logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Opel Vectra B - jak podłączyć nowe radio do sterowania w kierownicy?

MARCIN_DOB 28 Cze 2004 09:03 87331 35
Najlepsze odpowiedzi

Jak podłączyć niefabryczne radio w Oplu Vectrze B do sterowania z kierownicy i wyświetlacza?

Tak, da się podłączyć niefabryczne radio do przycisków w kierownicy Vectry B, ale zwykle trzeba dobrać interfejs/adapter do konkretnej marki radia, a wyświetlacz najczęściej nie będzie działał [#4418174][#6524827] Najprostsza opcja to adapter do Vectry B firmy Autoleads plus odpowiedni kabel do danej marki; radio musi mieć wejście do sterowania, a dla Sony opisywano podłączenie przez wyjście na zmieniarkę za około 350 zł [#4418174][#717360] Działało też rozwiązanie z Pioneerem DEH-4000UB: sterowanie podłączono do wejścia mini-jack od pilota, a w przyciskach kierownicy zmieniono rezystory, bez dodatkowego interfejsu [#6524827] Podobnie można przerabiać oporniki w samych klawiszach kierownicy tak, aby odpowiadały wartościom z joysticka Sony [#6638597] Trzeba jednak liczyć się z tym, że fabryczny wyświetlacz zwykle nie współpracuje z niefabrycznym radiem; wyjątkiem są tylko niektóre modele z wyjściem na display i odpowiednim interfejsem, np. wybrane Kenwoody, Sony albo Philips/VDO [#838984][#7508772]
  • #1 715195
    MARCIN_DOB
    Poziom 17  
    Posty: 382
    Pomógł: 4
    Ocena: 73
    Witam !!

    Mam Opla Vectrę B w którym w kierownicy są przyciski do sterowania radiem a na desce rozdzielczej jest wyświetlacz ( radio mi ukradł jakis turek w niemczech) czy uda się podłączyć jakieś inne radio do tego sterowania z kierownicy i wyświetlacza ?? bardziej markowe - bo oryginał opla jest bardzo PROSTY Może ma ktoś schemat - opis kabli tego złącza ( podczas wyjmowania Turasek odcioł mi kostki i pozostała tylko wiązka kolorowych kabli)


    Za każdą pomoc z góry dziękuję


    Pozdrawiam
    Marcin

    marcin_dob(_at_)o2.pl
  • #2 717360
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3622
    Podejdzie każde radio Sony, które ma sterowanie zmieniarką. Potrzebne jest też specjalne międzymordzie, w cenie około 350 zł. Podpinasz to pod wyjście na zmieniarkę i wpinasz w oryginalną instalację. Sterowanie zmieniarka pozostaje.
  • #3 719586
    K2
    Poziom 13  
    Posty: 85
    Pomógł: 2
    Ocena: 11
    Popatrz http://www.druciki.cyberdusk.pl/studio24/index/kable1/isooem.htm

    Stecker Vectra B.zip
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72837.html

    radia do Vectry B
    model radia organiz. uwagi
    SC201C Philips 8
    SC202C Blaupunkt 8
    SC303C Grundig 8
    SC804C Philips bez CDC 8 za to dolby C
    SC804C Philips z CDC 8/10 bez dolby C, działa z DC012 i DC022
    CD300C Blaupunkt 8 nie wiem czy była wersja bez wyświetlacza
    CD300(RDS) Blaupunkt 8
    DC339/78 RDS Philips ?
    DC247 Philips ? bez RDS, bez reverse, panel
    DC347 Philips ?
    DC614 Philips 8/? mały panel, RDS, CD
    DC637 Philips ? sterowanie CD, odpowiednik DC633 Philips
    RC479 Philips ? panel, RDS, CD
    CAR200 Grundig 8/10 nie synchronizuje zegara
    CAR300 Blaupunkt 8/10 nie synchronizuje zegara
    CAR400 Philips 8/10
    CDR500 Delco 8/10
    CCR600 Philips 8/10
    CCRT700 Philips ? z telefonem, fabrycznie inny wyświetlacz
    NCDR1000 Siemens ? nawigacja, pracuje z kolorowym wyświetlaczem
    CAR2003 Blaupunkt 10/8
    CAR2004 Philips 10/8
    CAR2005 Delco lub VDO 10/8
    CCR2006 Philips 10/8
    CCRT2008 Philips ? z telefonem
    NCDC2015 Siemens ? nawigacja
    Grundig SCD3390 8
    Grundig SCD3590 ? nowsza wersja SCD3390
    Kenwood 8070, 877, 970 8 tylko z przelotką (chodzą bez problemu)
    Kenwood display out ? tylko modele w wyjściem na wyświetlacz i interfejsem
    Sony display out ? tylko modele w wyjściem na wyświetlacz i interfejsem
    VDO CD411XED ? mały panel, RDS, CD

    te dane to ze strony Studio 24

    powodzenia !
  • #4 838761
    Dzolo
    Poziom 12  
    Posty: 23
    To ja mam cos podobnego w lagunie<kaseta philips,pilot przy kierownicy i wyswietlacz u gory>Jakie moge wbic radyjko cd aby to dzialalo??
    W firmie audio koles mi jeszcze powiedzial ze potrzebna jest jakas przejsciowka za 300zl,ale za t oto moze poszukam jakiesj zmienniarki do niego.
  • #5 838984
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Polecam VDO CD711 gra dużo lepiej niż Delco CDR500, i można sterować z kierownicy. Każdy Philips i VDO sterowane myszą chodzi z Oplowym pilotem. Niestety LCD będzie niedziałające ale lepszy pilot niż LCD.
  • #6 840030
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 23620
    Pomógł: 1923
    Ocena: 3622
    Do laguny też sonka z obsługą zmieniarki plus wspomniana przejściówka za około 300 zł i sterowanie pozostaje...
    Przejscówki umozliwiające połączenie radia z oryginalnym sterowainem/wyświetlaczem oferuje sony i zddaje się że clarion, jvc czy kenwood. Problem jetst taki, że jak już kilka takich przejściówek do sony założyłem, to do innych marek nie widziałem na oczy. Pojęcia o ich dostepności nie mają nawet przedstawiciele handlowi, mimo że elementy te występują w ich katalogach.
  • #7 841227
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Kenwood jest ale koszmarnie drogi - z półki ok. 800 zł (!!). Do Alpine jest od ręki u dystrybutora ale... potrafią się pomylić i przysłać nie to co trzeba i potem są problemy. Blaupunkt ma ale... w niemczech. A radio Sony wolę jak najdalej od samochodu trzymać. Zamiast fabrycznego zaklada się coś lepszego a nie gorszego.
  • #8 882220
    mpsgsm
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 7
    sony z dzojem podlaczamy przewody z kierownicy pod ony i zmieniamy wartosci oporniczkow smd w kierownicy
    dział, mam zrobione
    pozdrawiam
    krzysztof
  • #10 959189
    mpsgsm
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 7
    a jakiego to ma pilota ??
  • #11 1042626
    TOOFIK
    Poziom 2  
    Posty: 2
    mpsgsm napisał:
    sony z dzojem podlaczamy przewody z kierownicy pod ony i zmieniamy wartosci oporniczkow smd w kierownicy
    dział, mam zrobione
    pozdrawiam
    krzysztof


    Witam. Chciałbym prosić autora tego posta o jeżeli jest to możliwe przesłani mi schemaciku jak to zrobił, jakie trzeba zastosować oporniczki , z góry dziękuje , pozdrawam

    mój email danielss95(_at_)tlen.pl
  • #12 1043114
    djlj24
    Spec od car audio
    Posty: 13533
    Pomógł: 1104
    Ocena: 1323
    Zerknij na www.studio24.prv.pl w dział piloty. Tylko podczas akcji uważaj, aby poduszka nie wystrzeliła Tobie w twarz. I rób to na wyłączonym zasilaniu bo będzie migać poducha.
  • #13 1625562
    Przemek__
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Ocena: 1
    a ja mam zrobiony układzik zamieniający sygnały z kiery na sygnały potrzebne dla radia sony
  • #14 1627140
    Nawigator
    Poziom 33  
    Posty: 1923
    Pomógł: 167
    Ocena: 160
    Chwalipięta !!!
  • #15 2134610
    domel45
    Poziom 13  
    Posty: 142
    Pomógł: 2
    Ocena: 4
    Witam,mam pytanko czy do orginalnego radyjka w oplu Vectrze B(Philips car400) mozna podłaczyc zmnieniarkę?jaki modele by wspolpracowaly?
    czy np zmieniarka clarion cdc634 by mogla byc?

    pozdrawiam Piotrek

    ps sorki juz sam znalazlem odpowiedz:)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic381178.html
  • #16 3922673
    Albin
    Poziom 11  
    Posty: 81
    Ocena: 11
    Te radyjka wyżej które zostały podane cięzko wogóle znaleźć.
    Czy ktoś może zmienił Delco CDR 500 , na coś podobnego lub lepszego ? Powiedzmy z Mp3.
    Chciałbym żeby je wsadzić w kieszeń i żeby mialo obslugę wyświetlacza i sterowanie w kierownicy.Tak jak na moim CDR500.
    Samochodzik to Vectra B 97r,wyświetlacz z kompem pokladowym.

    A ewentualnie może ktoś w Vectra B wymieniał zwykły wyświetlacz na wyswietlacz LCD z radyjkiem z navi ? Więć że musi być wylogowany Techem,to podstawowy warunek na współpracę.Ale czy tylko ??

    Chcialbym zmienic poniewaz cos z moim Delco sie stalo,optyka wymieniona i dalej nie chce grac.Więc jak już kupować to coś lepszego.

    Wszelkie informacje na ten temat mile widziane.
  • #17 4399762
    grzesiek_nysa
    Poziom 25  
    Posty: 700
    Pomógł: 61
    Ocena: 57
    Witam,odswieze temat,tez bym chcial zmienic oryginalnego cdr-500 zeby zostalo mi sterowanie na kierownicy.Czy moze sie pokazaly teraz jakies ciekawe radyjka z ta funkcja?
  • #18 4418174
    marrio
    Poziom 2  
    Posty: 3
    Ocena: 1
    Witam.

    Nie ma zadnego problemu montazu jakiegokolwiek radia. Firma "Autoleads" posiada takie adapter rowniez do vectry b. Sam go posiadam. Nalezy dokupic do niego tylko odpowiedni kabelek do konkretnej marki radia, ktore ta firma tez posiada. Do kazdego. Najwazniejsze zeby radio mialo taka funkcje i wyjscie na sterowanie. Wiekszosc powyzej 500zl je ma. Nalezy czytac w opisie. Adapter ten dostalem w Irlandii za 50 euro. W Polsce widzialem je gdzies na allegro za 130zl + kabelek do konkretnego radia. Mozna kupic oryginal, np do Pioneer za 350zl. Jak kto woli. Jak jakies pytania to na mail. Chetnie pomoge. marrrio(_at_)wp.pl
  • #19 6215240
    jar_gogo
    Poziom 11  
    Posty: 36
    Ocena: 2
    Oj długo tu nikt nie zaglądał więc wytrę kurze :D .
    A tak do tematu to zastanawiam się co w tych adapterach jest, że są tak drogie :!:
  • #20 6524827
    szyners
    Poziom 11  
    Posty: 18
    Ocena: 4
    No to i ja dodam cos od siebie :) Posiadam VectreB, Pioneera deh 4000 UB i też sterowanie w kierce i z dumą moge stweirdzić ze sterowanie podłączałem po wyjście mini jack w radiu, które przewidziane jest do sterowania oryginalnym pilotem pioneera, a do klawiszy wlutowywałem oporniki. Wszystko działa bez najmniejszego problemu i nie trzeba żadnego interfejsu. Co do wyświetlacza niestety nie ma takiej możliwości żeby działał z niefabryczny radiem. Niestety:(
  • #22 6537069
    jar_gogo
    Poziom 11  
    Posty: 36
    Ocena: 2
    szyners napisał:
    No to i ja dodam cos od siebie :) Posiadam VectreB, Pioneera deh 4000 UB i też sterowanie w kierce i z dumą moge stweirdzić ze sterowanie podłączałem po wyjście mini jack w radiu, które przewidziane jest do sterowania oryginalnym pilotem pioneera, a do klawiszy wlutowywałem oporniki. Wszystko działa bez najmniejszego problemu i nie trzeba żadnego interfejsu. Co do wyświetlacza niestety nie ma takiej możliwości żeby działał z niefabryczny radiem. Niestety:(


    Szyners a czy mógłbyś opisać co z czym, jak i gdzie?
    Mam Viki B stery w kierownicy, grajka Sony CDX MP-40 z wejściem na MINI JACK-a. Chodzi mi o oporniki (jakie i gdzie wlutowane), o połączenie i podłączenie sterowania z JACK-em, plusik, minusik i co tam jeszcze.
    Oczywiście jest oto tylko pytanie nie będziesz chciał opisać to trudno :cry:
    Pozdrawiam jar_gogo
  • #24 6629487
    jar_gogo
    Poziom 11  
    Posty: 36
    Ocena: 2
    Dzięki za odpowiedź :D
    Ciekawi mnie tylko czy podobne będzie rozwiązanie pod mojego Soniaka bo ten przykład co mi dałeś link wyżej jest do Pioneer-a? Jak myślisz albo raczej wiesz:!::?:
  • #25 6638485
    szyners
    Poziom 11  
    Posty: 18
    Ocena: 4
    Gdzieś doczytałem ze powinno zadziałać jeżeli ma podłączenie na mini jacka. Przy prze4łączaniu odpowiednich przycisków musi być odpowiednia rezystancja dla każdej funkcji radia. Mi w pionku udało sie nawet przełanczać pomiędzy folderami mp3, ale trzeba by było rozbudowywać system przycisków w kierownicy. Ja bym spróbował podłączyć jakoś na krótko jeden albo dwa oporniki wg. tego schematu no i sprawdził czy działają odpowiednio przypisane funkcje do niego. Jak działają to nie ma co sie zastanawiać tylko lutować. Pozdrawiam
  • #26 6638597
    mpsgsm
    Poziom 12  
    Posty: 37
    Ocena: 7
    @jar_gogo

    Najprościej pozmieniać oryginalne opory na płytkach klawiszy w kierownicy na odpowienie (tj. zgodne z opornikami w joysticku sony - ja miałem tak zrobione w swojej viki B)

    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • #27 6640452
    Nawigator
    Poziom 33  
    Posty: 1923
    Pomógł: 167
    Ocena: 160
    Adapter UNI23PNR z http://www.piloty.pl/UNI20.html ma sensownie rozwiązane dla Pioneera przełączanie folderów MP3 i obsługę radia gdzie dla przycisków dwufunkcyjnych (krótki/długi nacisk np. w Oplu) występuje kolizja w przypadku krótkich naciśnięć - albo manual tuning i zmiana utworów CD/MP3 albo seek i brak możliwości zmiany utworu.
    W UNI23PNR jest wprowadzony dwuklik (jak w myszy komputerowej) i działa to następująco:

    klik/dwuklik/długi
    radio: manual/seek/prog
    cd: track/bez reakcji/disc
    cdc/mp3: track/folder/disc

    Z tego też powodu w Oplu zawsze będzie wygodniejszy adapter bo przeróbka rezystorów daje tylko 6 funkcji.

    N.
  • #28 6727175
    jar_gogo
    Poziom 11  
    Posty: 36
    Ocena: 2
    Witam.
    Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedzi :)
    Pozdrawiam i życzę udanych wakacji jar_gogo
  • #29 7491599
    Bolex
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Ocena: 2
    Witam, ponawiam pytanie na temat radia do opla vectry. Jakie radia (poza oryginalnym oczywiscie:) ) obsluguja przyciski w kierownicy? Bardzo bym prosil o wymienienie jakichs dobrych grajkow, z gory dziekuje
  • #30 7502205
    Dżimi11
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Hej mam pytanie mam Vektre B i orginalne radio cd czy jesli zmienie go na PIONEER za jakies 450zł czy w tym wypadku utrace wyswietlanie informacji na desce rozdzielczej i sterowanie na kierownicy jak tak to co ewentualnie moge zrobic.Zmienic marke radia na sony czy kupic jakąs przejściówke (jaką) pozdrawiam i proszę o odpowiedź

Podsumowanie tematu

✨ W Oplu Vectra B oryginalne radio z przyciskami sterowania na kierownicy i wyświetlaczem na desce jest proste, a po kradzieży radia pojawia się pytanie o podłączenie nowego, markowego urządzenia z zachowaniem sterowania kierownicą i wyświetlacza. W dyskusji wskazano, że do zachowania sterowania przyciskami kierownicy konieczne są specjalne adaptery/interfejsy (np. firmy Autoleads, piloty.pl), które kosztują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Adaptery te umożliwiają podłączenie radia z wyjściem na sterowanie (mini jack lub dedykowane wejścia) i zachowanie funkcji przycisków. Wiele marek oferuje takie adaptery, m.in. Sony, Pioneer, Kenwood, JVC, Clarion, choć dostępność i cena różnią się znacznie. Niektóre modele radia (np. Sony z obsługą zmieniarki, VDO CD711, Philips Car400, Delco CDR500) współpracują z oryginalnym sterowaniem po zastosowaniu odpowiednich przejściówek lub modyfikacji oporników SMD na kierownicy. Wymiana oporników na kierownicy pozwala na bezpośrednie podłączenie radia Sony z wejściem mini jack, jednak wyświetlacz oryginalny nie współpracuje z niefabrycznymi radiami. Kenwood posiada modele z wyjściem na wyświetlacz Opla, ale adaptery do sterowania są drogie (ok. 800 zł). Adaptery umożliwiają także obsługę funkcji dwufunkcyjnych przycisków (krótki/długi nacisk) i przełączanie folderów MP3. Wymiana radia na inne niż oryginalne bez adaptera zwykle powoduje utratę sterowania z kierownicy i wyświetlacza. Schematy i opisy kabli są dostępne na forach i stronach internetowych, jednak wymagają ostrożności przy demontażu (np. ryzyko wystrzału poduszki powietrznej). Podsumowując, najlepszym rozwiązaniem jest zakup dedykowanego adaptera do konkretnego modelu radia, co pozwala zachować sterowanie kierownicą, choć wyświetlacz fabryczny pozostaje zwykle nieobsługiwany przez nowe radia.
REKLAMA