Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G530 - BIOS nie widzi dysku USB

03 Kwi 2010 14:26 3543 4
  • Poziom 12  
    Witam.

Postanowiłem zainstalować Linuxa, ale że nie chciałem mieszać dwóch systemów na jednym dysku to wygrzebałem stary 15GB dysk. Dokupiłem do tego chyba najtańszą obudowę z przejściówką IDE to USB model ET-H3501. Wszystko było by w porządku gdyby BIOS wykrył mi ten dysk ale niestety w sekcji USB-HDD pusto. Dodam, że w Winowsie (XP SP3) dysk jest widziany i działa bardzo dobrze, lecz to mi nic nie daje bo BIOS musi mi go wykryć żebym mógł z niego botować system. Podłączyłem do testów Pendrive i BIOS go wykrywa, także albo to wina tej taniej obudowy/przejściówki albo już sam nie wiem co.

Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    A czy dysk ma ustawione na zworce tryb master? A jeśli nie widzi Ci go w sekcji USB HDD spróbuj w innej sekcji może zadziała i sprawdź dla pewności czy w biosie latency USB ogólnie wszystko co masz związane z USB jest na Enabled.
  • Poziom 12  
    Tak, ustawione jest na master. Wszystko co z USB też jest enabled w sumie BIOS w tym laptopie jest strasznie ubogi, próbowałem nawet go aktualizować ale nic to nie pomogło. Tak jak pisałem wcześniej pendrive jest wykrywany więc to raczej wina tej chińskiej obudowy/przejściówki ale pewności nie mam więc pytam.
  • Poziom 15  
    A masz tablice partycji na tym dysku ? I przynajmniej jedną partycję FAT (najlepiej ustawioną na bootable)? Bios widzi tylko te dyski z których może wystartować, odpal system z płytki z linuxem który chcesz instalować i nie ma siły żeby go nie widział skoro Windows widzi. Jak już zainstalujesz system to dysk powinien pojawić się w biosie. Musisz tylko uważać na etapie instalowania bootmanagera - grub/lilo żeby zapisać na odpowiednim dysku - prawdopodobnie /dev/sda to będzie dysk wbudowany, /dev/sdb dysk usb. Jeżeli boisz się że przegapisz ten punkt, mozesz odpiąć dysk fizycznie od komputera albo prościej zrobić backup bootsectora z pod jakiegoś linuxa:
    Code:
    dd if=/dev/sda of=mbr.bak bs=1 count=446

/dev/sda - dysk wbudowany laptopa
    mbr.bak - plik z backupem który musisz skopiować potem gdzieś na pendriva
  • Poziom 12  
    Owszem instalacja Linuxa widzi ten dysk ale po instalacji BIOS dalej go nie widzi. GRUBA instalowałem na dysku z Linuxem lecz nic to nie dało. Instalacja GRUBa na głównym dysku powodowała wysypanie się GRUBa i tylko fixmbr pomogło.