Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nietypowy problem z zasilaczem ATX

-=mINA87=- 27 Lip 2004 15:42 1529 8
  • #1 27 Lip 2004 15:42
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

Wiem, że ten temat był poruszany, ale to jest dosyć nietypowy przypadek. Padła przetwornica SBY i spalił sie TL494. Naprawiłem to i przetwornica SBY chodzi, a sam zasilacz niby rusza, ale na wyjście daje napięcia poniżej 1V. Okazało się, że na wejściu 4 TL494 zamiast 0V jest 3 z hakiem. Sprawdziałem i pochodzi to z obwodu z tego komparatora TL393. Na wyjście daje napięie powyżej 0, gdyż na wejściu odwracającym (3 nóżka) ma koło 1V, a na nieodwracającym koło 3,5V. Co jest źle?? O co chodzi z tym obwodem na TL393?? Niby to jest Powergood. Ale dlaczego blokuje on zasilacz?? Zwarć raczej nie ma. POMOCY!! :]

• #2 27 Lip 2004 19:31
    TONI_2003
    Moderator

Witam ! ... napisałeś co napisałeś , a teraz odpowiedz na pytania :
    Jaki to zasilacz ( firma i model ) ?
    Co padło w przetwornicy oprócz układu i co wymieniłeś ?
    Jakie masz napięcie na nodze nr.12 na układzie 494 ?
    Pozdrawiam .

• #3 28 Lip 2004 11:29
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

modelu nie znam bo dostałem go bez obudowy (tej górnej części) :D
    w przetwornicy SBY padła dioda, rezystor z kondziołkiem w szereg i jeszcze jeden rezystor. Wygląda ona masakrycznie laminat przyjarany na maksa:] Wymieniłem prawie wszystkie części przetwornicy SBY, ale teraz działa :] Reszta po stronie pierwotnej powinna być dobra. Nie sprawdziłem tylko bezpośredniego sterowania tranzystorami mocy. Po stronie wtórnej też sieczka - chyba pod wpływem zbyt dużego napięcie zjarał się kompletnie TL494. Przy okazji 2 rezystorki obok, mocno wygrzany laminat pod diodą prostowniczą zasilającą tenże układ. Wymieniłem to wszystko i sprawdziłem rezystorki wokół przetwornicy - OKi. Powymieniałem profilaktycznie elki w pobliżu oraz dzisiaj sprawdziłem wszystkie diody. Nie jestem w stanie teraz powiedzieć jakie napięcie mam na 12 nóżce ale sprawdzę. Wygląda to teraz tak, że przetwornica 5VSBy działą, a jak wymuszam start zasilacz to pojawia się na chwilę napięcie na wyjściu na 12V około 1V i zaraz znika. Później TL jest przyblokowant przez napięcie 3,5V na nóżće 4 z komparatora TL393. Próbowałem na hama wymusić napięcie 0V ale nic nie dało. Wydaje mi się że coś jest nie tak w obwodzie przekazującym impulsy z TLka na tranzystory mocy. Wtdaje mi się, że TL odpala, ale impulsy nie dochodzą, więc nie ma napięcia co stwierdza komparator i przydusza TLka ale ten dalej nic nie robi bo tak czy tak impulsy nie docierają. Mam rację??

• #4 28 Lip 2004 18:49
    TONI_2003
    Moderator

... odpalaj go przez żarówkę ma błysnąć ( nie jestem pewien czy pierwotne masz dobre ? ) , a potem zgasnąć lub lekko żarzyć się. Podaj to napięcie na 12 nodze. Pozdrawiam

• #5 28 Lip 2004 19:20
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

na nóżce 12 (zasilanie TLka) jest 20V. A żarówka nie wiem czy by błysnęła (zara lookne) bo to jest krótki impuls dodatni. Powstaje tylko jak zasilacz przez jakiś czas nie chodził. Czyli chyba te napięcie powstaje z jakiejś indukcji czy czegoś takiego. Z pierwotnej strony mogę mieć niesprawne tylko sterowanie tranzystorami mocy

• #6 28 Lip 2004 21:01
    TONI_2003
    Moderator

... oki to sprawdz jakie masz napięcie i czy jednakowo Ci spada na tych dużych elkach oraz sprawdz same tranzystory mocy i otoczenie jak jest oki to wymień LM393 .Pozdrawiam

• #7 28 Lip 2004 22:25
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

które elki?? w obwodzie filtrowania napięcia na wyjściu??? a lm393 wydaje mi się że jest sprawny. no bo działa jak trzeba - patrz mój 1 post. odejmuje to i daje na wyjście. tak mi się wydaje. ale to chyba nie jest tego wina. powtarzam - po wymuszeniu (ręcznym) startu TL494 zasilacz dalej nie daje zbytnio oznak życia. sam układ jest 100%dobry bo wymieniałem. dalej - otoczenie naprawiłem. tranzystory mocy nie mają przebicia, więc wydaje mi się, że powinny działać - jak padają to robią zwarcie i duże bum:] musze oblookać obwód "po drodze". jeszcze 1 sprawa - sprawdziłem multimerem napięcie na n.8 TL494 (sterowanie tranzystorem) i było 0V. szkoda że nie mam oscyloskopu:}

• #8 28 Lip 2004 22:39
    TONI_2003
    Moderator

... nie te wielkie na pierwotnym . Jeżeli jesteś pewień że jest sprawny to pozostają jeszcze te malutkie tranzystorki C945 w otoczeniu układu 494 ( jeden lub dwa zwarte ).Pozdrawiam

• #9 29 Lip 2004 18:49
    -=mINA87=-
    Poziom 12  

kondziołki na wejściu są 100% dobre. przecież jak by nie dizałały to by zdeczka napięcia nie było :] chociaż kiedyś odpalałem zasilacz bez nich (bo mnie wnerwiało to 300V na wysiągnięcie ręki po wyłączeniu zasilacza:]) i nawet działał :] tranzystorki oblookam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME