Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Początkujący w praktyce - naprawa TV

01 Cze 2010 23:34 11371 152
 • #1 01 Cze 2010 23:34
  1411166
  Użytkownik usunął konto  
 • #2 02 Cze 2010 01:38
  mirex
  Poziom 43  

  Wywołany do niejako do odpowiedzi informuję, że nie jest rolą moderatorów wypowiadanie się na powyższy temat.

  Chętnie jednak poczytamy co macie do powiedzenia, bo cele są szczytne.
  Potem ewentualnie możemy rozważyć, czy działać zgodnie z sugestiami większości lub jakie zmiany wprowadzić aby wilk był syty i owca cała.

  0
 • #3 02 Cze 2010 10:04
  Olek II
  Moderator

  mirex napisał:
  Wywołany niejako do odpowiedzi, informuję, że nie jestem


  ...przygotowany do odpowiedzi :D

  Mnie też od pewnego czasu chodził po głowie taki temat. Można się załamać niektórymi pytaniami userów którzy chcą coś naprawić, ale nie potrafi odróżnić kondensatora od rezystora, nie wspomnę o poprawnym mierzeniu napięć. Ale cóż, rolą Elektrody jest pomagać, pomagać, po trzykroć pomagać. Toteż czynimy czasem z zaciśniętymi zębami z nerwów odpowiadamy na pytania, które nigdy nie powinny być zadane. Najgorsze jest to, że są userzy odporni na wiedzę i ich umiejętność czytania ze zrozumieniem jest na poziomie przedszkola. Druga sprawa, to arogancja i brak poszanowania Regulaminu, oraz adminów. Wiem, ktoś zaraz napisze, że nie będzie klęczał przed adminem i każdy może pisać co komu pasuje, owszem pisać może, ale w zeszycie :D. Na forum obowiązują sztywne reguły gry, nie pasuje, nie rejestruj się.

  Proponuję tak:
  Każdy nowy user powinien pisać tylko w piaskownicy, piaskownicę powinien posiadać każdy dział. Nie wiem czy to jest do zrobienia. Byłoby lepiej odpowiadającym, do tej pory tam jest wszystko.
  Po jakimś czasie pisania przez danego "klienta" i uzyskaniu pewnego poziomu można udostępnić pisanie w innych działach. Do tej pory admini sami przenosili posty z innych działów na poziomie przedszkola do piaskownicy, a tak odpadnie im ta "przyjemność".
  To mój ogólny zarys, natomiast o szczegółach jak to zrobić, nie wypowadam się, ponieważ nie znam machiny przydzielania poziomów oraz weryfikacji userów.

  Moderowany przez mirex:

  Proszę nie manipulować cytatami! :D

  0
 • #4 02 Cze 2010 14:41
  tfardziel
  Poziom 10  

  Cytat:
  Każdy nowy user powinien pisać tylko w piaskownicy, piaskownicę powinien posiadać każdy dział.


  Bez przesady, to już tylko krok do powstania piaskownicy w piaskownicy.

  Piaskownica już jest od dawna, to dział początkujący tv.
  Nie każdy musi naprawiać telewizory, ale jeśli się uprze to na temat telewizorów crt prawie już wszystko zostało napisane. Wystarczy wyszukiwarka. Jednak największym problemem na jaki napotykają lamerki, poza brakiem wiedzy, to nie wiedza czego w ogóle mają szukać. To jest główna bariera i przez nią piszą kolejne tematy. Przykład z ostatniej chwili:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8145916#8145916
  Reasumując żadne nowe podziały nie są potrzebne, a jedynie konsekwentnie działający moderatorzy w/g moich wytycznych :D
  Uczuliłem moderatorów na co zwracać uwagę (swoim przykładem i niejako wskazuje im paluszkiem na tematy) i kiedy tematy usuwać do kosza. Moderatorzy którzy nie chcą, czy też nie potrafią się podporządkować są sukcesywnie i metodycznie przekonywani, że ich czas się powoli kończy. :wink: Pomagajmy też im, bo nie wszystko są w stanie wychwycić\przeczytać.

  Dodano po 28 [sekundy]:

  To narazie tyle :)

  0
 • #5 02 Cze 2010 14:51
  mirex
  Poziom 43  

  Mam nadzieję, że narazie.
  Sodziewałem się akurat Ciebie tutaj, ale jak widzisz, temat wisi już pół dnia i jakoś cieniutko z opiniami. Fachowcy, bywalcy nie chcą gadać a "lamerki" nie mają najwyraźniej ochoty.

  0
 • #6 02 Cze 2010 14:58
  tfardziel
  Poziom 10  

  No, nie mogłem Cię zawieźć.
  Spokojnie, może się temat jeszcze rozwinie. Na razie musi się uleżeć :D
  Sam chętnie poznam opinie innych fachowców.
  Opinia lamerków mnie nie interesuje. Jest przewidywalna i mogę ją podsumować jednym zdaniem- przecież forum jest od pomagania....nie każdy odrazu wszystko wiedział itd..

  0
 • #7 02 Cze 2010 15:08
  Olek II
  Moderator

  Zapomniałeś napisać po trzykroć, ale pewnie boisz się dostać taki wpis jak ja powyżej. :D

  Jutro święto, lamerki do szkoły nie idą, to się zacznie.
  Pozdrawiam.

  0
 • #8 02 Cze 2010 15:12
  _bono_
  Poziom 14  

  Szczerze? Forum schodzi na psy. Wczoraj założyłem temat o nieznanym zasilaczu AT. I zaraz chór znawców. Jeden mnie uświadamia, że to zasilacz AT po kolorach przewodów. Co, nie dopatrzył się zielonego przewodu, czy przeczytał, tytuł? Drugi wmawia mi, że zasilacz jest niesprawny i nie opłaca się go naprawiać, wystarczyło podłączyć do gniazdka stał się sprawny. Trzeci stwierdził, że to AT i nie wie o co mi chodzi. Ale do napisania postu pierwszy. Jedyny TONI_2003 zrozumiał temat i podał odpowiednie informacje.
  Niestety na elektrodzie pojawiło się sporo "naprawiaczy" i "szpecóf". Dorabiam sobie naprawa skuterów i czasem zaglądam do działu samochody. Ale gdy widzę, kolejne pytanie typu "mam opla, wczoraj jeździł dziś nie, POMOCY!!!!!!!" Tego typu perełek i jednopostowców jest mnóstwo. Podziwiam cierpliwość moderatorów, choć w dziale samochody na miejscu Motronica ja bym banować za takie pytania. Może to jest wyjście? Oczywiście w wakacje to się dopiero zacznie cyrk. "Mam 30zł i chce zrobic zmacniacz do skutera. POMÓSZCIE!!!"
  Wypowiedzi celowo napisane z błedami.

  0
 • #9 02 Cze 2010 18:36
  Olek II
  Moderator

  Ochłonąłem po temacie, żeby nie było, że bezpodstawnie mam jakieś wątpliwości, do tematu, w którym się wypowiadam:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8146137#8146137
  Powstaje pytanie, ma na "talerzu" i tak nic nie wynika. Trafił temat do kosza.
  Więc jak można inaczej pomagać? Admini podpowiedzcie. Jak dotrzeć z wiedzą do takich userów? jak i tak będzie kosz. To czasem załamuje tych, którzy chcą pomóc. Powstaje pytanie, warto?
  Pozdrawiam.

  0
 • #10 02 Cze 2010 18:56
  _bono_
  Poziom 14  

  Czytałem ten temat, miałem ochotę nawet mu wytłumaczyć, ale jak jemu sie nie chce nawet poszukać, a na forum ma jeleni którzy za niego zrobią, to po co się przemęczać. Po to jest Google, żeby z niego korzystać.

  0
 • #11 02 Cze 2010 20:45
  Olek II
  Moderator

  _bono_ napisał:
  na forum ma jeleni którzy za niego zrobią, to po co się przemęczać.


  O i _bono_ w sedno sprawy trafił. Nie jestem obrażalski, ale za tego "jelenia" nie raz robiłem.
  Widzę _bono_ młody na forum człek jesteś, rzekłbym żółtodziób, krew gotującą posiadasz i rozum prawy, więc panowie szlachta, dopuśćta Go do kompaniji, niech swą werwą pokaże pospólstwu co potrafi. Tabaki Waść zażyj ku zdrowiu, a pospólstwu bakon zadać trzeba, albowiem zmierzchać się zaczyna.

  Wiem, ten temat i tak kiedyś trafi do kosza, ale przynajmniej dla czytających przez chwilę będzie weselej.
  Admini, tom ja szlachcic jeno, zostawcie to, do czasu wyczerpania Waszej cierpliwości. Są większe głupoty na forum.
  Pozdrawiam.

  1
 • #12 02 Cze 2010 20:49
  fajny5
  Poziom 16  

  Witam. OlekII, to fajny gościu, oby więcej takich luzaków na forum!

  0
 • #13 02 Cze 2010 21:32
  spidigonzo
  Poziom 19  

  fajny5 napisał:
  Witam. OlekII, to fajny gościu, oby więcej takich luzaków na forum!
  Czyż zaiste nie chodzi Olkowi o zupełnie coś innego? Grabisz sobie nawet w tym temacie...
  Pewne sformułowania myśli nawet ludzi mających dość sporą wiedzę jak na początkujących, nie są adekwatne do posiadanej przez nich wiedzy.

  0
 • #14 02 Cze 2010 22:03
  LeDy
  Poziom 43  

  Pisałem o tym wiele razy. To jest normalną kpiną co się dzieje na forum. Moderator zamiast przestrzegać regulaminu pisze , że istnieje funkcja szukaj i że coś tam jest na forum (tu przoduje Boguś!) . Zasady, wg. mnie proste:
  1. Po pojawieniu się postu moderator sprawdza posty usera i jak pisze w w początkujących i ma na koncie ... naście " napraw " post ląduje w koszu .
  2. Za podpowiadanie " początkującym " nie ma punktów pomógł
  3. Śledzenie tych co mają kilka " kont" - oczywiście tych co biadolą o pomoc a nie tych co tępią sępów

  mirex napisał:
  lub jakie zmiany wprowadzić aby wilk był syty i owca cała.
  Wilk będzie syty jak barany przestaną korzystać z wiedzy wilków.

  0
 • #15 02 Cze 2010 22:09
  bogred
  Moderator TV

  Jeśli chodzi o temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1683833.html to jest to pierwszy post kolegi. Myślę, że tacy początkujący koledzy mają jednak problemy z orientacją w korzystaniu z Forum. I chyba nie jest takim wielkim grzechem podpowiedzenie im, żeby szukali w bazie schematów?

  0
 • #16 02 Cze 2010 22:19
  _bono_
  Poziom 14  

  Wiesz, gdyby wprowadzić te zasady forum by jako tako wyglądało. Niestety elektroda z 2003-2004 roku nie wróci. Nie byłem wtedy zarejestrowany, ale jak czytam archiwalne tematy, to widzę, że problem rozwiązuje autor i bierze pod uwagę to co mu inni napiszą, a nie inni rozwiązują on czeka.
  Co do mojej gorącej krwi, dobrze waść prawisz, jednakże ona systematycznie podgrzewana jest przez te małe pokemony które same nie widzą czego chcą. Ale jak to mawiają: " Rób jak najlepiej to co potrafisz", czyli niech piekarz zostanie piekarzem, rzeźnik rzeźnikiem, elektronik elektronikiem. Mówimy STOP pralko naprawiaczom ( i nie mam na myśli osób siedzących w temacie) i tjunerom swoich wypasionych chińskich skuterów. Kończ waść wstydu oszczędź! ;)

  0
 • #17 02 Cze 2010 22:21
  LeDy
  Poziom 43  

  bogred napisał:
  to jest to pierwszy post kolegi. Myślę, że tacy początkujący koledzy mają jednak problemy z orientacją w korzystaniu z Forum. I chyba nie jest takim wielkim grzechem

  Myślę Boguś , że Ci należy się pochwała. Zrobiłeś ogromne postępy , w podpowiadaniu, zostając moderatorem.
  Mniej używasz łopaty
  Nie wiem dlaczego na Elektrodzie panuje przekonanie , że każdy musi naprawiać sprzęt RTV , zakładać anteny itp. itd. nawet , a zwłaszcza , jak jest początkujący.
  Moja droga do serwisu to: szkoła, praktyka,dyplom, staż , praca.
  I tak powinno zostać.

  0
 • #18 02 Cze 2010 22:30
  Olek II
  Moderator

  Panowie powoli, dziwicie się "młodzieży", że nie potrafi opanować czasem emocji i pisze różne "wypociny". Popatrzcie teraz na to co napisaliście.
  Niewinnie zaczęty temat, trochę z humorem i z przymrużeniem oka i nagle...

  spidigonzo napisał:
  Czyż zaiste nie chodzi Olkowi o zupełnie coś innego? Grabisz sobie nawet w tym temacie...

  i dalej
  spidigonzo napisał:

  Pewne sformułowania myśli nawet ludzi mających dość sporą wiedzę jak na początkujących, nie są adekwatne do posiadanej przez nich wiedzy.


  Jeśli ktoś nie umie wyrazić tego co myśli, to jak to nazwać? Waść o czym prawisz?
  Bez przesady.
  Pozdrawiam.

  0
 • #19 02 Cze 2010 22:31
  radsat
  Moderator

  Ja tylko obserwuję co się tu dzieje, i widzę że same wypowiedzi w tym temacie nie prowadzą do niczego. Ale... poczekajmy jeszcze, może będą konkretne propozycje. Osobiście jestem za zmianą regulaminu, która polegała by podczas rejestracji na wybór fachu (działu) i zaznaczeniu poziomu wtajemniczenia. Przy czym poziom poniżej 4 z 10 kwalifikowałby się do "Początkujących" i osobistą oceną moderatora (admina), w kwestii dalszych poczynań. Poziom od 5 wzwyż, pozostałby do wyboru usera czy chce temat założyć w dziale dla "Początkujących" czy w " CRT Serwis" lub inne. Oczywiście moderator czuwałby nad oceną wiedzy takiego usera i w przypadku stwierdzenia zaniżonego jego poziomu, dyskwalifikowałby jednoznacznie z forum. Po prostu chodzi mi o to żeby podczas rejestracji każdy użytkownik wiedział co go czeka. Spowodowałoby to zmniejszeniem kont userów amatorów i żartownisiów. Co do kwestii podpowiadania czy funkcji "pomógł", nie widzę powodów do zmian.
  Za nagminne błędy w pisaniu i nie poprawieniu postu po ostrzeżeniu moderatora, usuniecie konta.

  0
 • #20 02 Cze 2010 22:43
  LeDy
  Poziom 43  

  radsat napisał:
  Co do kwestii podpowiadania czy funkcji "pomógł", nie widzę powodów do zmian.

  A ja uważam , że to nieszczęsne pomógł w początkujących jest głównym motorem aktywności podpowiadania i napędzania sobie statystyki. Proponowałem kiedyś rozwiązanie: 10 pomógł w początkujących = 1x pomógł w statystyce.

  0
 • #22 02 Cze 2010 22:51
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #23 02 Cze 2010 22:57
  LeDy
  Poziom 43  

  Cytat:

  Zresztą od razu widać działania laika, a działania majsterkowicza.

  A co z takimi majsterkowiczami , którzy piszą , że ich wiedza nie jest odpowiednia, piszą w dziale początkujący a mają na koncie wiele " napraw " przy pomocy Forum. Nie robią tego dla siebie a za pieniądze?
  A kto powiedział , że dla siebie ma robić za Free?
  Od tego są serwisy.

  0
 • #24 02 Cze 2010 23:01
  radsat
  Moderator

  Zgadzam się LeDy-ku, jeżeli o pieniądzach mowa to niech Elektroda zarabia! Co i jak pozostawiam administratorowi do wglądu. W razie czego mogę powiedzieć o co chodzi.

  0
 • #25 02 Cze 2010 23:05
  LeDy
  Poziom 43  

  radsat napisał:
  Zgadzam się LeDy-ku,

  I nie byłoby wtedy takich wpisów:Kiedyś było lepiej, była ścieżka do zakładu, a teraz trawa rośnie.
  Podcinać gałąż , na której się siedzi.

  0
 • #26 02 Cze 2010 23:06
  radsat
  Moderator

  No tak, znowu masz racje. :D

  Poza tym co napisałem wyżej, dział "CRT Serwis" "LCD Serwis" "Diagnoza" "Serwisanci" "Projektory" niedostępne dla userów wytypowanych przez moderatora. Po wykazaniu się w początkujących, mógłby otrzymać dostęp do ww.

  0
 • #27 02 Cze 2010 23:17
  lamer.
  Poziom 33  

  Cytat:
  Laicy powinni być odwodzeni od próby naprawy - z racji tego że mogą uszkodzić bardziej urządzenie, aniżeli je naprawić.

  Zgadzam się, tylko najpierw zadajmy sobie pytanie, bardzo ważne pytanie, kto im pomaga?
  Laik laikowi nie pomoże, macie pretensje, że zadają pytania?
  Zadają, bo sami prześcigacie się w udzielaniu porad, kto więcej, kto szybciej, i poco to??
  Zobaczcie sami: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1678439.html nic tylko usiąść i płakać.

  0
 • #28 02 Cze 2010 23:48
  donawan
  Poziom 10  

  Na początek, przy rejestracji, jako taki pierwszy przesiew powinien zostać wprowadzony krótki test. Jako że to jest forum elektroniczne (może i jestem naiwny) test z podstaw elektroniki, jakiś nawet bardzo prosty, krótki. Tak żeby nawet niezbyt obeznani koledzy z innych zawodów pokrewnych jak informatyk itd... też mogli bez trudu przejść takowy. Oczywiście wszystko w google można znaleźć, ale dla lenii patenowanych to będzie już przeszkoda nie do przeskoczenia i pewnie zrezygnuje taki jegomość. I chwała, bo o to chodzi, niech to odsieje choć parę procent z automatu to już sukces
  No ale podobne propozycje też już były i gulson tego nie wprowadzi. Kiedyś nie było nawet weryfikacji po email przy zakładaniu konta i długo musiałem mu udowadniać (praktycznie :D), że jednak jest to konieczne. :D
  Później można wprowadzać dalsze ewentualne zmiany jak dostęp nowych tylko do działu początkujących tv. A mod jak stwierdzi, ze delikwent zasługuje na wyższy poziom zawsze może przenieść. No i chyba mniej roboty z ewentualnymi przenosinamy z początkujących psujących na wyższy poziom, niż odwrotnie?

  0
 • #29 02 Cze 2010 23:55
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #30 03 Cze 2010 00:03
  lamer.
  Poziom 33  

  Cytat:
  Ale dlaczego by nie wspomóc osobę która ma zacięcie do napraw? Jeśli nie chcecie podcinać sobie gałęzi na której siedzicie, to nie musicie pomagać - nikt do tego nie zmusza. :) Natomiast jeśli ktoś wykazuje czysto altruistyczną postawę, i chce komuś pomóc - to dlaczego nie. :).


  A jak jesteś chory, to idziesz do lekarza, czy zaglądasz na forum medyczne??

  0