Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AT89C2051][ASM] - potrzebna modyfikacja programu

21 Sty 2010 12:25 2255 15
 • Poziom 25  
  Pliki zamieszczone w załączniku to kod źródłowy napisany w C do komputerka samochodowego zamieszczonego kiedys w PE.

  Jako, że dopiero zaczynam z mikro-kontrolerami i staram się nauczyć Bascoma a nie C jest mi trudno załapać o co chodzi w tych plikach C. W Bascomie jest tylko jeden plik źródłowy a tutaj kilka - jak podglądnąć cały kod źródłowy tego komputerka?
  Komputerek posiada zegar, pomiar napięcia, prądu, dwa punkty pomiaru temperatury - gdzie to wszystko jest?

  I jeszcze jedno pytanie - czy jest jakiś prosty sposób przekonwertowania tego kodu z C do Bascoma?

  Pliki które tu załączam próbowałem otwierać w AVR Studio ze strony Atmel'a.

  Z góry dziękuje za każdą pomoc
 • Poziom 15  
  Niestety program nie jest napisany w C tylko w asm. Główny program zawarty jest w pliku LowLevel.asm. Program w C uruchamia tylko funkcje napisane w asm. Tak więc rozszyfrowanie tego będzie jeszcze trudniejsze.
 • Poziom 43  
  Ja bym powiedział że łatwiejsze bo BASCOM łyka assemblera więc niczego nie trzeba będzie rozszyfrowywać a jedynie dostosować składnię.
 • Poziom 25  
  czy ktoś z Was otworzył i przejrzał ten plik napisany w ASM? czy to możliwe, że tak krótki kod ma w sobie i zegar i pomiar temp., napięcia i prądu?

  Jak by to było z przełożeniem tego na Bascom? trzeba pisać od nowa czy da się to w prosty sposób "przełożyć"?

  Potrzebuje w tym programie zmienić 2 lub 3 funkcje - nie znam w ogóle asemblera...


  Ok po przejrzeniu tego pliku ASM tak na chłopski rozum jest tam zawarte wszystko...tylko teraz jak i co z tym zrobić dalej żeby przełożyć to na Bascom?
 • Poziom 43  
  Kod w asemblerze można normalnie kompilować w BASCOMie. Trzeba tylko będzie „EQU” pozamieniać na Alias, Labelom podopisywać wykrzykniki na początku i jeszcze wektory przerwań inaczej zadeklarować.
  Ale może się okazać że kod nie zmieścić się do procesora bo BASCOM dorzuca swoje kilkadziesiąt bajtów do kodu.
  No i zostaje jeszcze ta część w C.
  W ogóle po co to przerabiać skoro masz gotowca a zmienić chcesz i tak tylko to co jest w assemblerze? Zmień to co trzeba a skompiluj to normalnie czyli w kompilatorze C.
  Skoro nie znasz assemblera to co Ci za różnica czy to C czy BASCOM skoro zmieniał i tak będziesz tylko kod w assemblerze.
 • Poziom 25  
  atom1477 - czy mozesz porozmawiac ze mna na PW? niepotrzebnie zasmiecać tutaj forum jak można załatwić sprawę na PW - może nie warto rozpisywać się tutaj?

  Czytasz w ogóle wiadomości na PW ?:) bo wolałbym przeczytać odp, że nie udzielasz pomocy poza ogólnym forum niż mieć wątpliwości czy coś do Ciebie dochodzi :)


  Co do zmian to nie wiem do końca czy ta część jest zapisana w ASM - chciałem wywalić w ogóle zegar z tego cacka, druga sprawa - zmienić automatyczne wygaszanie wyświetlaczy po upływie jakiegoś czasu od naciśnięcia któregoś ze switchy na coś zupełnie innego - po wywaleniu zegara zostanie mi jeden wolny pin w procku który chciałbym wykorzystać jako kontrole tego czy stacyjka jest załączona czy nie i na tej podstawie LED'y będą świecić albo nie, kolejna i ostatnia już rzecz to to, żeby po starcie pracy urządzenia (napięcie po stacyjce na pinie czy w ogóle załączenie zasilania komputerka) powodowało automatyczne przejście do trybu wyświetlania napięcia - to tyle...
  chciaż mozna by było jeszcze zrobić jedno - w podstawowym projekcie sa 4 switche - jeden przełącza tryb wyswietlania czasu, drugi przelacza na wyswietlanie U lub I a kolejne 2 sluza do ustawiania czasu na zegarze lub sprawdzenie temp w 1 lub 2 punkcie - po tym jak usune zegar pozbede sie jednego switcha, zostaja 3 - i mam pomysl na wyrzucenie jeszcze jednego - po przeprogramowaniu mialo by to tak wygladac ze jeden z nich bedzie tak samo zmienial wyswietlanie U lub I a drugi po naciśnieciu uaktywni wyswietlanie temperatury - ale bedzie to wyswietlanie naprzemienne temperatur z dwoch punktow - zalozmy 2 sekundy z jednego czujnika i 2 sekundy z drugiego i tak w kółko az to nacisniecia przycisku podgladu napiecia - z tym ze jak sie juz przelaczy na pokazywanie napiecia to tak powinno zostac i powinno byc wyswietlane napiecie do czasu az zazycze sobie sprawdzic cos innego :) ale sie rozpisalem :)

  a moze jeszcze inaczej - tak mi przychodza pomysly do glowy i je odrazu pisze - pozostajac przy tym co pisalem wyzej robimy tak zeby byly 2 switche i - pierwszy sluzy do zmiany wyswietlania U lub I a drugi T1 lub T2 - tak by bylo super...naciskam przycisk U/I pokazuje napiecie - naciskam drugi raz pokazuje prąd - jesli nacisnę przycisk T1/T2 pokazuje mi temp w 1 punkcie a po kolejnym nacisnieciu tego przycisku pokazuje temp w 2 punkcie - i gra gitara - 2 switche , brak automatycznego wygaszania LED - LED'y wygaszane sa dopiero po zaniku napiecia po stacyjce i brak zegarka - to bym chcial osiagnac :) ale nie poradze sobie z tym sam.......

  Dla zainteresowanych wstawie schemat - to komputerek z prockiem jak w temacie, 4 switche - dwa podwójne 8-seg wyswietlacze LED do wysietlania informacji...projekt dosc stary bo z 97 roku :) ale tego mi akurat brakuje w samochodzie
 • Poziom 43  
  Z tego robi się już duży projekt. Zmian trochę jest. I może się okazać że nie zmieści się to do mikrokontrolera po wprowadzeniu tych zmian.
  Do tego pasowało by to testować na bieżąco a na nie mam nawet takiego procesora, programatora do niego, a co dopiero całego zegara.
  Więc ja się tego nie podejmę.

  PS. WP czytam (choć tym razem nic do mnie nie doszło) ale nie pomagam przez PW.
 • Poziom 25  
  ja ten projekt testuje w Proteusie...tzn mam jego namacalna wersje, ale narysowałem wszystko w proteusie i póki co tam będę ładował hex'a i patrzył co się dzieje :)

  Ale ok - skoro uważasz, że to tak dużo to może udało by się wywalić tylko zegarek i wyłączyć całkowicie funkcje wygaszania wyswietlaczy po uplywie jakiegos czasu?

  To co pisze teraz i wcześniej to raczej okrajanie programu a nie dopisywanie nowych funkcji - no może oprócz tej dotyczącej kontroli napięcia po stacyjce - ale ok darujmy sobie to ....

  Niech nie będzie zegarka - albo niech będzie, ale po starcie niech przechodzi do wyświetlania napięcia a nie do opcji ustawiania i wyświetlania zegarka to raz, dwa - zlikwidować opcję wygaszania wyświetlaczy po czasie - przecież to jest okrajanie...prawda?a nie dopisywania...i tyle ... jak już to będę miał to wystarczy a co do reszty to może kiedyś :)

  Dodano po 8 [minuty]:

  a może podpowiesz mi chociaż gdzie jest w kodzie ukryta funkcja automatycznego wygaszania wyświetlaczy jeśli żaden z przycisków nie będzie naciskany przez pewien czas - to jest najbardziej wkurzające - jak po chwili wszystko gaśnie ...
 • Poziom 19  
  Kiedyś toto ćwiczyłem. Zobacz czy załącznik odpowiada Twemu programowi. Niestety RAR jest dla mnie niezjadliwy i Twego załącznika nie widzę.
  Chyba jest tam wszystko przeniesione do assemblera i skomentowane.
 • Poziom 25  
  To jest chyba to samo, ale pewności nie mam - trochę inaczej wygląda ten kod - czyżbyś wprowadzał jakieś zmiany?
  W moim pliku też są opisy, ale raczej marne...

  W załączniku specjalnie dla Ciebie wersja ZIP

  Jeśli to jest to samo - a raczej tak z tego co widzę to teraz już jest sam ASM bez wstawek z C ... czy teraz by było łatwiej wyrzucić funkcję wygaszania wyświetlaczy?
 • Poziom 19  
  Plik wynikowy assemblacji mego "car.asm" powinien być taki sam jak oryginał w PE.
  Teraz masz wszystko w jednym pliku źródłowym i możesz robić z programem co dusza zapragnie. Wyłączenie wygaszania, to być może tylko postawienie średnika na początku linii odpowiedzialnej za wygaszenie. Musisz sam się z tym uporać, bo ja już niewiele pamiętam z tego co robiłem.
  Korzystałem z intelowskiego assemblera "asm51.exe". W katalogu z plikiem xródłowym musi znaleźć się jeszcze plik "mod51".

  Powodzenia!

  PS
  Przyjrzyj się bitowi "bPowerSave" zdefiniowanemu w segmencie BSEG.
  Chyba jest on odpowiedzialny za przechodzenie procesora w stan zamrożenia. Za etykietą "Main" jest on testowany i podejmowane jest odpowiednie działanie.
 • Poziom 17  
  tu mozna zablokować wygaszanie
  Code:

  ;********************************************************************
  OvT0: ;             h  m
  ;minimalny  czas =  0:00
  ;maksymalny czas = 23:59
        ;4000 Hz
        djnz Val1Cnt,LeaveOvT0
        ;16 Hz
        mov Val1Cnt,#DivVal1
        djnz Val2Cnt,LeaveOvT0
        ;2 Hz
        cpl bBlinker
        setb bAllowMeasure
        mov Val2Cnt,#DivVal2
        djnz Val3Cnt,LeaveOvT0
        ;1/60 Hz
        ;tutaj zwieksz wskazanie czasu o 1 minute
        mov Val3Cnt,#DivVal3
        push Acc
        push PSW
        acall IncClockValue
        djnz PowSavCntDn,NotPowerSave ;zmniejsza licznik czasu do wygaszania
              ;jeżeli doliczy do zera to nie ominie poniższej
              ;instrukcji i ustawi bit "bPowerSave"
  ;---- UWAGA  modyfikacja-----
        ;setb bPowerSave    ;ustawienie tego bitu powoduje przejście
           ;w tryb oszczędzania energii(wygaszenie wyswietlaczy)
           ;średnik na początku spowoduje pominięcie tego polecenia
           ;tym samym nie będzie włączany tryb "Power Save"
      NotPowerSave:
        pop PSW
        pop Acc
    LeaveOvT0:
        reti
  ;********************************************************************

  tu można zmienić tryb wyświetlania po włączeniu zasilania
  obecnie jest wyświetlanie czasu
  Code:

      mov DisplayStatus,#DS_CLOCK

  zamiast DS_CLOCK
  można do "DisplayStatus" wpisać jedną z poniższych stałych:

  DS_TEMP1 ;temperatura 1
  DS_TEMP2 ;temperatura 2
  DS_VOLTA ;pomiar napiecia
  DS_CURRE ;pomiar natęzenia

  Code:

  Init:
          clr bMoreThan2s
          mov TMOD,#12h   ;T1: 16 - bit, T0: 8 - bit
          mov TH1,#256-19 ;ok 200Hz@12MHz
          mov TH0,#256-250 ;
          mov TL0,#256-250 ;
          mov IE,#8Ah     ;T0+T1+EA
          mov TCON,#50h    ;start T1 i T0
          mov ValBuff,#0h
          mov ValBuff+1,#0h
          mov DOTS,#0
          mov Hour,#0
          mov Min,#0
          mov Val1Cnt,#DivVal1
          mov Val2Cnt,#DivVal2
          mov Val3Cnt,#DivVal3
          mov KbCnt,#0     ;rownowazne zatrzymaniu licznika
          setb bAllowMeasure
          clr bBlinker
          clr bSwapTmp
          clr bPowerSave
  ;        mov ADCStatus,#00001011b

          mov DisplayStatus,#DS_CLOCK ;<<< tu włącza wyświetlanie zegara

          mov PowSavCntDn,#TenMinVal
  ;        setb K1
  ;        setb K2
  ;        setb K3
  ;        setb K4
          setb ADCCS
          clr ADCCLK
          setb bSetClock
          ret
  ;********************************************************************
 • Poziom 25  
  Panowie - no zaskakujecie mnie i to tak pozytywnie, że nie wiem co powiedzieć...
  Bo samo dziękuję to chyba za mało w tym przypadku...
  Serdecznie dziękuję za pomoc...nie będę tego jeszcze wgrywał do procka tylko przeprowadzę symulacje w Proteusie - o wynikach poinformuje...

  A co do reszty opcji to pewnie będą potrzebne większe przeróbki ... może komuś się będzie zupełnie nudziło to coś zmieni i może i inni skorzystają ...

  Wielkie dzięki - jak tylko przeprowadzę testy to oczywiście napiszę i punkty polecą na Wasze konta...
 • Poziom 25  
  pepson napisał:
  tu mozna zablokować wygaszanie
  Code:

  ;---- UWAGA  modyfikacja-----
        ;setb bPowerSave    ;ustawienie tego bitu powoduje przejście
           ;w tryb oszczędzania energii(wygaszenie wyswietlaczy)
           ;średnik na początku spowoduje pominięcie tego polecenia
           ;tym samym nie będzie włączany tryb "Power Save"

  tu można zmienić tryb wyświetlania po włączeniu zasilania
  obecnie jest wyświetlanie czasu
  Code:

      mov DisplayStatus,#DS_CLOCK

  zamiast DS_CLOCK
  można do "DisplayStatus" wpisać jedną z poniższych stałych:

  DS_TEMP1 ;temperatura 1
  DS_TEMP2 ;temperatura 2
  DS_VOLTA ;pomiar napiecia
  DS_CURRE ;pomiar natęzenia

  Code:

  Init:
          clr bMoreThan2s
          mov TMOD,#12h   ;T1: 16 - bit, T0: 8 - bit
          mov TH1,#256-19 ;ok 200Hz(małpa)12MHz
          mov TH0,#256-250 ;
          mov TL0,#256-250 ;
          mov IE,#8Ah     ;T0+T1+EA
          mov TCON,#50h    ;start T1 i T0
          mov ValBuff,#0h
          mov ValBuff+1,#0h
          mov DOTS,#0
          mov Hour,#0
          mov Min,#0
          mov Val1Cnt,#DivVal1
          mov Val2Cnt,#DivVal2
          mov Val3Cnt,#DivVal3
          mov KbCnt,#0     ;rownowazne zatrzymaniu licznika
          setb bAllowMeasure
          clr bBlinker
          clr bSwapTmp
          clr bPowerSave
  ;        mov ADCStatus,#00001011b

          mov DisplayStatus,#DS_CLOCK ;<<< tu włącza wyświetlanie zegara

          mov PowSavCntDn,#TenMinVal
  ;        setb K1
  ;        setb K2
  ;        setb K3
  ;        setb K4
          setb ADCCS
          clr ADCCLK
          setb bSetClock
          ret
  ;********************************************************************


  I wprowadziłem zmiany tak jak na powyższym obrazku.
  Jeśli chodzi o dezaktywacje wygaszania wyświetlaczy to po modyfikacjach wszystko jest super.

  Natomiast jeśli chodzi o kolejna modyfikację kodu dotycząca wyświetlania napięcia po starcie to jest jedno ale. Chodzi o to, że po włączeniu owszem wyświetlane jest napięcie, ale nie funkcjonuje żaden z przycisków i nie mogę przełączać trybu wyświetlania napięcie/prąd itd... owszem mogę to odblokować tylko w momencie kiedy przełączę w tryb wyświetlania czasu i przytrzymam przycisk ZEGAR dłużej niż 2 sekundy w celu zatwierdzenia aktualnej godziny.

  Czy ktoś pomoże mi jeszcze z tym tematem?

  Może wytłumaczę szybko co się dzieje po włączeniu zasilania w pierwotnej wersji:
  po włączeniu zasilania na wyświetlaczach pojawia się 0.00 i migają wszystkie kropki wyświetlaczy - jest to znak, że należy ustawić godzinę - dopóki nie ustawimy godziny i nie przytrzymamy klawisza ZEGAR na czas dłuższy jak 2 sekundy żadne inne opcje komputerka nie działają - nawet jeśli nie chce ustawiać zegara to muszę przytrzymać klawisz ZEGAR na minimum 2 sekundy celem zatwierdzenia godziny - dopiero wtedy pozostałe funkcje komputerka funkcjonują prawidłowo.

  Z tego wynika, że trzeba zmienić tak kod źródłowy, aby pominąć opcje ustawiania zegara i odrazu wyświetlać wartość napięcia z tym - czy ktoś pomoże? zwracam się tu głownie do kolegi pepson

  Poniżej wklejam cały kod źródłowy w asm i na tym kodzie proszę operować

  Za wszelką pomoc dziękuję

  Dla informacji w poniższym kodzie wprowadzona jest tylko zmiana dotycząca automatycznego wygaszania po 10 minutach nic poza tym

  Code:
  $MOD51
  
  DSEG AT 8
     Temp:      DS   4   ;RAM bajtowa
     Oper:      DS   4
     StackCount:   DS   1
  DSEG AT 20h            ;4 bajty RAM bitowej
     DOTS:      DS   1
     KbStat:      DS   1
     BF2:      DS   1   ;nie uzywane jako bajt
     DisplayStatus:   DS   1
     DispBuff:   DS   4   ;dcn RAM bajtowej
     ValBuff:   DS   2
     ADCStatus:   DS   1
     Tmp:      DS   1   ;nie uzywane
     BitCnt:      DS   1
     KbTmp:      DS   1   ;nie uzywane
     KbCnt:      DS   1   ;licznik opoznienia klawiszy
     Cnt2s:      DS   1
     ToKbCnt:   DS   1
     KbStatBak:   DS   1
     Hour:      DS   1
     Min:      DS   1
     Val1Cnt:   DS   1
     Val2Cnt:   DS   1
     Val3Cnt:   DS   1
     PowSavCntDn:   DS   1
     ACVoltage:   DS   1
     ACCurrent:   DS   1
     ACTemperature1:   DS   1
     ACTemperature2:   DS   1
  BSEG
     DOT0:      DBIT   1
     DOT1:      DBIT   1
     DOT2:      DBIT   1
     DOT3:      DBIT   1
  BSEG AT 11
     KB_T1_UP:   DBIT   1
     KB_U_I:      DBIT   1
  BSEG AT 13
     KB_ZEGAR:   DBIT   1
  BSEG AT 15
     KB_T2_DOWN:   DBIT   1
  BSEG AT 16
     bAllowMeasure:   DBIT   1
     bSwapTmp:   DBIT   1
     bMoreThan2s:   DBIT   1
     bSetClock:   DBIT   1
     bBlinker:   DBIT   1
     bPowerSave:   DBIT   1
  BSEG AT 24
     DSB_CLOCK:   DBIT   1
     DSB_TEMP1:   DBIT   1
     DSB_TEMP2:   DBIT   1
     DSB_VOLTA:   DBIT   1
     DSB_CURRE:   DBIT   1

  ;   WL1 EQU P3.3      ;przyciski
  ;   WL2 EQU P3.4
  ;   WL3 EQU P3.5
  ;   WL4 EQU P3.7
     SIPODAT   EQU   P1.6      ;sygnaly 74HC164
     SIPOCLK   EQU   P1.7
     K1   EQU   P1.4      ;LEDy
     K2   EQU   P1.5
     K3   EQU   P1.3
     K4   EQU   P1.2
     ADCCLK   EQU   P3.1      ;sygnaly ADC0834
     DI   EQU   P3.0
     DO   EQU   P3.0
     ADCCS   EQU   P3.2
     DS_CLOCK   EQU   1   ;wartosci do DisplayStatus
     DS_TEMP1   EQU   2
     DS_TEMP2   EQU   4
     DS_VOLTA   EQU   8
     DS_CURRE   EQU   16
  ;   IS_TEMP1 EQU 00000011b      ;nie uzywane
  ;   IS_TEMP2 EQU 00000111b      ;nie uzywane
  ;   IS_VOLTA EQU 00001011b      ;nie uzywane
  ;   IS_CURRE EQU 00001111b      ;nie uzywane
     ACS_VOLTA   EQU   11   ;00001011b
     ACS_CURRE   EQU   15   ;00001111b
     ACS_TEMP1   EQU   3   ;00000011b
     ACS_TEMP2   EQU   7   ;00000111b
  ;ponizsze wartosci jako krotnosci 9.6ms, najmniejsza wartosc 2
     TimeValMax   EQU   54
  ;   TimeValMin   EQU   5
     TimeVal2s   EQU   156
     TenMinVal   EQU   10
     DivVal1      EQU   250
     DivVal2      EQU   8
     DivVal3      EQU   120

  CSEG AT 0000H
     LJMP   Start
  RstIn:
      ACALL   Init         ;przerwanie IE0
  MLoop:
     ACALL   MainLoop
     SJMP   MLoop
     ORG   0Bh         ;przerwanie timera T0
     AJMP   OvT0
  Start:
     MOV   R0,#3Fh         ;reset RAM
     CLR   A
  ResetRAM:
     MOV   @R0,A
     DJNZ   R0,ResetRAM
     MOV   SP,#3Bh         ;wskaznik stosu
     LJMP   RstIn
     ORG    1Bh         ;przerwanie timera T1
     AJMP   OvT1
  TempCalc:
     MOV   R3,07h      ;przechowaj w R3 zawartosc R7
     CLR   A
     MOV   R4,A
     MOV   R5,A
     MOV   R6,A
     ACALL   Push32      ;long ADC na stos
     MOV   R7,#079h   ;laduj 633 do R4 - R7
     MOV   R6,#02
     MOV   R5,#0
     MOV   R4,#0
     ACALL   Mul32      ;mnozenie long 633*ADC
     ACALL   Push32      ;iloczyn na stos
     MOV   R7,03h      ;long ADC z R3
     CLR   A
     MOV   R4,A
     MOV   R5,A
     MOV   R6,A
     ACALL   Push32      ;long ADC na stos
     MOV   R7,#00Ch   ;laduj 1036 do R4 - R7
     MOV   R6,#04
     MOV   R5,#0
     MOV   R4,#0
     ACALL   Sub32      ;odjecie od 1036 long ADC
     ACALL   Div32      ;iloczyn/roznica
     ACALL   Pop32
     MOV   Temp+3,R7
     MOV   Temp+2,R6
     MOV   Temp+1,R5
     MOV   Temp,R4
     RET
  ;*******************************************************************
  INIT:
     CLR   bMoreThan2s
     MOV   TMOD,#12h      ;T0 - 8 bit;T1 - 16 bit
     MOV   TH1,#256-19      ;ok 200Hz @12MHz
     MOV   TH0,#256-250
     MOV   TL0,#256-250
     MOV   IE,#8Ah         ;T0+T1+EA
     MOV   TCON,#50h      ;start T1 i T0
     MOV   ValBuff,#0
     MOV   ValBuff+1,#0
     MOV   DOTS,#0
     MOV   Hour,#0
     MOV   Min,#0
     MOV   Val1Cnt,#DivVal1   ;#250
     MOV   Val2Cnt,#DivVal2   ;#8
     MOV   Val3Cnt,#DivVal3   ;#120
     MOV   KbCnt,#0
     SETB   bAllowMeasure
     CLR   bBlinker
     CLR   bSwapTmp
     CLR   bPowerSave
     MOV   DisplayStatus,#01
     MOV   PowSavCntDn,#0Ah
     SETB   ADCCS         ;P3.2
     CLR   ADCCLK         ;P3.1
     SETB   bSetClock      ;13
     RET
  ;*******************************************************************
  MainLoop:
     ACALL   CheckKb
     JNB   bPowerSave,NPS
     ACALL   LoadDisp
  TestKb:
     MOV   A,P3
     ANL   A,#0B8h
     CJNE   A,#0B8h,ExitPS
     SJMP   TestKb
     ACALL   WaitFreeKey
  ExitPS:
     CLR   bPowerSave
  NPS:
     JBC   bAllowMeasure,SMeasure
     ACALL   LoadDisp
     SJMP   MainLoop
  SMeasure:
     ACALL   MeasureAll
     ACALL   LoadDisp
     SJMP   MainLoop
  ;*******************************************************************
  CheckKb:
     ACALL   CheckFreeKey
     MOV   KbStatBak,KbStat   ;zapamietaj stan klawiszy
     JNC   ExitCheckKb   ;jezeli zaden nie wcisniety to wyjdz
     MOV   PowSavCntDn,#TenMinVal   ;init power save count down
     CLR   bMoreThan2s
     ACALL   KbExecute   ;wykonaj - stan klawiszy w SBKB
     MOV   ToKbCnt,#TimeValMax   ;#36h
     MOV   Cnt2s,#TimeVal2s   ;#9Ch
  RepKb:
     MOV   KbCnt,ToKbCnt      ;odmierzaj czas
  WTV1:
     ACALL   CheckFreeKey
     JNC   ExecuteBeforeExit   ;jezeli puszczone to wyjdz
     MOV   A,KbCnt
     JNZ   WTV1   ;czekaj az licznik zliczy do TimeVal1
           ;zliczyl - wykonaj
     SETB   bMoreThan2s
     MOV   A,Cnt2s         ;sprawdz czy uplynelo 2s
     JZ   MoreThan2s
     CPL   bMoreThan2s      ;nie uplynelo
  MoreThan2s:
     ACALL   KbExecute   ;wykonaj - stan klawiszy w SBKB
     MOV   A,ToKbCnt
     MOV   B,#03
     MUL   AB
     MOV   B,#04
     DIV   AB
     MOV   ToKbCnt,A      ;ToKbCnt=2*ToKbCnt/3
     INC   ToKbCnt
     SJMP   RepKb
  ExitCheckKb:
     RET
  ExecuteBeforeExit:
     RET
  ;*******************************************************************
  KbDelay:
     MOV   R6,#14h         ;okolo 20 ms
  KbDL:
     DJNZ   R5,$
     DJNZ   R6,KbDL
     RET
  ;*******************************************************************
  ReadKb:               ;KbStat stan klawiatury
     MOV   A,P3
     ANL   A,#0B8h
     MOV   KbStat,A      ;ponizej petla antyodbiciowa
     ACALL   KbDelay
     MOV   A,P3
     ANL   A,#0B8h
     XRL   A,KbStat
     JNZ   ReadKb
     RET
  ;*******************************************************************
  WaitFreeKey:
     LCALL   ReadKb
     MOV   A,KbStat
     CJNE   A,#0B8h,WaitFreeKey
     RET
  ;*******************************************************************
  CheckFreeKey:
     LCALL   ReadKb
     MOV   A,KbStat
     CJNE   A,#0B8h,KbPressed
     CLR   C
     RET
  KbPressed:
     SETB   C
     RET
  ;*******************************************************************
  KbExecute:
     JNB   KB_T1_UP,E_T1_UP
     JNB   KB_U_I,E_U_I
     JNB   KB_ZEGAR,E_ZEGAR
     JNB   KB_T2_DOWN,E_T2_DOWN
     RET
  E_T1_UP:
     JNB   bSetClock,DisplayT1
     ACALL   IncClockValue
     ACALL   LoadDisp
     RET
  DisplayT1:
     MOV   DisplayStatus,#DS_TEMP1      ;#02
     ACALL   LoadDisp
     RET
  E_U_I:
     JB   bSetClock,NotAllowed
     JB   DSB_VOLTA,SCURRE
     MOV   DisplayStatus,#DS_VOLTA      ;#08
     ACALL   LoadDisp
  NotAllowed:
     ACALL   WaitFreeKey
     RET
  SCURRE:
     MOV   DisplayStatus,#DS_CURRE
     ACALL   LoadDisp
     ACALL   WaitFreeKey
     RET
  E_ZEGAR:
     JB   bMoreThan2s,ZE2S
     MOV   DisplayStatus,#DS_CLOCK      ;#01
     ACALL   LoadDisp
     RET
  ZE2S:
     CPL   bSetClock
     ACALL   LoadDisp
     ACALL   WaitFreeKey
     RET
  E_T2_DOWN:
     JNB   bSetClock,DisplayT2
     ACALL   DecClockValue
     ACALL   LoadDisp
     RET
  DisplayT2:
     MOV   DisplayStatus,#DS_TEMP2      ;#04
     ACALL   LoadDisp
     RET
  ;*******************************************************************
  SendToDisp:      ;w A dana do wyslania na 74164 (E_16C)
     MOV   BitCnt,#08
  SLOOP:
     CLR   SIPOCLK
     RLC   A
     MOV   SIPODAT,C
     SETB   SIPOCLK
     DJNZ   BitCnt,SLOOP
     RET
  ;*******************************************************************
  Pulse:
     SETB   ADCCLK
     NOP
     NOP
     CLR   ADCCLK
     RET
  ;*******************************************************************
  XRADC:
     MOV   A,ADCStatus
  ;                                      sb1 os sd start
  ;A - wartosc do wyslania  - 0  0  0  0  0  0  0  0  b
     CLR   ADCCLK
     MOV   B,#04
     CLR   EA      ;zablokuj przerwania
     CLR   ADCCS
  Loop1:
     RRC   A
     MOV   DI,C      ;send mux
     ACALL   Pulse
     DJNZ   B,Loop1
     SETB   DI      ;przygotuj sie na odbior
     ACALL   Pulse
     MOV   B,#08
  Loop2:
     MOV   C,DO      ;rcv dat
     ACALL   Pulse
     RLC   A
     DJNZ   B,Loop2
     ACALL   Pulse
     SETB   EA      ;odblokuj przerwania
     SETB   ADCCS
     RET         ;w A - wartosc odebrana
  ;*******************************************************************
  IncClockValue:
     MOV   A,#256-60
     INC   Min
     ADD   A,Min
     JNC   ICVMO
     MOV   Min,#0
     MOV   A,#256-24
     INC   Hour
     ADD   A,Hour
     JNC   ICVMO
     MOV   Hour,#0
  ICVMO:
     RET
  ;*******************************************************************
  DecClockValue:
     MOV   A,#01
     DEC   Min
     ADD   A,Min
     JNZ   DCVMO
     MOV   Min,#3Bh
     MOV   A,#01
     DEC   Hour
     ADD   A,Hour
     JNZ   DCVMO
     MOV   Hour,#17h
  DCVMO:
     RET
  ;*******************************************************************
  LoadDisp:
     JB   DSB_CLOCK,LD_CLOCK
     JB   DSB_TEMP1,LD_TEMP1
     JB   DSB_TEMP2,LD_TEMP2
     JB   DSB_VOLTA,LD_VOLTA
     JB   DSB_CURRE,LD_CURRE
  LD_CLOCK:
     LCALL   LoadTime
     LCALL   ValBuffToDispBuff
     RET
  LD_TEMP1:
     LCALL   CalcT1
     LCALL   ValBuffToDispBuff
     RET
  LD_TEMP2:
     LCALL   CalcT2
     LCALL   ValBuffToDispBuff
     RET
  LD_VOLTA:
     LCALL   CalcV
     LCALL   ValBuffToDispBuff
     RET
  LD_CURRE:
     LCALL   CalcI
     LCALL   ValBuffToDispBuff
     RET
  ;*******************************************************************
  LoadTime:
     MOV   A,Min
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff,A
     MOV   A,Hour
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff+1,A
     ANL   A,#0F0h
     JNZ   LZO
     MOV   A,ValBuff+1
     ANL   A,#0Fh
     ADD   A,#0B0h
     MOV   ValBuff+1,A
  LZO:
     MOV   DOTS,#0
     JNB   bBlinker,NSAD
     SETB   DOT2
     RET
  NSAD:
     JNB   bSetClock,NSWD
     JB   bBlinker,NSWD
     MOV   DOTS,#0FFh
  NSWD:
     RET
  ;*******************************************************************
  MeasureAll:
     MOV   ADCStatus,#ACS_TEMP1
     ACALL   XRADC
     MOV   ACTemperature1,A
     MOV   ADCStatus,#ACS_TEMP2
     ACALL   XRADC
     MOV   ACTemperature2,A
     MOV   ADCStatus,#ACS_VOLTA
     ACALL   XRADC
     MOV   ACVoltage,A
     MOV   ADCStatus,#ACS_CURRE
     ACALL   XRADC
     MOV   ACCurrent,A
     RET
  ;*******************************************************************
  CalcT1:
     MOV   ValBuff+1,#0EBh
     MOV   R7,ACTemperature1
     ACALL   TempCalc
     MOV   A,R7         ;wynik w R7
     CLR   C
     SUBB   A,#06Bh         ;odejmij 107
     JNC   T1Dodatnie
     CPL   A
     INC   A
     MOV   ValBuff+1,#0EAh      ;znak minus
  T1Dodatnie:
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff,A
     MOV   DOTS,#0
     RET
  ;*******************************************************************
  CalcT2:
     MOV   ValBuff+1,#0FBh
     MOV   ADCStatus,#07
     ACALL   XRADC
     MOV   R7,ACTemperature2
     ACALL   TempCalc
     MOV   A,R7         ;wynik w R7
     CLR   C
     SUBB   A,#06Bh         ;odejmij 107
     JNC   T2Dodatnie
     CPL   A         ;T2 ujemne
     INC   A
     MOV   ValBuff+1,#0FAh      ;znak minus
  T2Dodatnie:
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff,A
     MOV   DOTS,#0
     RET
  ;*******************************************************************
  CalcV:
     MOV   A,ACVoltage
     MOV   B,#064h
     DIV   AB
     MOV   ValBuff+1,A
     MOV   A,B
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff,A
     MOV   DOTS,#0
     SETB   DOT1
     MOV   A,ValBuff+1
     ANL   A,#0Fh
     ADD   A,#0C0h         ;wyswietl - u
     MOV   ValBuff+1,A
     RET
  ;*******************************************************************
  CalcI:
     MOV   A,ACCurrent
     MOV   B,#064h
     DIV   AB
     MOV   ValBuff+1,A
     MOV   A,B
     LCALL   ByteToBCD
     MOV   ValBuff,A
     MOV   DOTS,#0
     MOV   A,ValBuff+1
     ANL   A,#0Fh
     ADD   A,#0D0h         ;wyswietl - i
     MOV   ValBuff+1,A
     RET
  ;*******************************************************************
  ByteToBCD:
     MOV   B,#0Ah         ;A/10
     DIV   AB
     SWAP   A
     ADD   A,B
     RET
  ;*******************************************************************
  ValBuffToDispBuff:
     MOV   A,ValBuff
     MOV   DPTR,#Conv13
     ANL   A,#0Fh
     MOVC   A,@A+DPTR
     JNB   DOT0,ND0
     CLR   ACC.4
  ND0:
     MOV   DispBuff,A
     MOV   A,ValBuff+1
     ANL   A,#0Fh
     MOVC   A,@A+DPTR
     JNB   DOT2,ND2
     CLR   ACC.4
  ND2:
     MOV   DispBuff+2,A
     MOV   A,ValBuff
     MOV   DPTR,#Conv24
     SWAP   A
     ANL   A,#0Fh
     MOVC   A,@A+DPTR
     JNB   DOT1,ND1
     CLR   ACC.0
  ND1:
     MOV   DispBuff+1,A
     MOV   A,ValBuff+1
     SWAP   A
     ANL   A,#0Fh
     MOVC   A,@A+DPTR
     JNB   DOT3,ND3
     CLR   ACC.0
  ND3:
     MOV   DispBuff+3,A
     RET
  ;*******************************************************************
  Conv13:      ;0   1    2   3   4   5   6   7   8   9   -   blind
     DB   14h,0D7h,98h,91h,53h,31h,30h,17h,10h,11h,0FBh,0FFh
  Conv24:      ;0   1    2   3   4   5   6   7   8   9   -   blind
     DB   21h,7Dh, 13h,19h,4Dh,89h,81h,2Dh,01h,09h,0DFh,0FFh
        ;u    i   o(upper)  o(down)
     DB   0F1h,0F7h,  0Fh,    0D1h
  ;*******************************************************************
  OvT1:
     PUSH   ACC
     PUSH   PSW
     MOV   TH1,#256-19
     MOV   A,#0FFh
     ACALL   SendToDisp
     JB   bPowerSave,LeaveBlank
     JNB   K1,BK1
     JNB   K2,BK2
     JNB   K3,BK3
     JNB   K4,BK4
  BK1:
     SETB   K1
     CLR   K2
     MOV   A,DispBuff+2
     SJMP   Common
  BK2:
     SETB   K2
     CLR   K3
     MOV   A,DispBuff+1
     SJMP   Common
  BK3:
     SETB   K3
     CLR   K4
     MOV   A,DispBuff
     SJMP   Common
  BK4:
     CLR   K1
     SETB   K4
     MOV   A,DispBuff+3
  Common:
     ACALL   SendToDisp
  LeaveBlank:
     CPL   bSwapTmp
     JNB   bSwapTmp,NotDecCnt2s
     MOV   A,KbCnt
     JZ   NotDecKbCnt
     DEC   KbCnt
  NotDecKbCnt:
     MOV   A,Cnt2s
     JZ   NotDecCnt2s      ;czy licznik rowny 0
     DEC   Cnt2s
  NotDecCnt2s:
     POP   PSW
     POP   ACC
     RETI
  ;*******************************************************************
  OvT0:
  ;minimalny  czas =  0:00   ;maksymalny czas = 23:59
     DJNZ   Val1Cnt,LeaveOvT0   ;4000 Hz
     MOV   Val1Cnt,#DivVal1   ;16 Hz
     DJNZ   Val2Cnt,LeaveOvT0
     CPL   bBlinker      ;2 Hz
     SETB   bAllowMeasure
     MOV   Val2Cnt,#DivVal2
     DJNZ   Val3Cnt,LeaveOvT0   ;1/60Hz
     MOV   Val3Cnt,#DivVal3   ;+1min
     PUSH   ACC
     PUSH   PSW
     ACALL   IncClockValue
     DJNZ   PowSavCntDn,NotPowerSave
     ;SETB   bPowerSave
  NotPowerSave:
     POP   PSW
     POP   ACC
  LeaveOvT0:
     RETI
  ;*******************************************************************
  Sub32:
     CLR   C
     MOV   A,R7
     SUBB   A,Oper+3
     MOV   R7,A
     MOV   A,R6
     SUBB   A,Oper+2
     MOV   R6,A
     MOV   A,R5
     SUBB   A,Oper+1
     MOV   R5,A
     MOV   A,R4
     SUBB   A,Oper
     MOV   R4,A
     LJMP   ShortPop32
  ;*******************************************************************
  Mul32:
     MOV   A,R7
     MOV   R0,A
     MOV   B,Oper+3
     MUL   AB
     MOV   R7,A
     MOV   A,Oper+3
     XCH   A,B
     XCH   A,R6
     MOV   R1,A
     MUL   AB
     ADD   A,R6
     MOV   R6,A
     CLR   A
     ADDC   A,B
     XCH   A,R5
     MOV   R2,A
     MOV   B,R0
     MOV   A,Oper+2
     MUL   AB
     ADD   A,R6
     MOV   R6,A
     MOV   A,R5
     ADDC   A,B
     MOV   R5,A
     CLR   A
     RLC   A
     XCH   A,R4
     MOV   B,Oper+3
     MUL   AB
     ADD   A,R4
     MOV   R4,A
     MOV   A,Oper+2
     MOV   B,R2
     MUL   AB
     ADD   A,R4
     MOV   R4,A
     MOV   A,Oper+1
     MOV   B,R1
     MUL   AB
     ADD   A,R4
     MOV   R4,A
     MOV   A,Oper
     MOV   B,R0
     MUL   AB
     ADD   A,R4
     MOV   R4,A
     MOV   B,R1
     MOV   A,Oper+2
     MUL   AB
     ADD   A,R5
     MOV   R5,A
     MOV   A,R4
     ADDC   A,B
     MOV   R4,A
     MOV   A,Oper+1
     MOV   B,R0
     MUL   AB
     ADD   A,R5
     MOV   R5,A
     MOV   A,R4
     ADDC   A,B
     MOV   R4,A
     MOV   B,R2
     MOV   A,Oper+3
     MUL   AB
     ADD   A,R5
     MOV   R5,A
     MOV   A,R4
     ADDC   A,B
     MOV   R4,A
     LJMP   ShortPop32
  ;*******************************************************************
  Div32:
     CLR   A
     XCH   A,R4
     MOV   R0,A
     CLR   A
     XCH   A,R5
     MOV   R1,A
     CLR   A
     XCH   A,R6
     MOV   R2,A
     CLR   A
     XCH   A,R7
     MOV   R3,A
     MOV   B,#20h         ;licznik petli
  Div32Loop:
     CLR   C
     MOV   A,Oper+3
     RLC   A
     MOV   Oper+3,A
     MOV   A,Oper+2
     RLC   A
     MOV   Oper+2,A
     MOV   A,Oper+1
     RLC   A
     MOV   Oper+1,A
     MOV   A,Oper
     RLC   A
     MOV   Oper,A
     MOV   A,R7
     RLC   A
     MOV   R7,A
     MOV   A,R6
     RLC   A
     MOV   R6,A
     MOV   A,R5
     RLC   A
     MOV   R5,A
     MOV   A,R4
     RLC   A
     MOV   R4,A
     MOV   A,R7
     SUBB   A,R3
     MOV   A,R6
     SUBB   A,R2
     MOV   A,R5
     SUBB   A,R1
     MOV   A,R4
     SUBB   A,R0
     JC   Carry32
     MOV   R4,A
     MOV   A,R7
     SUBB   A,R3
     MOV   R7,A
     MOV   A,R6
     SUBB   A,R2
     MOV   R6,A
     MOV   A,R5
     SUBB   A,R1
     MOV   R5,A
     INC   Oper+3
  Carry32:
     DJNZ   B,Div32Loop
     RET
  ;*******************************************************************
  Push32:
     MOV   A,StackCount
     INC   StackCount
     JZ   NoPush32
     POP   B
     POP   ACC
     PUSH   Oper
     PUSH   Oper+1
     PUSH   Oper+2
     PUSH   Oper+3
     PUSH   ACC
     PUSH   B
  NoPush32:
     MOV   Oper+3,R7
     MOV   Oper+2,R6
     MOV   Oper+1,R5
     MOV   Oper,R4
     RET
  ;*******************************************************************
  Pop32:
     MOV   R7,Oper+3
     MOV   R6,Oper+2
     MOV   R5,Oper+1
     MOV   R4,Oper
  ShortPop32:
     MOV   A,StackCount
     DEC   A
     JZ   NoPop32
     POP   B
     POP   ACC
     POP   Oper+3
     POP   Oper+2
     POP   Oper+1
     POP   Oper
     PUSH   ACC
     PUSH   B
  NoPop32:
     DEC   StackCount
     RET
  ;*******************************************************************
     END
 • Poziom 17  
  Tak na szybko
  z procedurki interpretującej naciśnięte klawisze
  usunąłem polecenia dotyczące obsługi zegara
  wolny klawisz "ZEGAR" mozna wykorzystać do innego zadania
  Code:

  KbExecute:
     JNB   KB_T1_UP,E_T1_UP
     JNB   KB_U_I,E_U_I
     JNB   KB_ZEGAR,E_ZEGAR
     JNB   KB_T2_DOWN,E_T2_DOWN
     RET
  E_T1_UP:
  ;   JNB   bSetClock,DisplayT1
  ;   ACALL   IncClockValue
  ;   ACALL   LoadDisp
  ;   RET
  ;DisplayT1:
     MOV   DisplayStatus,#DS_TEMP1      ;#02
     ACALL   LoadDisp
     RET
     
  E_U_I:
  ;   JB   bSetClock,NotAllowed
     JB   DSB_VOLTA,SCURRE
     MOV   DisplayStatus,#DS_VOLTA      ;#08
     ACALL   LoadDisp
  ;NotAllowed:
     ACALL   WaitFreeKey
     RET
  SCURRE:
     MOV   DisplayStatus,#DS_CURRE
     ACALL   LoadDisp
     ACALL   WaitFreeKey
     RET
     
  E_ZEGAR:
  ;przycisk od zegara nie będzie aktywny
  ;można w tym miejscu przypisać mu inną funkcję
   
  ;   JB   bMoreThan2s,ZE2S
  ;   MOV   DisplayStatus,#DS_CLOCK      ;#01
  ;   ACALL   LoadDisp
  ;   RET
  ;ZE2S:
  ;   CPL   bSetClock
  ;   ACALL   LoadDisp
  ;   ACALL   WaitFreeKey
     RET
  E_T2_DOWN:
  ;   JNB   bSetClock,DisplayT2
  ;   ACALL   DecClockValue
  ;   ACALL   LoadDisp
  ;   RET
  ;DisplayT2:
     MOV   DisplayStatus,#DS_TEMP2      ;#04
     ACALL   LoadDisp
     RET
 • Poziom 25  
  pepson napisał:
  Tak na szybko
  z procedurki interpretującej naciśnięte klawisze
  usunąłem polecenia dotyczące obsługi zegara
  wolny klawisz "ZEGAR" mozna wykorzystać do innego zadania


  Niestety nie mogę ponownie przyznać punktów za pomoc dla Kolegi pepson, ale powiem wszystkim tu obecnym, ze BARDZO DZIEKUJE za pomoc.
  Kolega pepson pomógł mi niesamowicie - oryginalny projekt z PE przerobił dokładnie tak jak chciałem.
  Teraz do obsługi używam tylko dwóch klawiszy a nie czterech, nie włącza się już automatyczne wygaszanie po 10 minutach i co najważniejsze po włączeniu zasilania układ przechodzi odrazu w tryb wyświetlania napięcia pomijając ustawianie zegara...

  Wszystko to co chciałem zmienić w tym projekcie zostało zmienione przez Kolegę pepson. Wielkie ukłony dla Niego i szacunek !