym sie mógł pytać kto pyta nie błądzi

  kolego pisać to może cię nauczyli teraz jeszcze kwestia czytania z zrozumieniem, nie obraź się ale wszyscy Ci tłumaczą a ty uparcie swoje, temat ten powinien się zamknąć w 2-3 postach, a tu taki elaborat
  pozdrawiam
  P.S. W domu TN-C-S pod warunkiem instalacji 3 i 5 żyłowej, jak to zauważył któryś z kolegów