Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz impulsowy do lampowca.

10 Jan 2010 20:00 5437 6
  • Level 16  
    Witam. Jak w temacie: dowiedzialem sie niedawno ze zasilacz impulsowy jest o wiele lepszy od klasycznego- male szumy, maly przydzwiek, stale parametry, male wymiary. Co myslicie panowie o tym zeby zbudowac taki zasilacz do lampowego gitarowca. Bedzie to dobrze grac? I czy jest mozliwe zbudowanie takiego zasilacza o takich parametrach 350V 0,2A 6,3v 5A oraz 50V ok. 0,02A (albo nawet mniej).
  • Level 16  
    Witam. Czytalem rózne artykuly na temat zasilaczy impulsowych, chcial bym przejsc do dzialania. Znalazlem schemat prostego zasilacza impulsowego :

Zasilacz impulsowy do lampowca.

Chce zbudowac takie cos o takich parametrach. 370V /min 0,2A, 6,3V/ min 5A oraz 50V/ 0,02A.
    Pytania:
    1) Jaki tranzystor mozna tu uzyc?
    2) Czy filtr zaraz po prostowniku spelnia taką sama role jak filtr w zwyklym zasilaczu?
    3) Jaka jest zasada dzialania transformatora na wyjsciu? (wiem tyle ze są duzo mniejsze od tradycyjnych a i tak przeniosą duzą moc- jak to sie dziaje? ) Jaka sie dobiera jego przekladnie?
    4) Jak zrobic uklad sprzezenia zwrotnego i kontroli PWM?
    5) No i czy zasilacz zrobiony wg tego schematu bedzie pracowal dostatecznie dobrze w lampowym gitarowcu o mocy ok 40W.

Chyba ze latwiej bedzie przerobic zasilacz komputerowy. Jesli tak, to prosze o rade jak to zrobic, jesli bedzie trzeba to pózniej podam model zasilacza który posiadam, bo narazie jestem w szkole. Z góry dziekuje.
  • User removed account  
  • Level 16  
    Dorwalem sie to mojego zasilacza z komputera. Jest to ATX-732B Enlight Corporation. Znalazlem tez jakis schemat zasilacza ATX, ale nie wiem czy jest to mój model - pisalo tylko ATX
    http://www.arczer.neostrada.pl/images/komputery/zasilacz-atx.gif
    Wiem tyle ze trzeba przewinac transformator na odpowiednie napiecia i zewrzec wyjscia zasilacza do galezi feenback i stabilizing.
    1) Czy moge istniejace uzwojenia wtórne zastąpic nowymi o innej przekladni i wyjscia przez to powstale zewrzec do feedback i stabilizing? Czy jednak istniejace wyjscia które są tam zwarte musza zostac?

Dodano po 26 [minuty]:

Znalazlem jakis link odnosnie zasilacza do halogenów. Jego autor napisal ze to nie moze byc obciazone kondensatorem ani prostownikiem, tylko rezystancja. Wobez tego bedzie problem z odfiltrowaniem napiecia na wyjsciu. Szkoda, bo schemat bym nawet prosty.
  • User removed account