Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz impulsowy do lampowca.

10 Sty 2010 20:00 5209 6
  • Poziom 16  
    Witam. Jak w temacie: dowiedzialem sie niedawno ze zasilacz impulsowy jest o wiele lepszy od klasycznego- male szumy, maly przydzwiek, stale parametry, male wymiary. Co myslicie panowie o tym zeby zbudowac taki zasilacz do lampowego gitarowca. Bedzie to dobrze grac? I czy jest mozliwe zbudowanie takiego zasilacza o takich parametrach 350V 0,2A 6,3v 5A oraz 50V ok. 0,02A (albo nawet mniej).
  • Poziom 42  
    Jest możliwe.
  • Poziom 16  
    Witam. Czytalem rózne artykuly na temat zasilaczy impulsowych, chcial bym przejsc do dzialania. Znalazlem schemat prostego zasilacza impulsowego :

Zasilacz impulsowy do lampowca.

Chce zbudowac takie cos o takich parametrach. 370V /min 0,2A, 6,3V/ min 5A oraz 50V/ 0,02A.
    Pytania:
    1) Jaki tranzystor mozna tu uzyc?
    2) Czy filtr zaraz po prostowniku spelnia taką sama role jak filtr w zwyklym zasilaczu?
    3) Jaka jest zasada dzialania transformatora na wyjsciu? (wiem tyle ze są duzo mniejsze od tradycyjnych a i tak przeniosą duzą moc- jak to sie dziaje? ) Jaka sie dobiera jego przekladnie?
    4) Jak zrobic uklad sprzezenia zwrotnego i kontroli PWM?
    5) No i czy zasilacz zrobiony wg tego schematu bedzie pracowal dostatecznie dobrze w lampowym gitarowcu o mocy ok 40W.

Chyba ze latwiej bedzie przerobic zasilacz komputerowy. Jesli tak, to prosze o rade jak to zrobic, jesli bedzie trzeba to pózniej podam model zasilacza który posiadam, bo narazie jestem w szkole. Z góry dziekuje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 16  
    Dorwalem sie to mojego zasilacza z komputera. Jest to ATX-732B Enlight Corporation. Znalazlem tez jakis schemat zasilacza ATX, ale nie wiem czy jest to mój model - pisalo tylko ATX
    http://www.arczer.neostrada.pl/images/komputery/zasilacz-atx.gif
    Wiem tyle ze trzeba przewinac transformator na odpowiednie napiecia i zewrzec wyjscia zasilacza do galezi feenback i stabilizing.
    1) Czy moge istniejace uzwojenia wtórne zastąpic nowymi o innej przekladni i wyjscia przez to powstale zewrzec do feedback i stabilizing? Czy jednak istniejace wyjscia które są tam zwarte musza zostac?

Dodano po 26 [minuty]:

Znalazlem jakis link odnosnie zasilacza do halogenów. Jego autor napisal ze to nie moze byc obciazone kondensatorem ani prostownikiem, tylko rezystancja. Wobez tego bedzie problem z odfiltrowaniem napiecia na wyjsciu. Szkoda, bo schemat bym nawet prosty.
  • Użytkownik usunął konto