Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SDHC Transcend 16GB - możliwy jest tylko odczyt (?)

Maticool 23 Mar 2010 01:42 4107 6
  • #1 23 Mar 2010 01:42
    Maticool
    Poziom 20  

Witam.
    Jestem nieszczęśliwym posiadaczem karty SDHC Transcend 16GB. Używałem jej głównie w czytniku jako pena. Po ostatnim zapisie pliki "wytrawiły" się w niej na stałe tzn. bez problemu da się je odczytać, natomiast ni jak nie da się zmodyfikować zawartości karty. Próbowałem ją w 3 różnych czytnikach, które z innymi kartami działają bez problemu, więc nie sądzę aby wina leżała po stronie czytnika.
    Dodam też jeszcze, że wielokrotnie sprawdziłem suwak blokady na karcie, łącznie ze zrobieniem "mostka" na stykach w łączniku w samym czytniku - co też nic nie dało.

Poniżej działania jakie już przeprowadziłem i efekty :

Zapis lub usunięcie pliku w WinXp:
    Po ponownym włożeniu karty i tak ukazują się "stare" zapisane dane. Win NIE zgłasza żadnych błędów przy zapisie ani usunięciu (?)

Format pełny na FAT32 w WinXP:
    "System Windows nie był w stanie dokończyć formatowania"

Format pod Linuxem:
    przeprowadził mój kolega - powiedział tylko że się nie udało :]

Scandisk w WinXP:
    "System Windows nie był w stanie dokończyć sprawdzania tego woluminu" (czy coś podobnego)

chkdsk/f:
    "Program CHKDSK nie może działać, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces. Czy wolumin ten ma być sprawdzony przy następnym uruchomieniu komputera?" - odp.T - ale przy kolejnym uruchomieniu nic się nie dzieje :(

Format w "SDFormatter":
    "The Memory Card is write-protected. Please release the write protect switch." - żeby to było takie proste... ;)

Pełny format w "USB Disk Strage Tool":
    "Failed to format the device"

format w aparacie SAMSUNG WB500:
    Aparat nie zgłasza błędów przy formatowaniu ale robione później zdjęcia czy filmy nie zapisują sie.

Zapisanie "na siłę" zerami wszystkich sektorów w programach: "DMDE", "KillDIsc Suite":
    Programy nie zgłaszają żadnych błędów podczas, ani po procesie ale i tak nic to nie daje. Pozostają stare dane - nie ruszony jest nawet jeden bit.

Moja konfiguracja:
    karta: SDHC Transcend 16GB class 6 - formatowana zawsze na FAT lub FAT32
    czytnik: dedykowany - był razem z kartą.
    sys: WinXP SP3
    nie wiem czy coś jeszcze jest ważne...

0 6
  • #2 23 Mar 2010 07:37
    przemrtv
    Poziom 22  

Witam, niestety wygląda na to, że karta się uszkodziła (czytaj: układ zabezpieczenia przed zapisem i kasowaniem ), nic z tym nie zrobisz, bo najpewniej jest to hybryda, bez możliwości ingerencji.

0
  • #3 23 Mar 2010 08:51
    lakier19
    Poziom 12  

Proszę o sprawdzenie tego linku
    [url=http://www.transcendusa.com/Products/online_recovery_2.asp?dw=1] i ściągnięciu programiku

Postępować według instrukcji

Nie zależy panu na danych tylko na odzyskaniu karty?

0
  • #4 23 Mar 2010 11:58
    Maticool
    Poziom 20  

lakier19 napisał:
    Nie zależy panu na danych tylko na odzyskaniu karty?

Nie zależy mi na danych. Chcę ją tylko doprowadzić do używalności.

lakier19 napisał:
    Proszę o sprawdzenie tego linku
    [url=http://www.transcendusa.com/Products/online_recovery_2.asp?dw=1] i ściągnięciu programiku

Niestety ww program wyrzuca "no device detected". Tak czy siak dzięki :] nie wpadłem na ten soft wcześniej.

0
  • #5 25 Maj 2010 21:39
    -uzi-
    Poziom 12  

Owiń kartę w wacik i włóż do zamrażalnika na 24h. Czasem to pomaga. Ja w ten sposób przywróciłem do używalności moją kartę graficzną. Niska temperatura czasem czyni cuda!

0
  • #6 25 Maj 2010 23:26
    Maticool
    Poziom 20  

Dzięki, spróbuję z tym zamrażalnikiem :] choć przyznam że to brzmi trochę, jak odprawienie jakiegoś rytuału :D Kolega tak ratował "kartę graficzną" nie SD? Czy to przejęzyczenie?

Mam jeszcze takie pytanie, przekopałem nieco specyfikacji SD oraz noty katalogowej mojej karty i okazało się, że wszelkie programowe, czasowe zabezpieczenia karty (jak hasło czy flaga "Temporary Write Protect" w rejestrze CSD), można podobno usunąć tzw funkcją "Force Erase". Czy da się to zrobić przy użyciu zwykłego czytnika kart?

Zakładam, że w mojej karcie jakimś cudem jedno z takich zabezpieczeń mogło się aktywować...

0
  • #7 26 Maj 2010 07:58
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

-uzi- - Fajnie a czasem nie pomyliłeś pamięci ze schabowym ?

Niska temperatura może doprowadzić do napięć pomiędzy lutami i mikro pęknięć. Pomijam już inne kwestie idiotycznej wypowiedzi.

0