Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zegarek na wyświetlaczu LED

brzoza900 12 Jan 2010 18:39 7565 17
 • #1
  brzoza900
  Level 14  
  Witam. Posiadam wyświetlacz LED 4-ro cyfrowy + dwukropek pomiędzy godzinami a minutami. Chciałbym zbudować na jego podstawie jakiś najprostszy zegarek. Szukałem na elektrodzie schematu i były same z jakimiś bajerami (zmiana natężenia światła w zależności do oświetlenia pomieszczenia, zegarek z budzikiem, z termometrem) ale mi chodzi o coś najprostszego do zrobienia. Prosiłbym o schemat czegoś takiego. Nie posiadam programatora i nigdy nie bawiłem się w programowanie układów scalonych dlatego najlepiej jakby zegarek bazował na czymś czego nie trzeba zaprogramować (nie wiem czy takie coś jest możliwe) :)

  Wyświetlacz posiada 19 "nóżek". Nie wiem jak go dokładniej opisać, nie ma żadnego numeru itd...
 • #2
  elektro155
  Level 26  
  A czy przypadkiem nie sterował go lm8560?
 • #3
  brzoza900
  Level 14  
  SC8560. Dokładnie tak. Mam po prostu stojący radio-budzik, a chciałbym mieć go na ścianie :P, Budzik mam w telefonie, radia nie słucham, więc po co mi taki klocek jak mogę mieć sam mały zegar, zrobić ładną obudowę i powiesić :D Poza tym lubię kombinować i chciałem się trochę pomęczyć :)

  Najlepiej jak by była możliwość zrobienia zegarka na tym układzie (wtedy chyba nie trzeba by programować bo wylutowałbym go z radio-budzika :D). Jednak potrzebowałbym cały schemat co jak i gdzie podłączyć żeby był sam zegar :)

  Znalazłem coś takiego: http://www.datasheet4u.com/download.php?id=517188
  Są tu jakieś schematy jednak nie bardzo jest pokazane np podłączenie do wyświetlacza czy do transformatora (przynajmniej ja jakoś tego nie widzę). Poza tym jak widzę jest tu Alarm, co jest mi zupełnie niepotrzebne.
 • #5
  brzoza900
  Level 14  
  Wiem, wiem, juz znalazłem schemat :) Myślę o tym: Zegarek na wyświetlaczu LED

  Pytania:
  1) Czy np jak nie chce budzika to moge nie podłączać takich wejśc jak: 24,23,19,18,17,16?
  2) Czy w takim wypadku muszę robić część zaznaczoną na schemacie jeśli nie chce budzika (bo wydaje mi się że ta część odpowiedzialna jest za alarm)?
  3) Z tego co rozumiem to część zaznaczona na rysunku przerywaną linią odpowiada za częstotliwości radia LW (których nie potrzebuję), albo do podtrzymywania pamięci zegara w razie braku prądu. Podtrzymania też nie potrzebuję czyli w związku z tym nie muszę robić tej części? Czy C1, R1 i nóżkę 27 muszę podłączać?
  4) Nie rozumiem podłączenia wyświetlacza oraz zasilania do układu.
 • Helpful post
  #6
  elektro155
  Level 26  
  1) 24 to drzemka więc nie, 23 to automatyczne wyłączanie radia-nie podłączaj, 17 to włączanie radia więc nie, 16 to dźwiek alarmu więc nie, mam wątpliwości do 19 bo zegarki te mają jeszcze przycisk "time" który po naciśnięciu umożliwia ustawianie godziny. A nóżkę 18 trzeba pewnie podłączyć do masy albo zasilania (zewrzeć przycisk) by wyłączyć alarm.
  2) ta zaznaczona odpowiada za czasowe wyłączanie radia i dźwięk alarmu. Nóżka 15 to zasilanie, 16 i 17 nie podłączaj a 18 to wyłączenie budzika.
  3) nóżka 27 to oscylator na zasilanie awryjne. Przy zasilaniu z sieci niepotrzeby więc nóżkę 27 możesz odłączyć powinno działać.
  4)musi być dokładnie tak podłączone. Dla tego układu prąd przemienny 50 Hz jest oscylatorem. Wyświetlacz też jest sterowany dzięki prądzie przemiennym, który odpowiednio przełącza segmenty. 26 i 28 podłącz tak jak były do zasilania (28 niepodłączone - tryb 12H/podłączone 24H), (26 niepodłączone to dla 60 hz z sieci)
 • #7
  brzoza900
  Level 14  
  Wielkie dzięki za odpowiedzi!!! Biorę się za robote :) Jeszcze takie pytanie, jakiej pojemności ma być ten kondensator przy samym transformatorze? Bo na schemacie nie jest napisane. Czy to jakiś inny typ kondensatora? (jedna nóżka czarna druga biała)?

  I jeszcze nie bardzo wiem jak podłączyć wyświetlacz. Podłączając odpowiednie nóżki pod 3V doszedłem do tego, że dwie pierwsze nóżki to są jakby plusy, i w zależności do której nóżki podłączałem masę to dana "dioda" swieciła. Np. podłączałem do prądu 1 i 10 nóżkę przy wyświetlaczu to świeciło się "b" w drugiej cyfrze od godziny, a jak 2 i 10 to "g" w drugiej cyfrze od godziny. Ale np zapalenie "b" w pierwszej cyfrze godzinowej wymaga podłączenia 2 i 6 nóżki, natomiast zapalenie "g" w pierwszej cyfrze: 2 i 7 nóżki. Domyślam się że opis przy scalaku nóżek 1-14 dotyczy właśnie tego która dioda się świeci, jednak nie jest sprecyzowane czy chodzi o pierwszą cyfrę godzinową czy drugą. Zatem do 4. styku na scalaku mam podłączyć 10, 6 czy 7 nóżkę wyświetlacza?
 • #8
  elektro155
  Level 26  
  Kondensator to elektrolit 470u/16v, a wyświetlacz podłącz dokładnie tak jak był orginalnie.

  Dodano po 55 [minuty]:

  na elektrodzie jest dużo o lm 8560. Wtstarczy wpisać "lm8560" w wyszukiwarkę.
 • #9
  brzoza900
  Level 14  
  Zmontowałem całość, wyswietlacz się swieci ale nie pokazuje tego co trzeba (tylko jakieś inne cyfry, np zamiast 0:00 jest 5:66). Podłączenie scalaka do wyświetlacza jest takie samo jak było bo wykorzystałem część tej oryginalnej płytki która była w oryginalnym radio-budziku. Jedyne co jest inaczej to zamiast kondensatora 0.001u dałem 0.005u ale to chyba nie ma wpływu na wyswietlanie cyfer... Może coś niepotrzebnie wyrzuciłem z tego schematu?
 • #10
  elektro155
  Level 26  
  1) Czy nóżki 26 i 28 są podłączone?
  2) czy jak pokazuje 5:66 to po minucie sę zmienia czas (czy liczy czas?)
  3) ten 0.001u idący do nóżki 25 nie wpływa na cyfry bo on jest od odlicznia czasu.
  4)sprawdź zasilanie, czy transformator jest dobrze podłączny, za ten kondensator przy transformatorze wstaw 1000uF/25V
  5) coś się zmieniło?
 • #11
  brzoza900
  Level 14  
  1) Nóżki 26 i 28 są podłączone do masy (na oryginalnej płytce już ścieżki były tak porobione że 26, 27 i 28 są połączone z masą (Vss))
  2) Czas liczy tzn po minucie zmienia się w inne dziwolągi (a konkretnie zmienia się tylko ostatnia cyfra od minut).
  4) Właśnie do zasilania mam pewne wątpliwości. Transformator wygląda tak: z jednej jego strony wychodzą dwa czarne kable (zmierzyłem miernikiem i jest napięcie 8.2 V czy coś koło tego). Z drugiej strony wychodzą 3 kabelki (dwa niebieskie i jeden pośrodku - czerwony). Na tych kabelkach łącząc miernikiem któryś niebieski z czerwonym było po 7.4V, a mierząc napięcie na dwóch niebieskich było 16.8V.
  Zegarek na wyświetlaczu LED
  Jeżeli oznaczyć odpowiednie złącza tak jak na rysunku powyżej to podłączyłem tak:
  1 - czarny
  2 - czarny
  3 - niebieski
  4 - czerwony
  5 - niebieski
  Dobrze?
  Ten kondensator 470uF był fabrycznie na płytce i był identycznie połączony więc go nie wylutowywałem tylko tak zostawiłem. Skoro wcześniej działało dobrze to teraz chyba też powinno nie? Ale jak w poniedziałek będę w centrum to wstąpie do elektronicznego i kupię 1000uF, zobaczymy, może wina kondensatora.
 • #12
  elektro155
  Level 26  
  2)jeżeli na wyświetlaczu pojawiają sie dziwne znaki ti na 100% to wina złego podłączenia wyśw. z układem. Sprawdź czy nóżki układu/ścieżki/wyświetlacz nie są zwarte np. kawałkiem opiłka cyny.
  4)a jak ten transformator był podłączony do orginalnej płytki? Podłącz go do orginalnej i sprzwdź jakie są tam napięcia np. tam gdzie był układ, wyświetlacz.

  Dodano po 1 [minuty]:

  a jak był orginalnie kond. 470uF to powinno z nim działć jeżeli wcześniej budzik działał.
 • #13
  brzoza900
  Level 14  
  Cały czas nie działa. Próbowałem podłączyć na różne sposoby zasilanie i nic to nie dawało. Przy jednym podłączeniu było nawet gorzej. Próbowałem też podłączać wyświetlacz według innego schematu ale to nic nie dało... tu jest ten schemat: http://www.elektronika_10.republika.pl/zegar.htm
 • #14
  elektro155
  Level 26  
  ten schemat pokazuje podłaczenie lm8560 bez transformatora z oscylatorem na układach 40xx. Moja rada: wlutuj wszystko na orginalną płytkę i sprawdź czy działa. Jeżeli tak to odetnij część płytki z radiem i zostaw część płytki potrzebnej do działania zegara.
 • #15
  brzoza900
  Level 14  
  tylko ze ja juz nie mam ten plytki :P Tzn ja już tak zrobiłem, wyłamałem część z tym scalakiem i podłączyłem według tego schematu.

  Jeszcze mała uwaga: W
  http://www.datasheet4u.com/download.php?id=517188
  tej dokumentacji na 7 stronie jest ten schemat według którego robiłem (ale jest podpis POSITIVE POWER SUPPLY), a na stronie 8 jest NEGATIVE POWER SUPPLY. Czy to czasem nie jest jeden i ten sam układ tylko na dwóch schematach?
 • #17
  brzoza900
  Level 14  
  No to może powodem niedziałania zegara jest to, że wybrałem nie ten schemat? Wybrałem positive power supply a może przy moim transformatorze powinienem wziąć negative?