Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows XP Proffesional, Lenovo R61i

13 Maj 2010 10:25 5652 11
  • Poziom 15  
    Witam,
    Koło tygodnia temu pojawił mi się problem z dyskiem

Witam,
    Pojawił się problem z moim laptopem (IMB ThinkPad Lenovo R61i). Komputer działał normalnie, włączał się i wyłączał, działał w sieci, po czym zaczął świrować. W pewnym momencie wyłączył się, po ponownym uruchomieniu dochodził do ładowania się Windows XP i tam stał, po 20 minutach zrobiłem mu restart, chciałem wejść przez system w tryb awaryjny i to samo. Po 2 godzinach doszło nawet do wpisania użytkownika i hasło, ale przy ładowaniu ustawień osobistych działo się to samo. W końcu użyłem Rescue And Recovery oraz programu, który jest na ukrytej partycji, dokładnie "PC Doctor for Rescue and Recovery". Tam zrobiłem diagnostykę sprzętu, full system test. Przy sprawdzaniu dysku twardego wyskoczył "failed", dokładnie przy teście skanowania powierzchni dysku. O dziwo po zrobieniu całego testu plik można było zapisać na komputerze, na dowolnej partycji (mam ich 3), więc dysk chyba nie padł do końca. Po ponownym uruchomieniu doszło nawet do tego, że można było się zalogować i komputer zaczął działać, ale przy ustawieniach fabrycznych. Rano po ponownym uruchomieniu działo się to samo, po czym pojawił się po okienku logowania Windows XP niebieski ekran z komunikatami (zdjęcie).

W innym temacie na forum udzielili mi porad aby skorzystać z MHDD do naprawy dysku. Tam wyszedł błą jednego sektora. Został on naprawiony, ale dalej po włączeniu systemu pojawia się BSOD.

Czy ktoś może mi pomóc? Co mogę w takiej sytuacji zrobić?
    Przeniosłem temat tutaj bo może to być uszkodzenie systemu operacyjnego

Dorzucam jeszcze wynik aktualny S.M.A.R.T.
  • Poziom 15  
    Z linków, które podałeś nie robiłem nic, zaraz je przejże i zobaczę co tam dalej będzie. Nie widziałem ich wcześniej. Jak dałem temat to dostałem wskazówki aby skorzystać z MHDD i tak też zrobiłem. Wyniki już po poprawie macie na fotkach.

Pracowałem na nim normalnie, w domu łączyłem się z siecią i coś jeszcze robiłem. Po czym się zawiesił, więc dałem restart no i się zaczęło. Na początku dochodził do okienka XP i paska uruchamiania i tak stanął. Kolejny restart i awaryjny i nic. Potem doszedł do ładowania okna z logowaniem. Wpisałem nazwę, hasło i ładował się. Po 20 minutach reset i tak w kółko. W pewnym momencie wszedł do systemu ze wszystkimi partycjami, programami, ale z ustawieniami wyglądu fabrycznymi (jak nowy ikony na pulpicie, dostosowanie okien, folderów, wygaszaczy, dźwięków, itp) po czym przeskanowałem do NOD w celu może jakiegoś trojana. Potem stanął w miejscu, reset i BSOD. Tak to wyglądało.
    Dodam jeszcze, że przy każdym uruchomieniu, tryb normalny, awaryjny z wierszem poleceń czy bez wyskakuje ekran w tym samym momencie i ładuje się od początku.

Dodano po 35 [minuty]:

Ściągam sobie właśnie ten plik startowy win z USB. Pytanie: czy pen 1GB mi wystarczy?
    Cytat:
    Następnie wprowadzamy 1, aby wybrać lokalizacje instalacji, jeżeli masz ją na cd (oczywiscie na innym kom­pie bog­dyby był na naszym cd rom to nie bawilibyśmy się w pen­driva) to wskazujesz napęd. Ponieważ u mnie była instalacja Tablet Edition składająca sie z dwóch cd, to wskazałem fol­der zawierający kopię plików tych dwóch płyt “C:\Users\deef\Desktop\xp ” po wybraniu zostaje wyświetlone wiele zapytań, ale są jasne, w moim przy­padku było wszędzie “Yes” lub “Ok”.

Jakiej płytki instalacyjnej mam użyć? Nie robiłem płyty Recovery z lapka. Mam tylko instalkę WIN XP Prof z innego komputera, którego aktualnie używam.
  • Poziom 15  
    Ja miałem tak samo - ale jak chciałem zainstalować XP zamiast Visty wystarczyło tylko zrobić taką kombinację w Biosie :

advanced->onchip sata type -> zmienić na native ide (F10 i zapisać zmiany)
    ewentualnie zintegrować sterowniki sata odpowiednie dla kontrolera z instalką płyty (program nLite)
  • Poziom 15  
    tomi1516 napisał:
    Ja miałem tak samo - ale jak chciałem zainstalować XP zamiast Visty wystarczyło tylko zrobić taką kombinację w Biosie :

advanced->onchip sata type -> zmienić na native ide (F10 i zapisać zmiany)
    ewentualnie zintegrować sterowniki sata odpowiednie dla kontrolera z instalką płyty (program nLite)

A w jakim komputerze? u mnie w BIOSie nie ma takiego czegoś jak ustawienia zaawansowane. Umieszczam Ci fotkę z z opcjami konfiguracji.

W głównym menu masz tylko możliwość ustawienia godziny i daty, zabezpieczeń, bootowania, zapisywania zmian i program diagnostyczny HDD.

mat_ed możesz mi pomóc proszę z tym USB? chciałbym już na weekend mieć zrobionego tego laptopa.

Dodano po 5 [godziny] 6 [minuty]:

ktoś może pomóc?
  • Poziom 13  
    Jeżeli w instalce systemu nie masz sterowników sata to musisz przełączyć w zakładce "Serial ATA (SATA)" z AHCI na compatible czy jakoś podobnie.
  • Poziom 15  
    Nie bardzo Cię rozumiem :/ mam to przestawione już w BIOSie bo wcześniej nie widzał dysku twardego przy badaniu za pomocą MHDD. Poza tym pisałem, że nie mam instalki WIN, jest ona na ukrytej partycji. Z laptopem nie dołączają czegoś takiego, a płyty nie zrobiłem sobie.
    Jakiś inny pomysł??? Ktoś mi pomoże??? Co mam zrobić z tym WIN na USB???
  • Poziom 13  
    Przywróć z tej ukrytej partycji - będziesz miał sysytem ze wszystkimi sterownikami gotowy do pracy.

Potrzebujesz Partition Magic albo Manager bootowalne z CD
    Zrób tak (u mnie zadziałało):
    - odpal go z CD
    - sformatuj c:
    - ustaw c: na nie aktywną
    - ustaw partycję Recovery na aktywną i widoczną (active + unhide)
    - uruchom ponownie i powinno samo się odpalić przywracanie
    - jeżeli samo się nie uruchomi to naciśnij F11 przy uruchamianiu
    - potem wybierz pełne fabryczne przywrócenie
  • Poziom 15  
    teraz to ja jeszcze bardziej Cię nie kumam. Po co mam to robić??? Co da mi takie rozwiązanie???
  • Poziom 13  
    A nic, myślałem, że potrzebujesz pomocy przy odzyskaniu systemu z ukrytej partycji...
  • Poziom 15  
    Nie, ale dzięki, może kiedyś się przyda. Potrzebuję naprawić system tak aby działa znowu przy całych ustawieniach sprzed awarii. Bo przywrócić go do ustawień fabrycznych mogłem sam zrobić tydzień temu, ale chcę tego uniknąć! to jak, ktoś mi pomoże czy nie?
  • Poziom 15  
    Komputer już działa. Ogólnie wymieniłem dysk ze 160gb na 250 gb. System mam wgrany z ustawieniami fabrycznymi i do tego zgranych użytkowników z systemu przed awarią. Także mam partycje i dyski wszystkie sprzed awarii plus dodatkowo partycja systemowa wersji wcześniejszej, by mieć możliwość jeszcze zgrać nie które ustawienia w programach (thunderbird, itp.). Sprawa teraz wygląda tak, że mam 4 partycje (3 jak kiedyś) plus jedna stara gdzie były zgrywane programy, win, itp. W zawieszeniu, nie przydzielone mam jeszcze 114,83 GB wolnego miejsca na dysku. Nie chciałbym tworzyć nowej partycji tylko rozszerzyć dwie stare (C: gdzie obecnie jest system nowy oraz gdzie mam swoje pliki z filmami, muzyką, itp).
    Z jakiego programu mogę skorzystać aby mieć możliwość rozszerzenia partycji o te wolne GB?