Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy s7-200 cpu212 może się sam rozprogramować?

skywalker 11 Feb 2010 14:19 1490 5
SterControl
    skywalker
    Level 22  
    Witam.
    Mam problem u znajomego, przestała działać maszyna podobno rozprogramował się sterownik. Jest on (przynajmniej teoretycznie) sprawny elektrycznie, bo przechodzi test i włącza się w tryb RUN. Wszystkie wejścia działają.
  • SterControl
    Allmar
    Level 15  
    Witaj. Teoretycznie jest to niemożliwe gdyż program w tym sterowniku ładowany jest do pamięci nieulotnej. Jeżeli jednak program został napisany tak, ze do prawidłowej pracy niezbędne są pewne ustawienia (wartości początkowe pewnych liczników, timerów czy też w pewnym obszarze pamięci są ustawiane dane typu prędkość silnika, itd...) to jeśli sterownik nie miał wsadzonej baterii po wyłączeniu zasilania dane te po upływie około 48h znikną i zostaną ustawione do wartości początkowych z programu źródłowego.
  • SterControl
    skywalker
    Level 22  
    To bardzo prosta maszyna do pakowania w folię, taka półautomatyczna zgrzewarka. Przestała działać i ktoś powiedział że to sterownik "program zgubił", elektrycznie jest on sprawny. Nie wiem co mógłbym zrobić, chciałem zbudować interfejs rs232/458 i podłączyć do MicroWin. Stąd moje pytanie.
    skywalker
    Level 22  
    Mogę jedynie sprawdzić sam sterownik.
    Jest tylko sterownik (8 wejść. x 24V + 6 przekaźników ) + zasilacz. Mam przypuszczenia że nie on jest tu problemem (ew. przekaźnik). Niestety nie mam możliwości zobaczyć jak to działa. A bardzo żałuję bo miałbym jakiś punkt zaczepienia.
    Chcę się czegoś nauczyć no i doradzić znajomemu, bo on już miał zamiar zamawiać zaprogramowany sterownik z Włoch (wg. mnie głupota )

Rozumiem że posiadając Demo MicroWin i kabelek mogę zobaczyć czy coś jest w środku, ew natknę się na hasło.
    zeropower
    Level 10  
    wydaje mi sie , że Allmar trafił: PLC może mieć źle ustawione obszary podtrzymania zmiennych i te użyte w programie nie pokrywają sie z tymi podtrzymywanymi. Wystarczy, że jedna istotna zmienna w aplikacji =0 i cyk utknie...
    Ale to pozostaną gdybanki do czasu jak sie nie podłączysz i w online nie sprawdzisz co sie dzieje. Na Allegro za 50 zł kupisz odpowiedni interfejs do S7-200.