Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ściemniacz i lampa na żarówki halogenowe

08 Sie 2004 18:50 12874 13
  • Poziom 2  
    Zamontowałem lampę na 14 żarówek halogenowych z transformatorem i chciałem zamontować ściemniacz zamiast zwykłego włącznika. Niby wszyscy mówią, że potrzebny jest jakiś specjalny ściemniacz. W Castoramie zakupiłem ściemniacz firmy Kontakt (MS9) (w instrukcji jest napisane, że można go stosować do lamp halogenowych 12V z transformatorem toroidalnym. Zamonowałem go i ściemnia, tylko lampa (chyba transformator w lampie) strasznie buczy. Buczenie zmienia się w zależności od ustawionej jasności. Czy ktoś wie co z tym fantem zrobić? Ja nie znam się na elektryczności w ogóle. Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 33  
    tak będzie , taki transformator .
    dlatego lepiej jest stosować żarówki halogenowe na 230V i nie ma strat na tarafie , a to są duże moce , no i nie ma traf idealnych

spróbuj jeszcze dać podkładki gumewe przy mocowaniu trafa , chociaż myślę że już tam są , no i trzeba uważać na temperaturę
  • Poziom 2  
    Ale jak miałem podłączoną lampę przez normalny włącznik, to nic nie buczało. Wtedy tylko przy włączaniu co jakiś czas wyskakiwał bezpiecznik - jak włączałem delikatnie, to wszystko było ok - wydaje mi się, że to wina włącznika.
  • Poziom 17  
    Sprawa jest prosta ,nie da sie podlaczyc sciemniacz po stronie pierwotnej transformatora. Przy sciemnianiu zawsze bedzie buczal. Mozna to zrobic po stronie wtornej, ale musi byc sciemniacz na 12v. O taki trudno. Pozostaje tylko zwykly wylacznik i dobranie odpowiedniego bezpiecznika
  • Poziom 39  
    trafo buczy bo jest traktowane przeciegami wynikającymi z charakterystyki pracy ściemniacza- prawdopodobnie pracuje metodą kluczowania połówek sinusoidy, co w wyniku daje przebieg z dużą iloscią harmonicznych, a tego nie lubi żaden trafo. ponieważ jedynym sposobem regulacji takiego układu po stronie 230V jest autotrafio lub trafo z odczepami, praktycznym rozwiązaniem jest zastosowanie regulatora po stronie 12V, ale tego juz nie zmieścisz w puszcze wyłacznika. Musi być gdzieś przy lampie, i najlepiej sterowany pilotem( widziałem coś takiego w praktyce,lampa przypominala palmę a trafo z regulatprem była w kokosie :) . Poszukaj w kitach do samodzielnego montażu albo u znajomego konstruktora- elektronika.
    Pozdr.J.
  • Poziom 2  
    Dzięki za porady, ale w końcu zrezygnowałem ze ściemniacza po tym jak kupiłem jeszcze inny i z tym też lampa buczała. Przetestowałem go na drugiej lampie z trafo i tam trafo też buczy.
    Jeśli chodzi o "wyskakiwanie" bezpiecznika, to występowało nawet, gdy wymieniłem żarówki na słabsze, a nawet wyjęcie kilku żarówek nic nie pomagało, więc popytałem i poradzono mi, żeby zareklamować lampę. Tak też zrobiłem i a właściwie wymieniłem na lampę z mniejszym trafo i mniejszą liczbą żarówek. Teraz wszystko działa poprawnie ze zwykłym włącznikiem.
  • Poziom 28  
    a może wystarczy Ci regulacja świecenia stopniowa : full; 1/2ga ; ciemno ? Wtedy starczy wyłącznik i dioda . I nic nie buczy :)
  • Poziom 2  
    Pewnie że wystarczy. Tylko nikt mi do tej pory nie sugerował takiego rozwiązania (a ja się na tym nie znam). Czy można takie coś zakupić w komplecie, czy trzeba samemu "zmajstrować"?
  • Poziom 28  
    Trzeba se zmajstrować. Po prostu w szereg z obciążeniem dodajesz uczciwy wyłącznik, do jego 2-uch śrubek gdzie dokręciłeś drutu dokręcasz również uczciwą diodę , obojętnie w którą stronę nóżkami i gotowe :)
  • Poziom 39  
    trochę moze pobuczeć, trafo nie lubi przebiegów po jednej stronie osi
    Pozdr.J.
  • Poziom 24  
    polecam założenie diody ale na pierwotnej stronie :lol: nie stosować!!!

dioda na wtórnej stronie to dobry pomysł, ale trafko rzeczywiście tak nie lubi

a może żarówka w szereg z pierwotnym trafa? żarówki tanie, powinno chodzić, albo jakiś przełącznik na wtórnej, żeby żarówki chodziły np. po dwie w szeregu a po przełączeniu równolegle?

pozdr :)
  • Poziom 28  
    U mnie już 3 lata nie buczy, trafo zwykłe - nie te niby specjalne do halogenów- toroid.
    Jeśli już coś po pierwotnej, to jeśli nie za wielkie moce kondensator
  • Poziom 31  
    Ja miałem właśnie podobny problem. Żyrandol na 12V x 20W x 12 żarówek.
    Rozwiązanie jest banalnie proste.
    Zakupiłem ściemniacz GOVENA (działa też na pilota) i do tego transformator elektroniczny z napisem "Przeznaczony do pracy z inteligentnymi ściemniaczami" a takim właśnie jest ten który kupiłem. Działa wyśmienicie.
    Problem rozwiązany.