Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Webasto] Wysłanie sygnału załączającego po W-BUS

07 Maj 2010 01:09 10290 12
 • Poziom 9  
  Witam,

  Chciałbym zrezygnować z jajka do Webasto zastępując go tylko przyciskiem lub włącznikiem gsm.
  Mam Webasto sterowane po tzw. CAN'ie, a w rzeczywistości k-line. Chciałbym teraz zlikwidować jajko z niego i ręcznie podawać poprzez własny kontroler sygnał załączający identyczny jaki wysyła jajko.

  Nie jestem elektronikiem i nie wiem jak odtworzyć sygnał jaki wysyła jajko, ktoś może wie jak ręcznie załączyć jajko po W-BUS?

  Odrazu zaznaczę, że sterownik nie ma sterowania analogowego więc nici z +12V.
 • Poziom 21  
  Można tak jak ja zrobiłem. Potrzebujesz przejściówkę z RS232 na K-Line. Wpinasz się z takim czymś równolegle do cyfrowego zegara, odpalasz program do nasłuchu portu i patrzysz co ciekawego ten zegarek wysyła.
  Jak już to będziesz miał to pozostaje Ci tylko zmusić jakiś mikrokontroler do wysłania tego samego na linie K. Sprawdzenie poprawności rozkazu dla pieca jest proste. Wystarczy jakikolwiek terminal i w/w przejściówka RS->K-Line. Jak masz poprawne dane odpalisz piec z PCta.
  Pozdrawiam

  PS Jeszcze jedna rzecz. To co opisałem działa tylko ze starszymi piecami Webasto serii TTV (tymi z CAN, wyciągniętymi z samochodów VW). Mogą one pracować z odpiętą linią danych, a zapisane błedy nie blokują pracy z samym Telestartem. Nowe, przynajmniej te wyjęte z grupy VWAG, potrzebują po CANie informacji o ilości paliwa w zbiorniku i bez niej nie odpalą.
 • Poziom 9  
  Próbowałem właśnie tak zrobić, ale pod odesłaniu tych samych informacji ogrzewacz ani drgnął. Może coś źle robię?

  Ustawiłem terminal na pokazywanie odbioru w hex'ach i zapis do pliku.
  Po wczytaniu i wysłaniu danych z pliku cisza, tak samo jak ręcznie próbowałem wysłać te dane.

  Możesz opisać jakiego terminala użyłeś? Wiem, że jak zegar nie ma potwierdzenia z ogrzewacza to trzy razy wysyła sygnał. Grzewacz natomiast na ten sygnał odpowiada.
 • Poziom 21  
  Ustawienia portu to: prędkość 2400 even parity, jak będą inne otrzymasz i wyślesz głupoty. Po drugie jak masz już przejściówkę na K-Line to programikiem ThermoTest sprawdź czy nie masz błędu, o którym pisałem.
  Rozkaz rozruchu jest zawsze wysyłany 3 razy, potwierdzenie od pieca nie ma znaczenia.
  Jak masz ochotę możesz prześledzić komunikację własnie tego programu, on także ma funkcję uruchomienia pieca tyle, że komunikacja jest ciągła, sporo danych i trzeba wychwycić tylko te konieczne.
  Na jakiejś WWW jest do ściagnięcia opis protokołu w-bus, plik nazywa się w-bus.doc - może coś pomoże.
 • Poziom 9  
  Błędów nie mam.

  Cenna uwaga z prędkością portu, właśnie też nad tym się zastanawiałem, że po kilku prędkościach działa, a nie powinien.

  Co do programu diagnozującego, nawet się tego nie podejmowałęm, żeby z niego wyciągnąć sygnał startu przez te wszystkie parametry, które na bierząco pobiera.

  Jeśli natomiast chodzi o plik to jak szukanie igły w stogu siana, widziałem, że też trochę czasu nad tym spędziłeś, znalazłem jedynie:
  http://www.voti.nl/wbus/index.html
  ale nie do końca to jest to, albo się mylę.
 • Poziom 11  
  A czy rozważałeś sterowanie pilotem T91
  Ja jestem na etapie zbierania wiedzy i elementów do założenia webasto w golfie4.
  nie mam na razie żadnego doświadczenia i śladową wiedzę teoretyczną, ale takie rozwiązanie polecał mi gościu, który rozprowadza części do webasto na allegro (jest z Połańca).
  Jak będziesz miał rozwiązany problem to proszę o jakąś podpowiedź.
 • Poziom 9  
  Sterowanie pilotem to nie problem, mi chodzi o pełną możliwość budowy tak naprawdę własnego sterownika, mógłbym wtedy zaprogramować tak jak chcę i z takimi funkcjami jakie mi odpowiadają.

  Udało mi się za pomocą porad kolegi odczytać sygnał włączający/wyłączający i jestem na etapie programowania układu, który by zastąpił zegar, ale na razie brakło mi czasu na dokończenie.
 • Poziom 21  
  michałp napisał:
  może Ci się przyda ten schemat i płytka
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=202271
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=202272
  ktoś robił to przed Tobą.
  Michał

  Moim zdanie coś takiego nie ma sensu jeżeli masz sprawny piec, a nie chcesz na upartego reanimować trupa. Nigdy coś zrobione w domu nie będzie tak niezawodne jak rozwiązanie fabryczne, rozwijane przez firmę Webasto od wielu lat z większym lub mniejszym powodzeniem. Wystarczy błąd w programie proca lub nie przetestowanie wszystkich krytycznych sytuacji i jesteś właścicielem nie samochodu lecz płonącego wraku szczególnie jeżeli za obiekt doświadczeń weźmiesz wersję benzynową postojówki.
  Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Zgodzę się ze słowami kolegi, to mi wygląda na zastępczy sterownik, a tego to już lepiej byłoby nie ruszać. W ogóle nie jestem za rozwiązaniami "domowymi" pomijając jakieś proste rzeczy estetyczne typu zmiana podświetlenia itd.

  U siebie generalnie mam zamontowane fabrycznie nowe Webasto i po prostu nie chcę mieć jajka na desce. Jeśli chodzi o Webasto to bym polecał kupowanie nowego, a nie używek. Jest wtedy gwarancja na 24 miesiące, a w używce kij wie kiedy poleci sterownik, a jak sterownik to i najczęściej dmuchwa, uszczelki etc. i wyjdzie nowe urządzenie prawie.
 • Poziom 14  
  A ja właśnie uważam, że posiadanie tzw jajka nie wyklucza używanie zdalnego sterowania. W orginalnej wersji zdalne sterowanie dołączane jest przez tzw kabel Y. Właczany jest on pomiedzy piec a sterownik jajka.
  Co do zdalnego sterowania to warto przeglądną strony ebay.pl gdzie można wyszukać urzadzenia sterowane sygnałem gsm z wykorzystaniem telefonu ( http://cgi.ebay.pl/Handy-Fernbedienung-fur-We...pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item3a5782a719 ) lub tzw modułów gsm ( http://cgi.ebay.pl/GSM-REMOTE-CONTROL-DIAL2OP...293?pt=LH_DefaultDomain_3&hash=item2a096a1005 )albo http://multisort.pl/u/2/5/3/253d854a1361d14072acce5771a26cad/TELIC_STD32_pl.pdf. Podobne urządzenia były prezentowane na stronach elektrody. Ponadto warto spojrzeć na wysokość ceny tych urządzeń.
 • Poziom 16  
  Jesli jeszcze ten temat cie interesuje to wyprowadz sobie z jajka przewody rownolegle od przycisku z plomieniem i wtedy wysterujescz sobie czym bedziesz chcial, albo jakimkolwiek pilotem 1 kanalowym, albo ktoryms z modulow GSM Z alledrogo.Nie trzeba kombinowac i dodatkowo bedziesz mial sterowanie na czas.
 • Poziom 14  
  einstein napisał:
  Jesli jeszcze ten temat cie interesuje to wyprowadz sobie z jajka przewody rownolegle od przycisku z plomieniem i wtedy wysterujescz sobie czym bedziesz chcial, albo jakimkolwiek pilotem 1 kanalowym, albo ktoryms z modulow GSM Z alledrogo.Nie trzeba kombinowac i dodatkowo bedziesz mial sterowanie na czas.


  czy może dokładnie o takie wyprowadzenia przewodów jak na zdjęciu chodzi ?

  [Webasto] Wysłanie sygnału załączającego po W-BUS