Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie i sprzedaż oprogramowania

lpm11 02 Lip 2010 08:53 873 4
 • #1 02 Lip 2010 08:53
  lpm11
  Poziom 22  

  Witam!

  Chciałbym się dowiedzieć, jakie są dostępne kompilatory (interesuje mnie przede wszystkim C++, może być też Pascal), dla których będę miał prawo sprzedawać gotowy skompilowany program mojego autorstwa. Korzystam z WinAPI i OpenGL.
  DevCpp jest na licencji GPL; czy to oznacza że sprzedaż programu skompilowanego w DevCpp jest zabroniona? Jeśli tak, to co grozi za sprzedaż?
  Zastanawiam się nad Visual C++. Ile kosztuje wersja, która mi pozwoli na sprzedaż mojego oprogramowania? Czy są jeszcze jakieś ciekawe alternatywy?
  Z góry dziękuję za odpowiedzi

  lpm11

  0 4
 • Pomocny post
  #3 02 Lip 2010 12:28
  lukagrom
  Poziom 15  

  Swego czasu darmowym środowiskiem również do zastosowań komercyjnych był - MS VC++ 2005 Express Edition. Jak jest z nowszymi wersjami, nie sprawdzałem. Mnie bardziej kusiło środowisko C++ Builder, ale jak zobaczyłem na cennik to wymiękłem

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Lip 2010 12:29
  ostrytomasz
  Poziom 22  

  GPL nie zabrania sprzedaży, wymusza jedynie przekazanie źródeł i praw do dysponowania nimi dla nabywcy.

  Nie jest istotne czy kompilator jest na licencji GPL czy nie, istotne jest to, co zostanie dolinkowane do programu stając się jego częścią (wg FSF nieistotne czy w sposób statyczny czy dynamiczny, co podważa sens stosowania licencji LGPL). W przypadku gcc standardowa biblioteka libgcc objęta jest licencją GPL ze specjalnym wyjątkiem pozwalającym tworzyć z jej użyciem programy nie będące na licencji GPL:

  Cytat:

  As a special exception, the copyright holders of this library give you permission to link this library with independent modules to produce an executable, regardless of the license terms of these independent modules, and to copy and distribute the resulting executable under terms of your choice, provided that you also meet, for each linked independent module, the terms and conditions of the license of that module. An independent module is a module which is not derived from or based on this library. If you modify this library, you may extend this exception to your version of the library, but you are not obliged to do so. If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version.


  Visual C++ Express nie kosztuje nic i pozwala na komercyjne użycie.
  Darmowe kompilatory dostarczają też Embarcadero (leciwy Borland C++ Compiler 5.5), Watcom i wiele innych firm. Do programowania z WinAPI/OpenGL nada się każdy.

  A propos C++ Buildera - jeszcze pół roku temu można było dostać licencję Turbo C++ Explorer za darmo, ale to już minęło.

  0
 • #5 02 Lip 2010 16:13
  lpm11
  Poziom 22  

  Dzięki za odpowiedzi. O to mi chodziło.
  W takim razie doczytam licencję MSVCpp, żeby się jeszcze upewnić:)

  0