Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Belinea 101715] kłopoty z inwerterem

Trabi 19 Nov 2009 12:35 8158 22
lampy.pl
 • #1
  Trabi
  Level 36  
  Witam.

  Dzięki wielu informacjom z forum udało mi się uruchomić monitor (sn: AA1117170513AQ13406093). Był padnięty inwerter na jedna lampę i monitor nie zaskakiwał; poleciał jeden (czemu nie dwa?) tranzystor 2SC5706, reszta wokół wygląda w porządku. Kupiłem nowe dwa (2SC5707), przełożyłem oba i monitor ruszył bez problemu. Działał tak jakieś pół godziny gdy podświetlenie zaczęło się ściemniać i zgasło; obraz nadal jest wyświetlany (widać pod światło). Wyłączenie i włączenie daje efekt podświetlenia na sekundę i gaśnie pozostawiając treść obrazu.
  Wydłubałem znów zasilacz i posprawdzałem. Tranzystory OK, wszystko wokół też a jednak :( . Zauważyłem że na diodzie D4 w dobrym inwerterze miernik pokazuje w jedną stronę 0,197V a w drugą 0,536V. Dioda po stronie naprawianego inwertera D12 (mimo że jest dobra po wylutowaniu) w płytce pokazuje 0,197V w jedną i zwiększające się napięcie w drugą stronę od ~0,6....1.763V; wokół nie ma żadnego elektrolitu a jedyny jaki jest w pobliży (C3) nawet po wylutowaniu go z druku - objaw pozostaje. Podejrzewam że z tego powodu zaraz po włączeniu gaśnie podświetlanie. Tylko skąd ta płynna zmiana?
  Nie mam do niego schematu i macam na ślepo :( od rana i nic znaleźć nie mogę. No i to moje 1-wsze spotkanie z dłubaniem w monitorze LCD, stąd pytania.

  [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem
 • lampy.pl
 • #2
  arko71
  Level 25  
  Sprawdź rezystancję obu trafek, wymień kondensator(y) 220n/100 na dobry impulsowy. Jak masz możliwość sprawdź świetlówki pojedynczo, albo na innym inwerterze, albo inwerter na zastępczym obciążeniu 47pF/3kV.
 • lampy.pl
 • #3
  Richi
  Level 39  
  Widac wyraznie ze lewa czesc inwertera wygrzana a wiec cos sie grzalo mocno. Zapewne masz zwarcie w trafie, to jakies 90% uszkodzen tego invertera. Poza tym wymienia sie obydwa tranzystory na raz po uszkodzeniu nawet tylko jednego z nich. Sprawdz tez czy czasem kondensatory wn nie maja zwarcia.
 • #4
  Trabi
  Level 36  
  Świetlówki są dobre. No trochę płyta przy trafie jest podgrzana, tranzystorki już na początku wymieniłem oba (pisałem wyżej) i zaskoczyło ale znów siadło. Jak sprawdzić te trafka czy mają zwarcie? Można gdzieś takie w ogóle dostać? Bo przewijanie raczej nie wchodzi w grę :) . Kondensatory WN są dobre. Chyba faktycznie padło trafo.
 • #5
  arko71
  Level 25  
  Wymieniałeś kondensatorek 220nF znajdujący się między tranzystorami?
 • #6
  Trabi
  Level 36  
  Wymieniłem tego 220n - bez zmian; podświetlenie zapala się na 1,4 sekundy. Trafa wylutowałem oba i pomierzyłem przejścia: oba na wyjściu (czerwone) mają po 166 omów, na wejściach są 3 uzwojenia (zielone, niebieskie szare) o oporności tak małej, że niemierzalne miernikiem. Czy mają zwarcia? A jak to zmierzyć?

  [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem

  Z części zasilającej dochodzi cały czas 12V - przetwornica działa. Na tych diodach co podałem w 1-wszym poście pojawia się 12V na 1,4 sekundy i zanika.

  PS: nie ma ktoś schematu tego zasilacza? Bo macam w ciemno. Na płytce jest nalepka z nadrukiem: A30510109028 , rev.1A
 • #7
  arko71
  Level 25  
  W miejsce Q42 wstaw zworkę dren-źródło (albo odłącz bramkę pin 4 i zewrzyj dren-źródło piny1-3 z 5-8 ) - to w jego okolicy jest najbardziej zabrązowione - może ma przebicie do bramki (stąd te dziwne pływające pomiary na diodzie ), albo zbyt dużą rezystancję kanału i dlatego się grzeje, a spadek napięcia na nim sprawia, że inwerter daje za małe napięcie na świetlówki i zadziałanie zabezpieczenia w układzie sterującym.
 • #8
  Trabi
  Level 36  
  A więc tak:
  - Zwarłem D-S, odpiąłem G - bez zmian - podświetlenie siada po 1,4s.
  - Wylutowałem całego Q42 (D-S zwarte) - bez zmian, ale za to piszczy coś w zasilaczu i podświetlenie gaśnie już po 0,2 sekundy
  - wylutowałem trafo - bez zmian, pomiary siadają
  Jak to wygląda - screen niżej:

  [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem

  Cały czas są pływające pomiary na tej diodzie. Póki co - w czasie wylutowywania Q42 - tranzystor się rozleciał więc najpierw muszę takiego zdobyć >:-/ . I nadal nie wiem co jest grane.

  PS: czym zastąpić tego Q42 (APM4416) bo w sklepach nie mają :(


  --- EDIT 14:09 ---

  Czy na jednej świetlówce monitor też nie ma prawa działać? Pytam, bo odłączyłem ten uszkodzony inwerter żeby sprawdzić czy zaskoczy, ale to samo - włącza się na 1,4 sekundy i gaśnie. Widać wyraźnie że ekran podświetlony jest tylko od dołu jedną świetlówką. Coś wyłącza zasilanie inwerterów i nie wiem co :( .
  Teraz jak nie ma tego Q42, to na diodzie D12 jest w jedną stronę spadek ~0,192V a w drugą poza zakresem.
 • Helpful post
  #9
  arko71
  Level 25  
  Wylutuj obydwa transformatory, zamień je miejscami - jeżeli poleci tranzystor w tej jak na razie sprawnej połówce to masz uwalone trafko...

  Zamiast 4416 wstaw IRF7455 np. z cybor.tech.pl
 • #10
  Richi
  Level 39  
  arko71 wrote:
  Wylutuj obydwa transformatory, zamień je miejscami - jeżeli poleci tranzystor w tej jak na razie sprawnej połówce to masz uwalone trafko...

  Zamiast 4416 wstaw IRF7455 np. z cybor.tech.pl


  Troche brutalna metoda sprawdzania trafa.
  Jezeli w tych inverterach 90% uszkodzen to zwarte trafa to nie wiem czy warto sobie robic koszty wymiany tranzystora/tranzystorow kiedy sie uszkodzi po zamianie w druga galaz invertera. Ale kazdy robi jak lubi.
 • #11
  Trabi
  Level 36  
  Wstawiłem IRF7455 - bez zmian. Na D12 nadal jest gdzieś upływność. Zamieniłem oba trafa miejscami i wszystko zachowuje się ja dawniej: 1,4 sekundy podświetlenia i lampy się wyłączają, a 2SC570x jak się trzymały tak się trzymają. Podmieniłem 220n/100V między kolektorami - bez zmian. No kurcze, nie wiem co się dzieje.
  Brak schematu nadal mi doskwiera :( .

  Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

  Quote:
  ...na zastępczym obciążeniu 47pF/3kV...

  Znaczy się 4 kondensatorki? Pytam, bo świetlówki mam na 4 przewodach: 4 do jednej i 4 do drugiej. Nie wiem jak są połączone w panelu (brak schematu). Dorwałem inwerter od laptopa i tam jest tylko jedno wyjście na dwa przewody, a u mnie w sumie mam ich 8 .
 • #12
  arko71
  Level 25  
  Kondensatorek między wyjście z inwertera poprzez istniejący kondensator do wyjścia bez kondensatora, czyli zazwyczaj do masy. Podłączaj zamiast pojedyńczych świetlówek - wyeliminujesz ewentualnie uszkodzoną.

  Napisz na jakim scalaku jest zrobiony kontroler inwertera, może to on siada?
 • #13
  Trabi
  Level 36  
  O, dziękuję za podpowiedź jak to połączyć. Czyli tylko pod jedno wyjście?

  Kontroler pracuje na "BI3101A". Też zacząłem się zastanawiać czy coś z nim nie jest, bo skoro w tej części którą męczę nic nie jest nawalone? Ale zagrycha :D .
 • #15
  Trabi
  Level 36  
  O ile dobrze zrozumiałem, to zablokowanie jednej albo drugiej połówki to zwarcie do masy pinu 2 lub 15, tak? (mój angielski nie jest wysokich lotów). No to bez zmian. 1,4 sekundy i podświetlenie wysiada niezależnie czy zablokowana jedna czy druga połówka. :(
  Co za upierdliwy inwerter >:-/
 • #17
  Trabi
  Level 36  
  Tu są jakieś lepsze cuda-wianki. Zwarłem do masy obie części sterownika (pin 2 i 15) i.... monitor nadal świeci 1,4 sekundy i gaśnie. Ja już nic nie łapię :D
  Skończy się na tym, że kupię jakieś uniwersalne i je zaadoptuję (jak się da i dojdę jak tego dokonać).


  -- EDIT --

  Gdzieś znalazłem schemat od jakiegos LCD (bez opisu) i ma wiele wspólnego z tym inwerterem który leży u mnie na stole. Nie wszystko (ten u mnie zdaje się bardziej rozbudowany; zwłaszcza w rejonie BI3101A. Wstawiam załącznik:

  [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem

  A co do ew. innych inwerterów (jak z tym nic by sie nie dało zdziałać) - jak podpiąć te lampy? Jakiś inwerter mam z laptopa ale ma dwa styki na wyjściu. A u mnie każda lampa ma 4 przewody; dwie wtyczki do każdej lampy:

  [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem [Belinea 101715] kłopoty z inwerterem
 • Helpful post
  #18
  arko71
  Level 25  
  Inwerter w laptopie zazwyczaj jest tylko na jedną świetlówkę, a ty masz w monitorze cztery świetlówki - do każdej wtyczka.

  Miałeś zwierać piny 2 i 15, ale pojedynczo, by zidentyfikować, która połówka powoduje wyłączenie inwertera! Zwarcie do masy powoduje jego wyłączenie...

  Pomierz diody i rezystory po "zimnej" stronie świetlówki - ich uszkodzenie też może powodować zadziałanie zabezpieczeń.

  Zobacz, jakie napięcia dochodzą na wejściach sterujących inwerterm z płyty logiki BL_ON i BRIGTNESS - BL_ON załącza inwerter stanem wysokim - powinno być około 5V; BRIGHTNESS zazwyczaj waha się od 0 do 3/5V.
 • #19
  Trabi
  Level 36  
  Dzięki za odpowiedź ws. świetlówek. A ja myślałem, że są dwie :D. Ano ale to mój 1-wszy kontakt z monitorem LCD więc dopiero przyswajam :)

  Zwierałem pojedynczo: najpierw 2, potem 15. W każdym wypadku było bez zmian; lampa zapalała się i gasła. Zwarcie obu styków [2 i 15 naraz] też nie daje efektu. Lampy się zapalają i gasną. Jednym słowem czy 2, czy 15 czy 2i15 razem do masy - nie ma żadnej reakcji i podświetlenie zachowuje się tak jak od początku czyli gaśnie po 1,4 sekundy.

  Pomierzę to co podałeś i dam później znać.

  Dodano po 16 [minuty]:

  Pomierzone w obu gałęziach (4x zimna strona):
  rezystory - OK
  diody - OK
  podwójne diody - OK

  Napięcie ON/OFF - 2.69V (po włączeniu)
  Napięcie BRIGHTNESS - 3.33V OFF, 0.88V ON)
  Napięcie zasilania inwerterów - 12.3V (cały czas)
 • Helpful post
  #20
  arko71
  Level 25  
  No to jedyne, co jeszcze możesz zrobić to zasilenie każdej końcówki inwertera z osobna poprzez amperomierz/ bezpiecznik 2A (i sprawdzenie, czy świeci i nie żre zbyt wiele prądu/nie zjara się. Jeżeli świetlówki nie będą świecić (nie będzie miało ich co wyłaczyć) to najprawdopodobniej masz uwalone trafka (skoro twierdzisz, że świetlówki są OK).
 • #21
  Trabi
  Level 36  
  Świetlówki są dobre. Podłączenie każdej z nich do części inwertera która działa, zapala każdą. Na części uszkodzonej nie pali żadna świetlówka. Zablokowanie BI3101A przez zwarcie do masy pinu 15 (bo ta część inwertera jest nawalona) nic nie daje, bo pozostałe dwie świetlówki gasną tak jak gasły; a teoretycznie sterownik nie powinien się wyłączyć i powinna działać tylko ta część dobra. A tu nic z tego.
  Co do bezpośredniego zasilania końcówki inwertera to nie za bardzo łapię jak to zrobić tym bardziej, że - jak pisałem wcześniej - nie mam oryginalnego schematu, a ten co wstawiłem wyżej niezupełnie odpowiada temu co u mnie leży na stole.
  Pomału zaczynam tracić cierpliwość do tych inwerterów. Skończy się na tym, że polecą do kosza i kupię uniwersalne.

  Dodano po 52 [minuty]:

  Ruszył. Podmieniłem dwa tranzystory z innego inwertera (zamiast 2SC5706) ale SMD, podmieniłem kondensator 220n/100V na ten z innego inwertera (100n/100V) i ruszył. Jak narazie świeci 5 minut. Zobaczymy kiedy się znów coś sfajczy :D . A te 2SC5706 wyglądają na dobre (miernikiem) a na nich nie rusza.

  -- DODAŁEM 28.XI.09 --

  Po 40 minutach ekran zgasł :( . Rozsadziło nowy kondensator 220n/100V, sfajczyły się oba tranzystory (zwarcie E-C). Najwidoczniej jednak poleciało trafko :( . Dziwne, że te 40 minut działał bez problemów.
 • #22
  Trabi
  Level 36  
  A jednak. Trafko jest dobre. Skąd to przypuszczenie? Bo wcześniej - zanim się zjarały 2SC.... zamieniłem trafka miejscami i to które było podejrzane o złe poszło w miejsce dobrego, a dobre w miejsce przypuszczalnie złego. Efekt? Spaliły się tranzystory po tej samej stronie, czyli tu gdzie teraz było dobre trafko. A strona ze "złym" trafem nadal jest sprawna. Skoro trafko i tranzystory są (były) dobre, a tym razem wywaliło kondensator 220nF/100V to moje podejrzenie pada na ten kondensator. Nic to. Kupię jeszcze raz zestaw tych 2SC5707, nowy kondensator i zobaczymy. Dam znać co i jak.


  --- EDI ---
  Monitor zrobiony. Działał by już wcześniej, ale kupiony nowy 220n/100V miał fabryczną wadę i przez niego spaliły się nowe 2SC5707. Nowy zestaw 2SC5707 + kondensator z innego inwertera rozwiązał problem. Monitor działa już kilka godzin bez znaków chęci padnięcia.
 • Helpful post
  #23
  arko71
  Level 25  
  Widać miałeś pecha, albo kupiłeś kondensator nie całkiem impulsowy ;-)
  Miałem nosa :-)