Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik indukcyjny jednofazowy a trójfazowy

Kabuto15 02 Mar 2010 13:59 4670 7
    Kabuto15
    Level 19  
    Mam zbudowany przemiennik częstotliwości dedykowany dla silnika jednofazowego. Spotkałem się z gościem, który na pewno zna się na rzeczy i który stwierdził że stosowanie silnika jednofazowego+dedykowanego przemiennika jest bez sensu i na pewno nieekonomiczne.
    Oczywiście cena przemiennika dla jednofazowego jest porównywalna jak dla trójfazowego (odpada jedna gałąź IGBT).
    Oczywiście dobrym argumentem jest, że tam gdzie nie ma sieci trójfazowej silnik jednofazowy to dobre rozwiązanie (choć oczywiście są przemienniki robiące z jednofazówki trójfazówkę).
    Do czego zmierzam ? Mam pytanie do Kolegów, może spotkaliście się gdzieś z zastosowaniem silnika jednofazowego, w którym trójfazowy byłby zbędny/niepotrzebny/niebezpieczny etc ? Chciałbym podać gościowi jakiś dobry kontrargument.
    kaltron
    Level 17  
    Ale gościu ma świętą rację i naprawdę zna się na rzeczy.
    Jedyną zaletą silnika jednofazowego jest to, że nie potrzebuje trzech faz.
    Kabuto15
    Level 19  
    Z tym, że się zna na rzeczy to nawet nie będę polemizował. Jednak patrząc na ilość zachodnich publikacji traktujących o silnikach jednofazowych to widać, że coś też jest na rzeczy. Powstają np. odpowiedniki FOC.
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kabuto15 wrote:
    Z tym, że się zna na rzeczy to nawet nie będę polemizował. Jednak patrząc na ilość zachodnich publikacji traktujących o silnikach jednofazowych to widać, że coś też jest na rzeczy. Powstają np. odpowiedniki FOC.

Czy na pewno chodzi o silniki indukcyjne?
    Kabuto15
    Level 19  
    Np.

Link1

Link2

Link3

Nie wiem czy uda się wam odpalić te strony. Ja korzystam z komputera uczelnianego, a uczelnia wykupiła dostęp do wszelkich IEEE, ScienceDirect etc.
  • Helpful post
    kaltron
    Level 17  
    Kabuto15 wrote:
    Jednak patrząc na ilość zachodnich publikacji traktujących o silnikach jednofazowych to widać, że coś też jest na rzeczy. Powstają np. odpowiedniki FOC.

No właśnie. Sterowanie zorientowane polowo (FOC) w silnikach trójfazowych funkcjonuje już od dawna. To świadczy tylko o tym, jak mocno "opóźniony w rozwoju" jest silnik jednofazowy. W stosunku do trójfazowego o dobre kilkanaście lat.
    Kabuto15
    Level 19  
    Dziękuje bardzo wola właśnie takich rzeczy szukam.
    kaltron masz w zupełności rację. FOC powstał w 1972 roku (!!!), DTC w 1986 roku. Czyli co najmniej kilkanaście lat temu. Zgadzam się, że w przemyśle jedynie trójfazowe silniki to właściwe rozwiązanie. Ale mimo wszystko prowadzone są badania nad nowymi silnikami/metodami, także jakieś/gdzieś zapotrzebowanie musi być na tego typu rzeczy.