Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Punto II automatyczna skrzynia biegów - nie jedzie

invector 28 Sty 2010 14:07 5237 6
  • #1 28 Sty 2010 14:07
    invector
    Poziom 18  

Witam. Znajoma poprosiła mnie o pomoc w ustaleniu awarii jej autka:
    Punto II 1,2l 16V 2001r, skrzynia tiptronic (dokładnego oznaczenia skrzyni nie znam).
    Jadąc przez miasto auto zaczęło lekko szarpać, jak by złapała gumę (tak to odczuła), przejechała jeszcze jakieś kilka kilometrów do najbliższego parkingu i tam zgasiła. Po kilku godzinach auto odpala lecz nie jedzie. Ani do przodu, ani do tyłu. Wstępnie przejrzałem auto i wygląda to tak: Wrzucając wsteczny słychać charakterystyczne stuknięcie w skrzyni i odgłos pracującej pompy (takie lekkie jęczenie) czyli tak jak powinno być. Przy biegach w przód nie jest to słyszalne aż tak bardzo jak na wstecznym, ale po pracy sinika można wywnioskować że skrzynia reaguje poprawnie, tylko nie przenosi napędu na koła.
    Poziom oleju sprawdzony, był niedawno wymieniany. Nic nie daje dłuższa praca silnika, ani wysokie obroty. Stoi w miejscu i ani myśli się ruszyć. Jednocześnie z awarią napędu pojawiła się kontrolka wspomagania kierownicy pomimo że wspomaganie działa dobrze, ale myślę że to po prostu zbieg okoliczności.Czy to koniec skrzyni czy może tylko jakaś pierdoła ? Co sprawdzić aby być pewnym usterki ? Nie wielu jest mechaników chcących naprawiać automaty, dodatkowo auto trzeba wozić lawetą więc trochę to kłopotliwe i kosztowne. Będę wdzięczny za wszystkie rady.
    Pozdrawiam.

0 6
  • #3 28 Sty 2010 14:22
    invector
    Poziom 18  

Półosie stoją w miejscu. Podniosłem lewe koło na lewarku żeby zobaczyć czy choć trochę napęd jest przekazywany, ale nawet przy włączonym biegu kołem można obracać w obie strony. Dodatkowo po wrzuceniu "P" kołem również można kręcić i dopiero po zgaszeniu silnika i wielokrotnym zakręceniu kołem zaczyna tyrkotać i blokuje.

0
  • #4 28 Sty 2010 15:04
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

W Punto jest skrzynka ECVT (bezstopniowa). Pierwszą czynność, którą należy wykonać to sprawdzić szczotki (podobne jak w alternatorze, tylko większe) sprzęgła elektromagnetycznego ( klapka na dwie śrubki w górnej części skrzyni, bliżej silnika). Jeżeli szczotki są dobre i nie są uszkodzone przewody to należy sprawdzić samo sprzęgło elektromagnetyczne podając prąd bezpośrednio na pierścienie ( takie jak w alternatorze).
    Ps. skrzynki te montowane są też między innymi do Lanci Ypsylon, Nissan Micra.

0
  • #5 29 Sty 2010 08:42
    invector
    Poziom 18  

Dziękuje za informację. Przeszukałem całą skrzynię, lecz niestety nigdzie nie znalazłem owej klapki. Przewody które dochodzą do skrzyni również nie wskazują aby dochodziły do szczotek. Jest jedna wiązka która wchodzi bezpośrednio w skrzynie i jeśli to one to niestety bez wyciągania skrzyni się do nich nie dostanę. Wygląda na to że jest tam inny rodzaj skrzyni niż opisał to kolega romuald-f i tak czy siak bez wyciagania skrzyni się nie obejdzie.

0
  • Pomocny post
    #6 29 Sty 2010 15:42
    romuald-f
    Spec Automatyczne skrzynie biegów

W Punto do 2002r. (jeżeli to automat) montowane były skrzynki CVT (RE0F05E0). Od 2003r. montowane są Dualogic Automated/Man. Proszę przeczytać ze skrzynki jaki jest jej typ.

0
  • #7 09 Kwi 2010 09:23
    invector
    Poziom 18  

Przepraszam że dopiero teraz odpisuje, ale temat już nie aktualny. Znajoma zabrała auto i oddała do warsztatu który zajmuję się naprawami automatów.

Temat zamykam i dziękuje za pomoc.

1