Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebny układ do opóźnionego załączania.

09 Gru 2009 18:57 5199 12
  • Poziom 14  
    Witam, potrzebuję zrobić prosty układ na przekaźniku. Mianowicie, po podaniu napięcia przekaźnik ma zewrzeć zwory po około 5 - 8 sekundach, drugi potrzebuje by wyłączał się po około 20 sekundach. Przekaźnik odpowiedni mam, wszystko jest ale nie wiem jakie części zaczerpnąć. Prosił bym o jak najłatwiejszy schemacik. Pewnie zapytacie, po co mi to. Ok, już tłumaczę. Chodzi o to, gdy zapalam samochód i włączam światła to włącza mi się alarm :) Gdy włącze je po 5 sekundach wszystko jest ok, mogę jechać. A co do ich wyłączania, to dla bardziej pokazu, że gdy wyłączam stacyjkę to samochód oświetla mi się drogę z przodu światłami mijania. Ale ten pierwszy problem jest bardziej konieczny.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Przejrzyj aplikacje NE555...
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    O kurka, czyli to to samo co do glośników. Przeglądając natrafiłem na układ gdzie są 2 rezystorki, jakis kondensator i tranzystor bc npn jak dobrze piszę. Powiedzcie mi koledzy, mam kilka takich z różnych sprzętów, niby pisza, że może byc dowolny a przecież każdy praktycznie pełni inną rolę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A nie lepiej zreperować ten alarm? Bo ma chyba jakieś odchyły od normy.
    A układ podświetlania drogi do domu można zrobić bardzo prosto: układ wyłącznika czasowego na 555 pobudzany impulsem "zamknij" z centralnego zamka.
  • Poziom 14  
    O układzie co prawda znalazłem trochę. Pełno co prawda tego jest, lecz ja bym chciał zacząć od prostych rzeczy. Jutro zajmę się tym do oświetlania drogi, też miałem na myśli, że po zamknięciu drzwi by oświetlał drogę, jednak zamiast tego układu przyszedł mi na myśl taki układ co na klatkach schodowych jest. Ten alarm nie jest standardowy tylko ma pełno zabezpieczeń, gdzie właśnie zrobiła się taka usterka po wypadku. A jest naprawde dobry, więc nie chce nic szperać. A z tym układem co zapronowałem wyżej, jest takie coś możliwe?
  • Poziom 14  
    Znalazłem jakiś prosty układzik na jakimś tranzystorze. W jaki sposób to działa? I gdzie ten tranzystor ma stronę prawą i lewą?

No i zrobiłem (prawie) ten na oświetlanie drogi, z pomocą jednego elektronika. I powiem wam, że jestem zadowolony. Po zamknięciu drzwi za pomocą pilota oświetla mi drogę przez niecałe 30 sekund. Ale o te czasowe włączanie świateł, pomożecie jakoś?

Dodano po 3 [godziny] 23 [minuty]:

Nikt nie wie?!
  • Poziom 28  
    Czy mówisz o tym układzie?

Bardzo prosty. Kiedy na wejście podamy napięcie, kondensator zaczyna ładować się poprzez rezystor 100k, gdy kondensator się naładuje i napięcie na nim wzrośnie do napięcia przełączenia tranzystora wtedy tranzystor zaczyna przewodzić i załączy przekaźnik. Gdy odłączymy napięcie wejściowe, wtedy kondensator zaczyna rozładowywać się poprzez rezystor 10k, gdy napięcie spadnie wtedy tranzystor przestaje przewodzić. Zmieniając wartości tych dwóch rezystorów i kondensatora jesteśmy w stanie ustalić sobie czas po jakim odbiornik zostanie włączony po podaniu napięcia i czas po jakim odbiornik zostanie wyłączony po wyłączeniu napięcia wejściowego, czyli idealnie w twoim przypadku :).

Oprócz tego znalazłem jeszcze prostszy:

Ale nie ma on określonego progu załączenia i przez chwilkę styki przekaźnika mogą drżeć, albo przynajmniej lekko będzie brzęczała cewa przekaźnika.
    "Alarm jest bardzo dobry, tylko nie działa poprawnie", "A po wypadku są jakieś zwarcia"... Ręce opadają, jak się coś takiego czyta... Bo po co naprawić i doprowadzić do stanu pełnej używalności, jak można dowalić jeszcze jakiś wynalazek, i będzie git... Auto też masz tak po wypadku naprawione? Oby jechało? Typowa polaczkowatość.
  • Poziom 14  
    Jeżdze z takim alarmem od około roku. Dobra, schemat wcześniej znalazłem, na internecie rzadko siedze to i szukać zbytnio nie potrafię. Powiedzcie mi ostatnią rzecz. Te tranzystory npn, gdzie jest u nich przód a gdzie tył? Jak je podłączać?
    Tranzystor NIE MA przodu ani tyłu. Tranzystor bipolarny ma BAZĘ, KOLEKTOR, EMITER. I ich rozmieszczenie zależy od danego typu elementu. Do sprawdzenia w datasheetach.