Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik pieca CO,Przekazuje za niskie napięcie na podajnik

Jarek1233 24 Sty 2010 16:48 3866 9
  • #1 24 Sty 2010 16:48
    Jarek1233
    Poziom 10  

Witam, mam następujący problem ze sterownikiem pieca CO: Nie działa podajnik do ekogroszku. Zmierzyłem napięcie na wyjściu do podajnika i jest około 3V zamiast 230V. Przy włączaniu podajnika podskakuje chwilowo na 10V i po kilku setnych sekundy spada na 3V. Co to może być?? Poniżej załączam fotke sterownika:

Sterownik pieca CO,Przekazuje za niskie napięcie na podajnik Sterownik pieca CO,Przekazuje za niskie napięcie na podajnik

0 9
  • Relpol
  • #2 24 Sty 2010 17:53
    plahenryk
    Poziom 14  

Silnik ten najprawdopodobniej jest sterowany triakiem. Więc ten element może być uszkodzony. Optotriak sterujący tym triakiem uszkadza się bardzo rzadko. Trzeba jedna najpierw sprawdzić czy faktycznie napięcie nie wychodzi do silnika, ponieważ mierząc jakimś prostym przyrządem napięcie za triakiem można nieźle wpuścić się w "maliny". W prosty sposób zamiast silnika można podłączyć żarówkę i zobaczyć czy się zaświeci. Oczywiście sprawa ewentualnego sprawdzenia bezpiecznika w obwodzie tego silnika była na pierwszym miejscu.

0
  • #3 24 Sty 2010 18:15
    Jarek1233
    Poziom 10  

Czyli to będzie jeden z tych dwóch elementów które zaznaczyłem poniżej ??
    Zaraz podłącze żarówke i sprawdze czy się zaświeci :)

Sterownik pieca CO,Przekazuje za niskie napięcie na podajnik

0
  • Relpol
  • #5 24 Sty 2010 21:38
    Jarek1233
    Poziom 10  

Zrobiłem test z żarówką i bardzo słabo się zaświeca po włączeniu i zaraz gaśnie. To teraz zajme się tymi triakami. A mam jeszcze jedno pytanie: Jeżeli zamienie te triaki miejscami, to jeżeli ten od podajnika byl uszkodzony,to wtedy powinien zadziałać ten zamieniony ??

1
  • #6 24 Sty 2010 21:51
    g73
    Poziom 17  

Witam,kolego możesz opisać jaki jest silnik podajnika podaj parametry pozdrawiam

0
  • #7 24 Sty 2010 22:02
    Jarek1233
    Poziom 10  

typ:YC6324 450W; 230V; 50Hz; 1,25A; RCM 1400.

2
  • #8 24 Sty 2010 23:15
    g73
    Poziom 17  

Kolego nie chcę wprowadzać Cię w błąd ,ale wydaje mi się że ten silnik nie jest sterowany bezpośrednio z triaka raczej ten triak steruje przekażnikiem który włącza silnik .Podkreślam kolego może się mylę ,ale taka moc silnika sterowana powinna być przez przekażnik pozdrawiam

0
  • #9 28 Sty 2010 11:42
    plahenryk
    Poziom 14  

Faktycznie przy tej mocy może być przekaźnik, ale triak 12 A na czas do 20 sek( podajnik nie pracuje chyba dłużej) bez radiatora też by tym silnikiem zasterował. Silnik nie powinien brać więcej prądu niż 2,5 A. Więcej przy rozruchu. Jeżeli by faktycznie był sterowany przekaźnikiem to musi go być na płytce widać, a przy włączeniu i słychać. Poza tym sterowany był by on prosto z układu a nie przez triaka. Chyba że ze względu na poziom zakłóceń jest przesunięty w inne miejsce. Fakt zaświecenia żarówki na krótko jest jednak dziwny.

0
  • #10 28 Lut 2010 23:17
    Tomito007
    Poziom 9  

To widzę że nie tylko ja walczę z tym sterownikiem mam identyczny problem.
    Faktycznie są tam przekaźniki które załączają sinik triak robi tylko w sterowaniu przekaźnika ja mam utrudniony dostęp do tego sterownika gdyż jest no zabudowany w piecu, jeśli próbuje go odpalić " na sucho na stole to zaraz krzyczy błąd czujników temp. i nie można go ręcznie wysterować zamieniłem w ciemno i triak i układzik nim sterujący bo jeden jest od sterowania podajnika a 2 od sterowania wentylatora, ale nic się nie zmieniło wentylator działa dalej prawidłowo a podajnik tylko tyknie i koniec mam na nim jakieś 60 V. Podajnik podłączyłem bezpośrednio do 230V i działa bez zarzutu nie mam możliwości by zmierzyć napięcie przed przekaźnikiem z powodu braku dostępu ale podejrzewam że jest to samo co dla wentylatora tylko kwestia załączenia odpowiedniego przekaźnika, może to po porostu wina samego przekaźnika ( upalonego styku ) Jak można oszukać te czujniki temp.by swobodnie podłączyć to sobie na stole jaki czujnik można by zastosować tu jest opis urządzenia http://www.kotly-witkowski.pl/download/ognik_plus.pdf z tym że ja mam 2 przekaźniki kolega jak widzę na zdjęciu ma 1

Dodano po 2 [minuty]:

Może ktoś posiada jakiś schemacik do tego sterownika ?

Dodano po 3 [minuty]:

kolego Jarek1233 udało się go tobie naprawić ?

0