logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

[Atmeg8] Jak skonfigurować Atmega8 do odbioru RC5 na Timer1 w Bascom?

usiex 06 Mar 2010 12:56 1627 3
REKLAMA
  • #1 7790850
    usiex
    Poziom 16  
    Posty: 236
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam
    W jaki sposób mogę skonfigurowac atmegę 8 aby odbiór rc5 zrealizować na timerze1.Ta timerze 0 mam odliczanie sekund oczywiście wprzerwaniu.Mam skonfigurowane tak:
    
    Config Int1 = Low Level , [timer = 1]
    Config Rc5 = Pind.3 [timer = 1]
    Enable Int1
    Enable Interrupts
    On Int1 Rc5
    Config Timer0 = Timer , Prescale = 1024 
    Enable Interrupts
    Enable Timer0
    Timer0 = 61
    On Timer0 Sekunda
    
    do 
    
    ...
    
    loop
    Sekunda:
    Timer0 = 61
    Incr Czas
    If Czas = 40 Then
    Czas = 0
    Incr Sek
    End If
    Return
    rc5:
    Disable Int1
    Enable Interrupts
    Getrc5(address , Command)
    If Address <> 255 And Command <> 255 Then
    Command = Command And &B01111111
    Set Odb
    End If
    Return
    

    ten program działa mi do momentu jak zahaszuje tą linie w obsłudze rc5

    Getrc5(address , Command)
    jeżeli jest aktywana ta komenda pomimo że nieprzychodzi przerwanie z czujnika
    wówczas wchodzi do petli do .. loop
    i na tym koniec niema wyjścia już do odczytu procedury sekundy
    Wydaje mi się jakby RC5 używało tego samego przerwania co sekunda?
    Może ktoś mi wytłumaczy jak oddzielić te przerwania?
    Dziękuje za pomoc
  • REKLAMA
  • #2 7790970
    mirekk36
    Poziom 42  
    Posty: 9195
    Pomógł: 964
    Ocena: 2289
    Timera1 nie użyjesz do RC5 ale jak poczytasz HELP Bascomiczny to zobaczysz z łatwością, że można spokojnie podłączyć go do Timera2

    Tak więc albo możesz zmienić RC5 na Timer2 ale możesz nie zmieniać tylko swoją procedurę w Timer0 przenieść do Timer2 i po zawodach .

    Reasumując masz dwa wyjścia a ty szukasz trzeciego z Timerem1 ;)
  • REKLAMA
  • #3 7790977
    Dawid_20
    Poziom 17  
    Posty: 184
    Pomógł: 21
    Ocena: 25
    W helpie BASCOMA jest wyraźnie napisane, że funkcja GETRC5 korzysta z TIMERA 0, wiec odliczanie czasu zrealizuj na innym timerze, tak najprościej i najszybciej.
  • #4 7808417
    usiex
    Poziom 16  
    Posty: 236
    Pomógł: 2
    Ocena: 5
    Witam
    Dziękuje za rade szczególnie koledze mirekk36.Udało sie skonfigurować timer2 do obsługi rc5.Wszystko działa OK.
REKLAMA