Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aficio 1035 - niezadrukowane prążki na bębnie

lebros 09 Feb 2010 22:35 1230 14
 • #1
  lebros
  Level 9  
  Witam,
  problemem jest uszkodzenie powierzchni bębna w maszynce Aficio 1035 (dokładniej w jej odpowiedniku: Nashuatec 3525). Na powierzchni bębna występują rysy nie obejmują całego obwodu bębna, rozmieszczone są nieregularnie. Obejmują około 1/3 długości wałka licząc od krawędzi bliższej tyłu maszyny. Częstsze przy wspomnianej krawędzi. Na kopi znajdują odbicie w postaci niezadrukowanych punktów (lub krótkich zwężających się linii) w miejscach czarnych (np, trójkąt wydruku liczników).

  Maszyna od wymiany części w zespole bębna (bęben, listwa, developer, rolka ładująca) zrobiła ok. 35k kopii.

  Co może być powodem tego problemu? Jak go ewentualnie uniknąć po ponownej wymianie części? Proszę o jakieś uwagi lub porady osób, które miały do czynienia z podobnym przypadkiem.
 • Helpful post
  #2
  printer1
  Level 17  
  Witam
  czy są to czarne kreski na bębnie i białe na wydrukach jeśli tak to umyj bęben benzyną ekstrakcyjną bądź jakimś płynem do OPC miałem kiedyś taki problem w co prawda w innym RICOHU .przyczyna była listwa bębna.
  Pozdrawiam
 • #3
  lebros
  Level 9  
  Tak, na bębnie te kropki mają kolor czarny a na wydruku biały (niezadrukowane miejsca). Czy w takim razie czyszczenie bębna pomoże? wydawało mi się, że to już nieodwracalne uszkodzenie. A co z listwą? Do wymiany?
 • Helpful post
  #4
  printer1
  Level 17  
  pierwszy krok to mycie jeśli pomoże to wtedy można wymienić listwę
 • #5
  lebros
  Level 9  
  Dziękuję za poradę. Jutro jadę do klienta spróbować wyczyścić bęben płynem do bębnów Katuna. Na benzynę ekstrakcyjną się raczej nie zdecyduję - zniszczyliśmy nią kiedyś bęben od Aficio 650 :(

  Pozostaje jednak pytanie: co może być przyczyną takiej usterki? Chciałbym uniknąć wymiany bębna co 30k kopii.
 • Helpful post
  #6
  copyman
  Photocopiers specialist
  Kiepska jakość listwy bębna. Niektóre się ścierały i zostawiały taki osad na bębnie. To nie jest odosobniony przypadek. Tak samo dzieje się często we wkładach do laserówek HP. A do czyszczenia bębna używam płynu do rolek z Arbiko. Czyści skutecznie i nie rysuje (jak "Cif" po prostu :D ).

  C.
 • #7
  bartmw
  Level 15  
  Wiem durne pytanie, ale rozumiem że łożysko jest założone na bębnie?
  Miałem przypadek że jakiś $#$#$ zapomniał przełożyć tego łożyska i dziwne rzeczy się działy, również podobne do tego przypadku.
  Sprawdź też czy obudowa bębna jest ok, szczególnie w tym miejscu gdzie to łożysko jest a także czy ta plastikowa część z tą blachą nie jest pęknięta.
 • #8
  lebros
  Level 9  
  Łożysko jest na 100% na swoim miejscu. Obudowie będę musiał się przyjrzeć ale nie zauważyłem jakichkolwiek anomalii podczas zdejmowania i zakładania bębna. Plastikowa część nie jest pęknięta (jeżeli chodzi o tą "osłonę", która jest słabym punktem tego typu bębnów).

  Co do jakości listwy to na pewno jest Katuna. Nie mieliśmy dotychczas problemów z tymi zamiennikami.
 • #9
  lebros
  Level 9  
  Czyszczenie bębna pomogło - rysy w rzeczywistości okazały się wypukłościami. Niemniej jednak ciągle nieznana jest przyczyna ich powstania. Trzeba teraz poczekać i zobaczyć czy to się nie powtórzy po czasie.
 • Helpful post
  #10
  copyman
  Photocopiers specialist
  A ich prawdopodobną przyczynę - listwę , wymieniłeś ?

  C.
 • #11
  lebros
  Level 9  
  Z powodów niezależnych ode mnie na razie ograniczyłem się wyłącznie do czyszczenia. Listwa zostanie wymieniona dopiero gdy problem się powtórzy. Listwa w tej maszynce jest oryginalna tylko bęben Katuna - czy to może mieć znaczenie?
 • #12
  copyman
  Photocopiers specialist
  Nie powinno... Oryginały tak nie robiły.

  C.
 • #13
  Mefistochaos
  Level 10  
  A listwa była posypana talkiem. Raz dostałem czystą oryginalną listwę. Lepiej zawsze jest dobrze posypać listwę i bęben.
 • #14
  copyman
  Photocopiers specialist
  No jakoś sobie nie wyobrażam nie posypać listwy i bębna talkiem :D

  C.
 • #15
  bartmw
  Level 15  
  Słyszałem że Johnson's baby najlepszy ;)