Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu.

dawidgf4 20 Lis 2009 14:32 2400 14
  • #1 20 Lis 2009 14:32
    dawidgf4
    Poziom 9  

Witam ,

czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy układ wklejony przeze mnie może działać jako źródło prądowe sterowane napięciowo (wzmacniacz transkonduktancyjny). Czy spadek napięcia na rezystorze R4 będzie równy napięciu podanemu na wejście nieodwracającemu ? przez co prąd płynący przez obciążenie R3 będzie stały ? Jak obliczyć największy prąd jaki można tutaj osiągnąć? W symulacji pojawiły mi się także zniekształcenia przebiegu przy przechodzeniu przez zero , czy 2 diody linearyzujące wystarczą by zniwelować zniekształcenia ?

0 14
  • Pomocny post
    #2 20 Lis 2009 14:52
    fuutro
    Poziom 43  

Nie za bardzo. Układ potrzebowałby sprzężenia prądowego a nie napięciowego. Coś na takiej zasadzie:

Prąd wyjściowy wynosiłby Uwe/Rp.

0
  • #3 20 Lis 2009 15:21
    dawidgf4
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź. Czytałem tylko , że taki układ pobiera duży prąd ze źródła sterującego , a ulepszeniem takiego układu jest wklejenie tranzystora polowego na wyjściu wzmacniacza operacyjnego , wtedy też nie jesteśmy ograniczeni tylko do maksymalnego prądu na wyjściu op ampa. A takie pytanie o jakiej precyzji powinien być rezystor Rp czy 1% wystarczy ? I czy prądy polaryzujące można spokojnie pominąć ?

0
  • #4 20 Lis 2009 15:28
    fuutro
    Poziom 43  

Chcesz mieć zwykłe źródło czy symetryczne? Tak czy siak przepływ prądu wywoła straty mocy a więc nie ma co na ulgi liczyć (w liniowym rozwiązaniu przynajmniej).

0
  • #5 20 Lis 2009 16:01
    dawidgf4
    Poziom 9  

Chcę mieć zwykłe źródło , a moim obciążeniem będzie jakiś drut oporowy który będzie podgrzewany przez prąd płynący przez niego. I chciałbym żeby to sterowanie napięciem było jak najbardziej liniowe.

0
  • #6 20 Lis 2009 16:14
    fuutro
    Poziom 43  

Jak chcesz na pojedyncze zasilanie to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=276590
    Idea jest ta sama z tym, że Iwy max = 5V/100om = 50mA. Można zmniejszyć rezystor R1i już max prąd wzrośnie ale uważaj na tranzystor mocy/wyjściowy. Jakie dałbyś temu zasilanie i jakich prądów oczekujesz :?:

0
  • #7 20 Lis 2009 16:30
    dawidgf4
    Poziom 9  

Na początku myślałem , że zrobię +-15 , ale takie operacyjne to już średniowiecze :) ostatecznie jeszcze się zastanawiam nad +-12 a pojedyńczym 12 . A jakich prądów oczekuje ? Myśle , że ze 120 mA by całkowicie wystarczyło(mógłbym wsadzić ze 100 ohmów obciążenia) , muszę brać pod uwagę wydajność prądową zasilacza po moim stabilizatorze , zależy mi na tym żeby móc podgrzać drut oporowy do temperatury ze 150 stopni.

0
  • #8 20 Lis 2009 17:09
    fuutro
    Poziom 43  

+/-15V to nie średniowiecze ale warto zastosować to co teraz jest i to za grosze (chociaż LM358 czy LM324 maja już coś koło 30 lat). Ten rezystor R1 daj mniejszy niż na schemacie, np ok 2.2-10om i dobierz do tego napięcie sterujące. Możesz wykorzystać choćby w moim schemacie dodatkowo rezystor po stronie +5V szeregowo do potencjometru. Pytałeś o tolerancje rezystora pomiarowego - do im większa chcesz dokładność tym większa lepsza powinna być tolerancja ale do takiego celu wystarczy zwykły 5%. Zmierzysz prąd i ustawisz źródło pod to. Możesz obciążyć źródło samym amperomierzem. Daj radiator na tranzystor oraz pomyśl o tranzystorze w obudowie TO-220, np BD243.

0
  • #9 20 Lis 2009 21:04
    dawidgf4
    Poziom 9  

Masz racje z tymi układami , tylko że ja muszę mieć pasmo wzmocnienia do 1MHz (takie wytyczne) więc te układy raczej się nie naddadzą . Ale wracając do tego układu pierwszego to go przesymulowałem w MicroCapie i po dodaniu tych dwóch diodek będzie to chodzić , bo przecież na tym rezystorze R4 będzie odkładać się napięcie , które zostanie podane na wejście nieodwracające wymuszając tym samym przepływ stałego prądu przez obciążenie. A podając na wejście sinusa tranzystory będą się przełączać dostarczając prąd . Mam racje ?

0
  • #10 20 Lis 2009 21:45
    fuutro
    Poziom 43  

Owszem. Wzmacniacz wymusi przepływ prądu przez obciążenie jednak pytanie - czy źródło sterujące wg twojego pierwotnego rysunku ma dać sygnał przemienny? Jak tak to przydadzą się zmiany.
    LM358 akurat ma akurat szerokość pasma przenoszenia 1MHz, a na dodatek zasilanie zwykłej grzałki oporowej nie powinno nasuwać takich wymogów.

0
  • #11 20 Lis 2009 22:21
    dawidgf4
    Poziom 9  

Tak źródło sterujące będzie dawać sygnał sinusoidalny , a wymóg to wymóg taki już jest. Zastanawiałem się także czy nie można by wykorzystać do tego wzmacniacza jakiś gotowych scalaków np LM13600 który ma w sobie diody linearyzujące i układ darlinktona bodajże.

0
  • #12 20 Lis 2009 23:06
    fuutro
    Poziom 43  

Wybrałeś układ na zasadzie tylko tych elementów :?: Układ zwie się Darlingtona. Nie będzie się to nadawać, bo tych tranzystorów nie da się wykorzystać w symetrycznym stopniu wyjściowym.
    Zobacz na np TDA4765 - wiem, że nie jest dedykowany do tego ale pasmo przenoszenia ma jakie mieć.

0
  • #13 21 Lis 2009 00:06
    dawidgf4
    Poziom 9  

A możesz podrzucić linka do datasheeta do tego układu bo nie mogę znaleźć.

0
  • #15 21 Lis 2009 00:36
    dawidgf4
    Poziom 9  

Fuutro dzięki wielkie za tą jakże konstruktywną rozmowę :) Postaram się wykorzystać Twoje uwagi i porady , chętnie kliknę pomógł na każdym Twoim poście ale chyba Ci nie zależy już na punktach :) także jak będziesz kiedyś w mojej okolicy bądź w Krakowie zapraszam na browara :) Pozdrawiam :)

0