Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak za to sie zabrac? budowa i programowanie "spirometr

23 Lis 2009 11:25 2058 6
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie, Mam do wykonania projekt. Będzie to tzw spirometr (czyli urządzenie do badania wydolności oddechowej), który komunikuje sie z komputerem i współpracuje z programem. Chciałbym zaczerpnąć wiedzy na ten temat i może ktoś juz coś podobnego robił? Jakiej literatury mam szukać? Jestem początkującym elektronikiem (tzn same podstawy). Jak to potem oprogramować? tzn w jakim języku najlepiej? Podłączenie do komputera przez kartę dźwiękową?

  Za wszystkie sugestie bardzo dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Pewnie będziesz musiał zmontować jakiś ustnik z turbiną. może coś takiego się nada: Link (nie wiem czemu piszą tam że są jednorazowe...) Do tego jakiś ustnik. Ja bym próbował do takiej turbiny podpiąć tarczę z otworami, a do obudowy transoptor szczelinowy. Na wyjściu dostaniesz ciąg impulsów wprost proporcjonalny do przepływu powietrza. Potem te impulsy musisz wprowadzić do komputera - albo "bezpośrednio" (tzn. pewnie z jakimś układem pośredniczącym) przez kabel do portu LPT/COMa (jeżeli masz komputer z nimi ;P), albo jakiś mikrokotroler zliczający te impulsy w jednostce czasu i wysyłający do komputera np. przez USB. A potem to już chyba tylko kalibracja i kreślenie wykresów w czasie.
 • Specjalista Automatyk
  marcinj12 napisał:
  (nie wiem czemu piszą tam że są jednorazowe...)

  Z podobnych powodów co szpatułki, strzykawki, igły, rękawiczki itd.

  Do autora: to ma działać "na zaliczenie" czy być używane w diagnostyce medycznej?
 • Poziom 9  
  ma działac i byc dostępne na uczelni, ale nie w żadnej przychodni itp.
 • Specjalista Automatyk
  Ale to nie uczelnia medyczna ? ;) Możesz zrobić jak pisze marcinj. Możesz użyć gotowych komponentów automatyki przemysłowej: enkoder zliczający obroty i jakiś sterownik PLC z wejściem licznika, jeżeli masz do nich dostęp na uczelni, do tego prosty program. Choć to może być armata na wróbla.
  Pozostaje też mechanika mocowania turbinki i połączenia z enkoderem.
 • Poziom 28  
  Jak ma być spirometr to raczej żadnych turbinek tylko albo "głowica Fleischa" albo porowata przegroda (siateczka) i odp. profilowana obudowa.
  (Owszem czasem turbinki są stosowane, ale uważam że metody "klasyczne" są łatwiejsze do powtarzalnego odwzorowania)
  Były też produkowane głowice ze zwężką z profilem złośliwe określanym "skrzydło kruka" - absolutnie niepowtarzalne wyniki, każdy egzemplarz pokazuje inaczej; bywało że nawet czasem wskazywał przeciwny kierunek przepływu.
  We wszystkich oczywiście pomiar przepływu przez pomiar spadku ciśnienia na wstawionym oporze.
  Zwykle konieczne jest korygowanie nieliniowości (występuje składowa kwadratowa).
  Do projektu studenckiego najlepiej nabyć gotowe jednorazowe filtry i jednego z nich użyć jako wzorcowego opornika do pomiarów, a reszty do ochrony kolejnych badanych (czyli zawsze 2 filtry w szereg, jeden czysty, pomiarowy wewnątrz, drugi wymienny dla każdego badanego nowy).
  Ciśnienie zwykle mierzymy przetwornikami mostkowymi. Zasilanie źródłem prądowym lub napięciowym, wzmocnienie na op-ampie i ADC.