Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 Programowana przez LPT nie działa.

lubon124 11 Cze 2010 11:11 1689 13
  • #1 11 Cze 2010 11:11
    lubon124
    Poziom 19  

Witam!
    Zaczynam programować w języku BASCOM a potem zacznę w C. Kupiłem płytkę testową wraz z ATmega8L i chciałem ją zaprogramować, niestety program PonyProg mnie nie lubi i przy setup zawsze wyskakuje FAILED.
    Wszystkie części:
    Komunikat wyświetlany przez ponyprog:

Szukałem opcją SZUKAJ oraz na GOOGLE i nic nie znalazłem na temat mojego błędu, wie może ktoś jak to rozwiązać?

0 13
  • #2 11 Cze 2010 15:39
    FastProject
    Poziom 28  

Jedyne co mi przychodzi do głowy, to zamienione końcówki ISP.
    I mała sugestia, jak zaczynasz uczyć się programować, to zacznij w C.

0
  • #3 11 Cze 2010 20:52
    lubon124
    Poziom 19  

końcówki są ok bo sprawdzałem,

EDIT zmieniłem Pony prog na pony prog2000, ustawiłem atmega 8 i taki błąd:
    ATmega8 Programowana przez LPT nie działa. ech szlag mnie trafia :P podejrzewam że lpt trzeba odblokować ale jak?

0
  • #4 12 Cze 2010 01:29
    gaskoin
    Poziom 38  

poszukaj na googlach o odblokowywaniu porty LPT w windowsie XP wzwyż, na pewno były jakies gotowe biblioteki, programy do tego, ale nie pamiętam nazwy

0
  • #5 12 Cze 2010 03:46
    Logan
    Poziom 30  

Jak zasilasz płytkę ? Z widocznego aku? On ma tylko 6V, a to trochę mało dla 7805, którego chyba masz na płytce.

0
  • #6 12 Cze 2010 08:52
    lubon124
    Poziom 19  

naładowany 6Voltowy akumulator ma 6,9V które wystarcza aby pod odciążeniem na wyjściu 7805 było 5V

0
  • #8 12 Cze 2010 10:38
    janbernat
    Poziom 38  

Z tym akumulatorem to bardzo uważaj.
    Jakiekolwiek przypadkowe zwarcie może spowodować stopienie ścieżek na płytce.
    Ten mały akumulator potrafi wydać z siebie kilkadziesiąt A.
    Lepiej zasilaj to z baterii albo akumulatorka 9V.
    No i po co Ci ponyprog do Bascoma?

0
  • #9 12 Cze 2010 11:19
    deksta84
    Poziom 24  

Ja użyłem ekranowane kabelki od ISP do gniazda D-Sub25 (są podobnej długości do moich).
    Mam rezystory zabezpieczające 100Ω (te w szeregu z kabelkami), więc maksymalnie popłynie 50mA.
    A w Bascomie, to musisz mieć tak skonfigurowane, aby się posługiwać prostym programatorem rezystorowym:

A kabelki to tak łączyć:

Z góry przepraszam, jeżeli gdzieś na forum widnieje coś takiego. W gąszczu tematów trudno jest mi znaleźć, a sprawa poważna. Lepiej, aby Autor nie upalił przypadkiem portu LPT.

0
  • #10 12 Cze 2010 12:04
    janbernat
    Poziom 38  

I niech Autor jak najszybciej nabędzie programator STK200 na HC244 żeby nie upalić płyty głównej w komputerze.
    Kilkanaście zł- a płyta w komputerze trochę drożej.

0
  • #11 12 Cze 2010 12:18
    deksta84
    Poziom 24  

Jeszcze bezpieczniej, to programator na USB.
    Szybciej będzie się zapisywał kod.
    Niech Autor sprawdzi poprawność ustawień Fuse-bitów na Forum.
    Ten temat był wielokrotnie omawiany (M8 ma swoje lata).

0
  • #12 12 Cze 2010 16:54
    gaskoin
    Poziom 38  

janbernat napisał:
    I niech Autor jak najszybciej nabędzie programator STK200 na HC244 żeby nie upalić płyty głównej w komputerze.
    Kilkanaście zł- a płyta w komputerze trochę drożej.

albo zrobi za 3 zł :P

0
  • #14 13 Cze 2010 21:09
    mateur
    Poziom 14  

Miałem podobny problem z programowaniem atmegi. Przyczyną były rezystory na liniach danych z portu LPT. Po podłączeniu Portu LPT bezpośrednio (bez rezystorów) do wejść mikrokontrolera wszystko wróciło do normy.
    Generalnie nie jest to najlepszy sposób programowania i pewnie większość skrytykuje mnie za takie postępowanie, ale piszę tylko jak było u mnie :)
    Zalecam zaopatrzenie się w najbliższej przyszłości w jakiś konkretny programator, a ze sposobów partyzanckich (np. ten o którym piszę :D) korzystać tylko w ostateczności po kilkukrotnym upewnieniu się, że wszystko jest prawidłowo podłączone :)

0
  Szukaj w 5mln produktów