Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana z układu TT na TN-C-S?

14 Wrz 2020 10:23 438 14
  • Poziom 12  
    Witajcie. Ludzie mam taką małą zagwostkę całkiem przypadkiem szukając informacji na temat instalacji odgromowych doszedłem do tego iż moja instalacja w domu nie jest chyba wykonana zgodnie ze współczesnymi zasadami. Do mojej skp jest prowadzony kabel 4 żyły tj 3 fazy i PEN tak też z SKP idzie do domu i wchodzi do RM. Jest to układ TN-C. No i elektryk wziął przed domem wbił pilon dosyć długi nie pamiętam już dokładnie ale w dwóch częściach był czyli około 2 metry i od niego poprowadził przewód PE. I teraz uwaga. PEN przyłączył do listwy N i stąd idą wszystkie zera na gniazdka i oświetlenia poprzez różnicowoprądowy wyłącznik który działa. Natomiast dodatkowy przewód PE został podłączony do innej listwy (zielonej) i stąd idą wszystkie przewody ochronne na gniazdka. I z tego co przestudiowałem to mam z tego zrobiony układ TT na to wychodzi. I jak wiadomo wadą takiego układu jest to że trzeba ten uwziom okresowo sprawdzać czy działa i czy ewentualny ładunek odbierze do ziemi. Przepraszam że tak po chłopaku gadam ale nie znam wszystkich terminów. Jak się również dowiedziałem takie układy TN-C z powodzeniem się przeistacza w TN-C-S poprzez rozdzielenie tego PEN na szynę PE i N oraz dodatkowy PE się do tych szyn podłącza. Pytanie teraz czy w moim przypadku wystarczy że po prostu zrobię mostek między szyną N i PE by powstał układ TN-C-S? Proszę uważnie przeczytać to co napisałem żeby się nie pomyliło.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    Najpierw należy dowiedzieć się co oznaczają poszczególne litery w nazawch układów sieciowych, póżniej upewnić się w jakim układzie skonfigurowana jest sie zasilająca z dopiero wtedy mozna dywagować.
    Bo to co zawarłeś w tytule wątku to czysta herezja.
  • Poziom 12  
    Tak jak pisałem do RM wchodzi w układzie TN-C . Przewód PEN nie jest rozdzielony tylko podłączony do listwy niebieskiej N. Następnie stamtąd idzie przewód do róźnicówki i dalej na kolejną niebieską szynę skąd idą przewody niebieskie N na gniazda i oświetlenie. Natomiast dodatkowy kabel PEN jest podłączony do pilona wbitego przed domem i stamtąd dociągnięty do RM. i podłączony do listwy PE (zielonej) skąd bezpośrednio podłączone są przewody PE wszystkich gniazdek w domu.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    W tytule nie ma twierdzenia tylko jest pytanie. Tak podłączony układ w rozdzielnicy domowej wskazuje że wygląda jak układ TT. Dlatego pytam co z tym dalej zrobić.
  • Poziom 43  
    Nie drocz się ze mną bo w niczym to nie pomaga jeśli nie stwierdzisz z całą pewnością że sieć zasilająca pracuje w układzie TN-C. A każdy elektryk powinien wiedzieć, że "przeistoczenie" TT w TN-S jest niewykonalne.

Zaś jak dzielić PEN w tablicy głównej było tysiące razy wyjaśniane i opisywane ze skanami 5-54 włącznie.
    PEN należy wprowadzić na uziemioną szynę PE. A szynę PE połączyć z szyną N.

A skoro u ciebie PEN(?) wprowadzono na szynę N a szynę PE połaczono tylko z uziemieniem może wskazywać na to, że wykonawca wie coś o czym my nie wiemy a ty to ignorujesz.

Dlatego niezbędne jest rozeznanie o układzie sieci zasilającej.
  • Poziom 12  
    Potwierdzeniem tego że sieć jest TN-C są warunki przyłączenia do sieci od Enea w których jest to właśnie napisane. A połączone w domu jest tak jak pisałem.
  • Poziom 40  
    Andrzej414 napisał:
    Pytanie teraz czy w moim przypadku wystarczy że po prostu zrobię mostek między szyną N i PE by powstał układ TN-C-S? Proszę uważnie przeczytać to co napisałem żeby się nie pomyliło.
    Niech kolega wezwie elektryka, żeby to fachowo przerobił.
    I żeby po przeróbce zrobił pomiary instalacji.
  • Poziom 43  
    Andrzej414 napisał:
    Potwierdzeniem tego że sieć jest TN-C są warunki przyłączenia do sieci od Enea w których jest to właśnie napisane. A połączone w domu jest tak jak pisałem.
    Skoro tak, to należy PEN podzielić jak wcześniej napisałem:
    kkas12 napisał:
    PEN należy wprowadzić na uziemioną szynę PE. A szynę PE połączyć z szyną N.
  • Poziom 12  
    Tutaj wklejam rysunek poglądowy. RM wykonał elektryk który na codzień pracuje w pogotowiu Enea.
    Zmiana z układu TT na TN-C-S?

A moje pytanie brzmi czy mostkować szynę niebieską i zieloną. Już nie wiadomo kogo wołać. Przychodzą elektrycy którym nie można wierzyć.
  • Poziom 12  
    kks12 czyli wystarczy że ten przewód PEN z listwy niebieskiej podłączyć do listwy zielonej gdzie podłączony jest również PE? Skoro tak to ma to istotne znaczenie jak obie listwy i jak będą zmostkowane?
  • Poziom 43  
    Andrzej414 napisał:
    czyli wystarczy że ten przewód PEN z listwy niebieskiej podłączyć do listwy zielonej gdzie podłączony jest również PE? Skoro

Powiem ci tak diabeł tkwi w szczegółach , trzeba to zrobić rozumnie i poprawnie a nie na pałę. Elektrykówe nie masz w okolicy czy jak?
  • Poziom 12  
    Czyli zgodnie ze sztuką. Rozumiem. Ma być wiadomo że PEN to PEN itd itp. Koledzy. Było trzech elektryków i każdy gada co innego mówi. Nie mówiąc już o tym że nie mają niektórych przyrządów pomiarowych. A czy instalację w takim stanie jak teraz można uznać za poprawnie wykonaną? Czy to stara nieaktualna myśl?
  • Poziom 43  
    Daruj sobie te przytyki pod adresem innych bo do niczego one nie doprowadzą.
    Odróżnij ochronę przed porażeniem w instalacji w której części obce i dostępne połączone są z punktem neutralnym transformatora od instalacji w której owe części połączone są z ziemią.
    Warunki jakie mają one spełniać by uznać je za bezpieczne różnią się od siebie.
    I zapamiętaj, że nie ma lepszej ochrony przed porażeniem jak metaliczne połączenie części dostępnych i obcych z punktem N transformatora (sieci).
    Stąd moja wcześniejsza prośba o zapoznanie się ze znaczeniem poszczegołnych liter nazw układów sieci.