Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena naziemna (dokładny opis, Lublin)?

prezesonline 07 Lut 2010 15:15 4843 12
  • #1 07 Lut 2010 15:15
    prezesonline
    Poziom 11  

Witam.
    Jaka antena naziemna (dokładny opis, Lublin)?

Na zamieszczonej mapie widać miejsce odbioru telewizji naziemnej oraz nadajniki, które mnie interesują. Zupełnie nie znam się na antenach naziemnych, dlatego proszę o poradę - jaką antenę wybrać dla takiej lokalizacji.
    Czy lepiej będzie mieć dwie anteny?
    Jak podłączyć obie do telewizora? Pewnie na allegro znajdę jakiś "rozgałęźnik"?.
    Z racji tego, że to rodzinie pomagam zrobić tę antenę, sprzęt kupię przez allegro, może ktoś coś doradzi?
    Ile wydać?
    Kupić taką za 40 zł czy lepiej wydać 150 zł?
    Głównie chodzi o odbiór TVP 1 , 2, TVN i Polsatu.
    Poniżej dane nadajników:
    Lublin *Piaski* TVP 1 9 80,000 V
    Lublin *Piaski* TVP 2 23 500,000 H
    Lublin *Piaski* Polsat 35 100,000 H
    Lublin *Raabego* TVN 41 1,000 H
    Lublin *Raabego* Czwórka 57 1,000 H
    Lublin *Boży Dar* TVP INFO / TVP Lublin 39 100,000 H (ten ostatni mnie właściwie nie interesuje)

Obecnie używana antena to popularna "siatka" ze zgiętymi bokami z obu stron tak ok. 30-45 stopni, ma ona po środku jedynie taki drut z możliwym ustawieniem kierunku. Jest to antena stara i zardzewiała, do wymiany. Używany "zasilacz" (kolejny...) z pokrętłem mocy wsparcia. Antena kierunkowo ustawiona na Piaski. Najlepiej odbiera TVP1/2, Polsat. TVN bardzo słaby (śnieg), tak samo nie da się oglądać TVP Info, TV4 niemal w ogóle nie ma.
    Antena będzie na wysokości 1-2 m wyżej niż sufit parteru domku jednorodzinnego parterowego, na rogu budynku. Teren zabudowany niezbyt ściśle, w okolicy domy jednorodzinne z ogrodami, przedmieścia miasta. Będę bardzo wdzięczny za pomoc, jak skutecznie odbierać telewizję? :)

0 12
  • #3 31 Sie 2011 11:12
    wiwizxc
    Poziom 11  

A nie lepiej w dvb-t zainwestować? w twoim położeniu mux 2 z Piask będziesz na pokojowej antence odbierać a nawet na kawałku druta tylko pytanie jaki masz telewizor jeżeli ma MPEG4 to poszukaj cyfrowych programów na kanale 21. Jeżeli nie ma MPEG4 to kup STB (tuner, dekoder różnie to nazywają) zgodny z NTC w Polsce. Najtańsze są za ~100zł. Będziesz miał wtedy POLSAT, TVN, TV4, TV6, PULS, TVN7, POLSAT SPORT NEWS, PULS2(na razie nie nadaje) w cyfrowej jakości wiec o śnieżeniu odbiciach itp będziesz mógł zapomnieć. Przy Lepszej antenie niz pokojowa lub kawałek druta będziesz miał mux 3 czyli kanały TVP z Raabego kanał 25.

0
  • #4 31 Sie 2011 12:42
    matis057
    Poziom 33  

Na zestawie który podałem możesz oglądać również naziemną telewizję cyfrową.
    Wystarczy dokupić tuner DVB-T MPEG4

0
  • #5 31 Sie 2011 14:00
    prezesonline
    Poziom 11  

No to rewelacja z tą DVB-T. Czy możecie poradzić, jaką więc antenę wybrać, może być na dwór, aby mieć też MUX-3? To stary 21-calowy Philips i chyba będzie do tego potrzebny dekoder. Jako, że "telewizor dla babci" to chciałbym jakieś tanie, nieskomplikowane urządzenie, które jej zrobię i nie będzie trzeba tym modzić itp. Poradźcie jakieś konkrety, np. z allegro.
    Czy taka antena DVB-T też potrzebuje zasilacza gniazdkowego?

0
  • #7 31 Sie 2011 14:17
    prezesonline
    Poziom 11  

Czy konieczne jest, aby taki tuner (odbiornik) miał swój pilot i "swoje" kanały? Bo to dla mojej ponad 80-letniej babci dodatkowy kłopot - używa już sobie TV SAT FTA (bynajmniej nie ogląda TRWAM!) i ledwie potrafi włączyć tuner by zarządzać wewnętrznymi kanałami tamtego tunera (jak przełączy z TV na radia satelitarne to już kaput, trzeba do niej jechać 150 km...:-))

0
  • #8 31 Sie 2011 14:20
    matis057
    Poziom 33  

Musi być, albo wymiana TV na nowy z tunerem MPEG4.

0
  • #9 31 Sie 2011 16:05
    wiwizxc
    Poziom 11  

Cytat:
    jak przełączy z TV na radia satelitarne to już kaput, trzeba do niej jechać 150 km.
    rozkrecasz pilota wyciagasz ta gume z przyciskami odcinasz nożyczkami niepotrzebne (np te od radia) skręcasz i gotowe:D

0
  • #10 31 Sie 2011 16:47
    prezesonline
    Poziom 11  

Niegłupi pomysł!
    A teraz oglądałem na allegro tunery DVB-T MGEG4 (bo tak to się jak rozumiem nazywa) i widzę, że ceny są od ok. 100-120 zł w górę... trochę drogo i większość ma zbędne funkcje, a mnie interesuje tylko zwykły odbiór NTC. Spotkaliście się z tańszym, prostszym sprzętem?
    Oraz czy dobrym pomysłem jest kupić sam tuner i sprawdzić jak chodzi ze starą anteną naziemną i dopiero dokupować ewentualnie nową antenę?

0
  • #11 31 Sie 2011 18:10
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

prezesonline napisał:
    Niegłupi pomysł!

Bo tu w tym dziale mamy (przepraszam Mają Koledzy) same niegłupie "propozycje". :spoko:
    Cytat:
    Spotkaliście się z tańszym, prostszym sprzętem?

Ja osobiście NIE. Pamiętaj, że taniej nie idzie w parze z jakością i awaryjnością takich urządzeń.
    Cytat:
    Oraz czy dobrym pomysłem jest kupić sam tuner i sprawdzić jak chodzi ze starą anteną naziemną i dopiero dokupować ewentualnie nową antenę?

Oczywiście, że tak . I to nawet, może się okazać, że nie będziesz musiał kupować Nowej Anteny. :D

Pozdrawiam.

0
  • #12 31 Sie 2011 18:56
    prezesonline
    Poziom 11  

Proszę zatem o opinię:
    http://allegro.pl/tuner-tv-dvb-t-mpeg-4-nagrywarka-zobacz-sprawdz-i1775427254.html
    Czy podłączę to cudo do starego Philipsa (ma scart-euro) oraz - co istotne z racji przeznaczenia dla mojej babci - czy można w takim urządzeniu ustawić by odtwarzało wszystko na TV 4:3 bez "psucia", "rozciągania" itp. czyli cięło boki z 16:9 i nie robiło pasów - i co ważne aby raz zrobione takie ustawienia nie resetowały się, aby można było oglądać bez grzebania w ustawieniach co parę dni?

Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]

0
  • #13 31 Sie 2011 21:39
    matis057
    Poziom 33  

W tych tańszych niezbyt się da. W nich ciągle resetują się podstawowe ustawienia.

0