Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowe radio UKF - projekty głowic na pasmo CCIR

07 Lut 2010 19:27 10182 20
 • Poziom 16  
  Witam! Temat ten z pewnością został wielokrotnie omówiony ale proponuję aby przedstawić tu jak najwięcej pomysłów na radia lampowe z pasmem CCIR. Zaczynam od głowicy mojego pomysłu. Proszę o sprawdzenie schematu i zamieszczanie własnych projektów głowic UKF lampowych.
  Lampowe radio UKF - projekty głowic na pasmo CCIR
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 16  
  Specjalnie dałem tą pentodę jako mieszacz i p.cz dla jak największej czułości. Co prawda im więcej siatek tey więcej szumów, ale w tyj głowicy ze strony Krzkomara też jest pentoda na wyjściu.
  Pytam wprost: Czy będzie to działać takjak narysowałem, czy nie?
 • Poziom 36  
  MMłynek napisał:

  Pytam wprost: Czy będzie to działać takjak narysowałem, czy nie?
  OTO JEST PYTANIE, kto na nie odpowie? ...chłopie powagi trochę, zrób i napisz jak działa, na pewno jakieś zmiany konieczne będą ale na cito nikt chyba raczej nie odpowie na tak postawione pytanie. A u Krzokomara jest pentoda na wyjściu ale sygnały do zmieszania podawane na siatkę pierwszą.
 • Admin Grupy Retro
  Wzmacniacz o podstawie katodowej na takie częstotliwości? Może kaskoda albo podstawa siatkowa?
 • Poziom 15  
  Witam.
  Obawiam się że nie zadziała lampka może się zarumienić: kilkudziesięciozwojowe cewki jako całkowita rezystancja obciążenia lamp? Trioda jako stopień wzmacniacza w.cz na UKF powinna mieć w tym wypadku neutralizację. Heterodyna i separator żywcem
  skopiowane z techniki tranzystorowej - dodatkowy rezystor w dzielniku i można wstawiać tranzystory. Jeśli separator ma być wtórnikiem katodowym, to jaką rolę spełnia R10? To tak na szybko co się rzuca w oczy. Proponuję koledze na początek przyjrzeć się schematowi dowolnej fabrycznej głowicy i zmodyfikować sposób jej przestrajania na warikapy, a po jej uruchomieniu dalej modyfikować na "żywca" - inny mieszacz, inna heterodyna itp.
  Andrzej
 • Poziom 16  
  Aj kolega mnie pojechał... i dobrze o to mi chodzi, żeby się nauczyć. Niestety kiedy się urodziłem to królowały już układy scalone bo tranzystory uważano za zbyt staromodne, więc nie ma się co dziwić, że starając się projektować lampowe układy wzoruje się na elektronice tranzystorowej, którą zreszą uważam za #$% do zastosowań HF choćby ze względu na wysoką oporność wejściową lamp, które preferuję i których wciąż się uczę...

  W anodę lamp dałem specjalnie obwody strojone. Dołożyć do tego opór 10k i powino być lepiej. Separator po co jest to nie muszę pisać. Jak mam go zmodyfikować "po lampowemu"? Mieszacz można przerobić (chyba coś mi się z mieszaczami nA ECH81 pomyliło ;) tak, że będzie jak kolegi Krzkomara. Czy coś jeszcze mam zmienić ?
  P.S. Kolego Adam za cenne wskazówki daruje 15pkt.
 • Poziom 15  
  Kolego MMłynek w żadnym razie nie było moim zamiarem Ciebie urazić, jeśli tak to odebrałeś szczerze przepraszam. Wręcz przeciwnie z mojej strony wyrazy uznania za dociekliwość i próby samodzielnego ugryzienia niełatwego tematu. Porównanie do techniki tranzystorowej to tylko moje pierwsze skojarzenie. Co do dokładnej wartości rezystorów są na tym forum koledzy którzy znacznie głębiej siedzą w temacie szumów, charakterystyk, i punktów pracy lamp. Prędzej czy później któryś z nich tu trafi i pomoże. Na pewno z rezystorami które zaproponowałeś układ będzie miał ma większe szanse ruszyć. Jeszcze raz proponuję zrobić głowicę w oparciu o schemat "fabryczny" 1 x ECC8X, potem gdy zadziała mieszacz samodrgający przekształć w sumacyjny mieszacz na triodzie i dołóż "zewnętrzną" heterodynę. Jak to zadziała to do przodu i mieszacz na pentodzie itd. W ten sposób masz większe szanse powodzenia i zdobywasz bezcenną praktykę.
  Pozdrawiam
  Andrzej
  P.S.
  R10 nie jest potrzeby, w tym układzie mógłby to być odwracacz fazy do końcówki mocy.
  Właśnie rzuciłem okiem na schemat fabrycznej głowicy i rezystor w anodzie triody pracującej jako wzmacniacz w.cz. to 1K a dla triody pracującej jako mieszacz/oscylator 27k
 • Admin Grupy Retro
  Mała rada - jeśli chcesz "wypasioną" głowicę, to popatrz na schematy telewizorów.
  Stamtąd możesz czerpać natchnienie :)
 • Poziom 16  
  Ależ nie Kolego Andrzeju, te uwagi są cenne i pożądane (co z tego, że uczą w szkole liczyć natężenie pola magnetycznego z całki Biotta- Savarta ale jak już co się "do kupy składa" to już nie bardzo...). Dziękuję za wartości oporników. Patrzyłem na schemat OTL Turkus, z głowicą na PCC84. Tam faktycznie jest kaskoda na wejściu, ale z kolei ORL Relaks II ma na wejściu triodę WK...
  Krzkomar w swoim projekcie dał synchrodetektor. Ja wolę prostszy stosunkowy choćby taki jak w OR Trubadur.
  Czy tor p.cz na ECH81 (I stopień) i EF183 (II) zapewni z głowicą Krzkomara odpowiednią czułość odbiornika, czy trzeba jeszcze jedną lampę dołożyć?
  P.S Specjalnie ta ECH81 na I stopień bo można łatwo dobudować tor AM.
  Dziękuję za wszystkie rady i pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Według mnie ładowanie ECH81 do pcz na 10,7MHz jest niezrozumiałe, zobacz na stronie Jogisa, są kompletne (z PCB nawet) opisy pośredniej FM. Lampki (EF80/85/89/183) tanie i ogólnie dostępne a bardziej przystające do takiego układu. Jeśli wspomniałeś o jakości to nie kombinuj z jakimkolwiek pożenieniem torów AM i FM, jeśli już to mają być całkowicie rozdzielone, optymalizowane pod inne wymagania, układy.
 • Poziom 13  
  Dwie głowice - na PCC88 i PCF82 oraz na ECC85.

  Lampowe radio UKF - projekty głowic na pasmo CCIR Lampowe radio UKF - projekty głowic na pasmo CCIR
 • Poziom 15  
  Witam,
  -> MMłynek
  Cytat:
  Czy tor p.cz na ECH81 (I stopień) i EF183 (II) zapewni z głowicą Krzkomara odpowiednią czułość odbiornika, czy trzeba jeszcze jedną lampę dołożyć?

  Bardzo podobne rozwiązanie już kiedyś było (poza głowicą która jest raczej standardowa w polskich odbiornikach 1 x ECC) - to OR "Calypso" i jego pochodne, więc (chyba) się sprawdziło. Ja osobiście dodałbym jeszcze jedną EF.
  P.S.
  Czy do kolegi MMłynek dotarły przez PW dodatkowe materiały do interesującego go tematu?
  Andrzej
 • Poziom 32  
  MMłynek napisał:
  ORL Relaks II ma na wejściu triodę WK...

  Przyjrzyj się mu uważniej. To nie jest układ WK lecz układ o podstawie pośredniej. Sygnał wprowadzany jest zarówno na katodę, jak i na siatkę -w przeciwfazie. Dzięki temu szczególnie prosta jest neutralizacja - wystarczy jeden kondensator.
  Co do układu przedstawionego na wstępie: nie idź dalej tą drogą. Trioda w układzie WK na wejściu bywa czasem stosowana, ale jest to specjalna trioda zwana neutrodą, mająca małą pojemność zwrotną dzięki ekranowi wewnętrznemu. Takie właściwości ma m.in lampa PC900, ale na pewno nie ECC85. Dalej, mieszczaczy wielosiatkowych nie stosuje się w tym zakresie. I w ogóle niedasie w tej roli wykorzystać lampy ECF86: ma ona podobnie jak nowocześniejsza PCF801 połączone katody obu systemów i zdublowane ich wyprowadzneia. Osobne wyprowadznie siatki trzeciej spotyka się w lampach dekalowych, m.in. PCF200, jeśli nie liczyć archaicznej i do tego zastosowania zdecydowanie nieodpowiedniej ECL80. Jeśli używa się pentod (np w OTV) - to tylko w układach mieszaczy sumacyjnych (z doprowadzeniem obu sygnałów na siatkę pierwszą) i poprzedza się je dobrym wzmacniaczem w.cz. (np. kaskodowym lub neutrodowym) dla zmniejszenia wpływu szumów. W odbiornikach radiowych częściej jednak stosuje się w mieszaczach triody z mostkową neutralizacją dla p.cz. oraz zrównoważwniem wejścia dla sygnału heterodyny; w takim wypadku szumy są na tyle małe że w roli wzmacniacza w.cz. wystarcza pojedyncza trioda o podstawie pośredniej lub nawet w układzie WS. Separator na wyjściu heterodyny to wyłącznie sztuka dla sztuki: już jak się chce koniecznie uwykorzystać obie te lampy, należy użyć całej duotriody ECC85 (lepiej jednak ECC88) w układzie kaskody. Głowica Trubadura jest tu dobrym przykładem, i na niej należy się wzorować. Nawet można w oparciu o nią zbudować głowicę na zakres CCIR; podstawowy problem to wykonanie cienkościennych karkasów bo tylko tak można pokryć zakres 88-108MHz (strojenie warikapami głowic lampowych zdecydownie odrzucam - jest to ohydny mezalians). Wskazane jest też wykonanie nowej płytki drukowanej z szerszymi ścieżkami niż w oryginale; także zamiana konfiguracji wzmacniacza w.cz. na układ współnej siatki ułatwi uzyskanie pełnego pokrycia (dzięki mniejszym pojemnościom rozproszonym).
 • Poziom 16  
  Dziękuję Koledze za wykład technologii lampowej w.cz. Z pewnością się przyda. Jeśli chodzi o głowicę to projekt Krzkomara z strojeniem kondensatorem trójsekcyjnym powinien być najlepszy (bo kaskoda). Tor p.cz chyba zrobię na 3x EF183 (ostrzegaliście nie kombinować z ECH ze względu na szumy). Do tego detektor stosunkowy. I po sprawie. Nie kończę jeszcze tematu, wprost przeciwnie proszę o zamieszczanie kolejnych schematów głowic na nowe pasmo.
 • Poziom 36  
  Tylko żeby chociaż jedna stacja nadawała po 2012r na klasycznych parametrach FM bo inaczej jak przejdą na nadawanie cyfrowe to cały temat o d... potłuc.
 • Warunkowo odblokowany
  Pozostanie tylko budowanie małych nadajniczków UKF o znikomo małych dopuszczalnych do używania bez zezwoleń mocach i podłącznie ich pod cyfrowy tuner radiowy jako śródło sygnału. Gorzej będzie, jak ze sprzętu AV zostaną całkowicie usuniete złącza analogowe...
 • Poziom 18  
  cirrostrato napisał:
  Tylko żeby chociaż jedna stacja nadawała po 2012r na klasycznych parametrach FM bo inaczej jak przejdą na nadawanie cyfrowe to cały temat o d... potłuc.


  thereminator napisał:
  Pozostanie tylko budowanie małych nadajniczków UKF o znikomo małych dopuszczalnych do używania bez zezwoleń mocach i podłącznie ich pod cyfrowy tuner radiowy jako śródło sygnału. Gorzej będzie, jak ze sprzętu AV zostaną całkowicie usuniete złącza analogowe...


  Eeee... tam - prawdziwi twardziele nie boją się budowy dekoderów cyfrowych NA LAMPACH ;)
 • Poziom 36  
  krel napisał:


  Eeee... tam - prawdziwi twardziele nie boją się budowy dekoderów cyfrowych NA LAMPACH ;)
  Też racja, bardziej przewidujący prawdziwi twardziele gromadzą nawet setki lamp (nieużywanych) jak jest okazja bardzo tanio kupić...
 • Poziom 25  
  Hmm, to ja poczekam do 2012, jak się zaczną tematy na forum - może coś wreszcie będę kumał z techniki cyfrowej :)
  Tak czy inaczej, powodzenia życzę i niższych rachunków za ogrzewanie mieszkania.
 • Poziom 16  
  Pytałem się kolegów zza Oceanu na forum Electrotech o dekodery DRM. Nie znają odpowiednich chipów (albo nie znieśli jescze embarga na hi-tech dla nas ;) ). A wy znacie jakieś chipy dekodujące DRM? - tematem jednego z moich postów jest radio cyfrowe, więc skoro w 2012 lampę i nanaloga czas koończyć...