logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Nawigacja Vordon - jak aktywować tryb AV bez instrukcji i przewodu?

fiskusmati 09 Maj 2010 20:39 30201 21
  • #1 8056182
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 769
    Pomógł: 18
    Ocena: 25
    Kupiłem taką nawigację: (numer aukcji:972851605 )napisane, że ma złącze AV, no i w sumie ma tyle, że instrukcji nie wysłali, przewodu nie dodali. Rozkręcałem nawigację żeby sprawdzić czy to AV to nie jest jakiś fail czyli wlutowane w pcb złącze jack, ale nie, jest podłączone są tranzystorki kilka rezystorów i to wszystko idzie do procka jakiegoś. Jak przejść do tego trybu, nie ma tu żadnego programu, wkładając przewodzik w podłączanym sygnałem do złącza nic się nie dzieje (złącze jest z wbudowanym przełącznikiem).

    Proszę o pomoc ;-)
    PS.Jak ważność linku się skończy to zostawię sam numer aukcji.
  • Pomocny post
    #2 8066446
    Pontikos
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 321
    Ocena: 1005
    Jezeli urzadzenie masz odblokowane (jak informuje Aukcja) to jest mocno prawdopodobne, ze nie masz zadnego sygnalu na tym zlaczu.

    Powod? Zwykle to NAKLADKA producenta (ktora zostala usunieta przez odblokowanie) odpowiada za obsluge tego typu gniazd i sygnalow na nich - proponuje przywrocic na urzadzeniu stan fabryczny, tj. z przed odblokowania i wtedy testowac zlacze!

    Poza tym - w aukcji WYRAZNIE napisano - obsluga kamery COFANIA - czyli nie wystarczy podlaczyc kamere - by ona dzialala w okreslonych przeciez okolicznosciach, tj. cofaniu, na jednym z pinow potrzebne jest napiecie informujace, ze "wlasnie cofasz" :)
  • #3 8066614
    fiskusmati
    Użytkownik obserwowany
    Posty: 769
    Pomógł: 18
    Ocena: 25
    Navi po odblokowaniu zachowuje sie tak samo. Wspomniałeś o napieciu, jakim i na który pin, jak to sprawdzic gdyz jak ja podłączałem to nie podawalem zadnego napiecia ;-)
  • #4 8066625
    Pontikos
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 321
    Ocena: 1005
    Jesli mozesz, wstaw fotke wyprowadzen na plytce urzadzenia! Sprobujemy wspolnie ustalic, gdzie powinno byc podane! :)
  • #5 8125119
    eszm
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 22
    Witam
    Mam podobną nawigacje i również zastanawiam się jak podłączyć kamerę cofania?
    Ja nie odblokowywałem jeszcze z myślą o funkcjach oryginalnego softu.
    Niestety oprogramowanie nie ma opcji obsługujących wejście AV.
    Jak coś wykombinuję to napisze.
  • #6 8339566
    eszm
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 22
    Witam
    Uruchomiłem wejście AV in
    okazało się banalnie proste.
    Tym wejściem podajemy sygnał
    Video kompozyt oraz Audio lewy i prawy kanał.
    Pozdrawiam
  • #7 8370620
    artwozniak
    Poziom 12  
    Posty: 52
    Pomógł: 2
    Ocena: 10
    A możesz powiedzieć jak z opóźnieniem włączenia się obrazu z kamery cofania? Sam się zastanawiam nad zakupem tego sprzętu w połączeniu właśnie z taka kamerą i boję się że będzie problem z włączeniem wizji (opóźnienie). Jak masz chwilkę to podaj rozpiskę sygnałów na pinach wtyczki .

    Właściwie to mam dylemat co wybrać (monitor za 160 czy navi za 200) . Niby nawigacja to dodatkowa funkcja ale częściej cofam niż nawiguję. Monitor działa od ręki jak dostaje sygnał z kamery, nie wiem jak to jest opracowane w Vordonie (tu liczę na info od tych co już mają ten sprzęt) - bo jeśli mam czekać aż się załaduje system operacyjny i później przejdzie w tryb AV to trochę to bez sensu...
  • #8 8388558
    arcek
    Poziom 11  
    Posty: 7
    Ocena: 1
    eszm napisał:
    Witam
    Uruchomiłem wejście AV in
    okazało się banalnie proste.
    Tym wejściem podajemy sygnał
    Video kompozyt oraz Audio lewy i prawy kanał.
    Pozdrawiam


    To by oznaczało, że jack wchodzący do gniazda AV w nawigacji musi być czteropolowy. Czy mam rację
  • #9 8431643
    Zbyszko
    Poziom 11  
    Posty: 8
    Cytat:
    To by oznaczało, że jack wchodzący do gniazda AV w nawigacji musi być czteropolowy. Czy mam rację

    Jack powinien być 2,5 mm 4P
  • #10 8754058
    eszm
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 22
    Witam
    Dostałem kilka meili PRV o szczególy.
    Najprościej jest użyć przewodu od telefonu NOKIA np. 6500
    Kabel ma wejścia Chinch Audio L+P i żółty Video.
    I tam podłaczamy kamerę.
    Nawigacja Vordon - jak aktywować tryb AV bez instrukcji i przewodu? Nawigacja Vordon - jak aktywować tryb AV bez instrukcji i przewodu?
  • #11 8761254
    stary majster
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Ocena: 2
    Witam serdecznie!
    Interesuje mnie jaki format posiada wyświetlany na ekranie obraz. Czy wyświetlany jest w formacie pochodzącym z kamery czyli chyba 3:4, czy też jest rozciągniety na cały ekran. To samo pytanie dotyczy wyświetlanych zdjęć.
    Bardzo uprzejmie proszę o odpowiedź.
    Pozdrawiam!
  • #12 8795411
    stef311
    Poziom 14  
    Posty: 166
    Pomógł: 1
    Ocena: 34
    a czy możecie powiedzieć jaka tam powinna byś kamera ? chodzi mi o zaproponowanie typu bo nie bardzo wiem czy np wystarczy kamera internetowa czy musi być jakaś przemysłowa , podejrzewam że kamera musi być oddzielnie zasilona ?
  • #13 8795742
    Pontikos
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 321
    Ocena: 1005
    Mysle ze kazda, posiadajaca wyjscie AV (standard RCA) nawet stara VHS :D
    Kamera internetowa podlaczana jest zwykle via USB (nie, niema prostych przejsciowek do tego)
  • #14 10131489
    nanab
    Poziom 27  
    Posty: 1092
    Pomógł: 90
    Ocena: 239
    Żeby nie kopiować bezsensownie tematów odgrzeję ten. Kupiłem właśnie taką nawigację(vordon 5 cali), jednak mam problem z podłączeniem kamery. Mój egzemplarz jest odblokowany(nawet w sklepach ciężko znaleźć nieodblokowane) i nie mogę uruchomić funkcji kamery cofania. Jak to powinno odbywać się w normalnym egzemplarzu? Od razu po podaniu sygnału? Mam taki kabelek jak pokazał eszm, podłączam przez niego kamerę i nic. W menu nie ma żadnej opcji dot. wejścia AV. Czy da się jakoś z powrotem zablokować taką nawigację czy czeka mnie kupno innej?
  • #15 10132160
    Pontikos
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 321
    Ocena: 1005
    Moze najprosciej - poprosic sprzedawce / producenta o przywrocenie stanu fabrycznego na urzadzeniu! (bezplatnie, gwarancja!)

    Egzemplaz nieumiejetnie odblokowany, z wgrana nakladka inna niz producenta, moze po prostu nie obslugiwac funkcji kamery - ta funkcja jest obslugiwana przez oryginalna nakladke, nie przez Windows!
  • #16 10134078
    nanab
    Poziom 27  
    Posty: 1092
    Pomógł: 90
    Ocena: 239
    Niestety nawigacja jest używana. Trochę poczytałem, pobawiłem się moją nawigacją i doczytałem się, że ten model jest odblokowany fabrycznie(?!). Menu jest też fabryczne, nie mam windowsa.
    Na obudowie są 4 gniazda: miniUSB, jack, slot kart pamięci i ostatnie wyglądające jak mały jack. Może tam trzeba podać jakiś sygnał informujący o wrzuconym wstecznym? W instrukcji nie ma słowa o tej funkcji.
  • #17 10136334
    Pontikos
    Poziom 39  
    Posty: 4554
    Pomógł: 321
    Ocena: 1005
    Widze tu pewna niekonsekwencje - pisales:

    1. ze masz kabel ze zdjecia i po podlaczeniu nie dziala
    2. ze masz dziure i MOZE sie tam kabel podlacza

    To gdzie Ty ten kabel podlaczales? .. ;)
  • #18 10139972
    nanab
    Poziom 27  
    Posty: 1092
    Pomógł: 90
    Ocena: 239
    Już tłumaczę :)
    Tak to wygląda:
    Nawigacja Vordon - jak aktywować tryb AV bez instrukcji i przewodu?
    Gniazda są 4:
    1. jack 3,5 4P - i tam podłączyłem kamerę przez wspomniany kabel
    2. slot kart pamięci
    3. niezidentyfikowane gniazdo wyglądające jak mały jack
    4. miniUSB do komunikacji z komputerem i zasilania(tam też podłącza się zasilacz samochodowy)
    Kabel i źródło sygnału mam sprawdzone, wszystko podpięte zgodnie z obrazkiem 8 postów wyżej.
  • #19 11377518
    _Sheriff_
    Poziom 12  
    Posty: 65
    Ocena: 12
    To może i ja odgrzebie temat, bo mam kilka pytań:

    1. Z tego co wyczytałem tu na forum, aby dostarczyć obraz z kamery cofania potrzebuje kabla jack 2.5.. 4p - 3xRCA tak?
    2. Patrząc na obrazek kolegi wciskam go w gniazdo nr 3 tak (tak jest opisane na obudowie)?
    3. Nawigacja nie potrzebuje żadnych dodatkowych czynności aby wyświetlić obraz, sama wykrywa że sygnał jest podawany na złącze i automatycznie włącza obraz z kamery tak?
    4. Jak długo trzeba czekać na pojawienie się obrazu od momentu wrzucenia wstecznego?
    5. Czy są jakieś opóźnienia w wyświetlaniu obrazu?
    6. I jak jest z tym blokowaniem/odblokowaniem nawigacji, faktycznie powoduje bo brak funkcji AV?
  • #20 14601761
    artur301
    Poziom 11  
    Posty: 15
    Ocena: 12
    1. TAK
    2. TAK
    3. TAK
    4. 0,2 sek
    5. na oko niezauważalne
    6. nie ma znaczenia

    Czasami w nawigacjach jest zamieniona masa z wideo.
    Ponieważ Jacki są przeważnie nierozbieralne to w takim wypadku trzeba przelutować RCA żółty wideo (tzn. przewód sygnałowy na masę, przewód masowy na sygnał), a audio nie używać (bo na masie będzie sygnał wideo)
  • #21 20277418
    sliwinskijerzy1
    Poziom 3  
    Posty: 146
    Pomógł: 1
    Ocena: 32
    Witam
    Jeżeli można jeszcze o coś zapytać to zwracam się do ESZM aby napisał dokładnie do którego styku wtyku Jack wlutować przewód " powrotna linia wyzwalająca sygnał.
    Moje zapytanie dotyczy poniższego fragmentu jego wypowiedzi, "Uruchomiłem wejście AV in
    okazało się banalnie proste. Tym wejściem podajemy sygnał Video kompozyt oraz Audio lewy i prawy kanał."
    Czekam niecierpliwie na informację
    Śliwiński
  • #22 20283605
    eszm
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 22
    Witam
    Już wyżej napisałem (post z rysunkami), że do styku opisany jako wideo (rysunek powyżej) sygnał do wskazanego styku a masę do opisanego GND.
    Złącze jest czterostykowe 1 i 2 to sygnał stereo dźwięk Prawy Lewy kanał (choć tutaj to nie ma zastosowania) a 3 to VIDEO no i 4 GND (masa) wszystkich sygnałów.
    Nawigacja przełącza się samoczynnie po wykryciu sygnału VIDEO.
    I tyle

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zakupił nawigację Vordon, która posiada złącze AV, ale nie otrzymał instrukcji ani przewodu do aktywacji trybu AV. Po rozkręceniu urządzenia stwierdził, że złącze AV jest podłączone do procesora, ale nie działa. Uczestnicy dyskusji sugerują, że problem może wynikać z odblokowania urządzenia, co mogło usunąć oryginalną nakładkę obsługującą złącze AV. Wskazówki dotyczące podłączenia kamery cofania obejmują użycie kabla jack 2,5 mm 4P z RCA do podłączenia sygnału wideo i audio. Użytkownicy potwierdzają, że nawigacja automatycznie przełącza się na tryb AV po wykryciu sygnału wideo, a czas reakcji wynosi około 0,2 sekundy. Wskazano również, że niektóre modele mogą wymagać dodatkowego sygnału informującego o włączeniu biegu wstecznego.
REKLAMA