Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ bezpieczników w mieszkaniu na 16A

24 Sie 2010 18:02 5830 18
  • Poziom 9  
    Witam,
    potrzebuję zrobić małą rozdzielnię z bezpiecznikami w celu oddzielenia światła i komputerów od urządzeń AGD, żeby w razie czego nie gasło światło.
    Stan obecny: mieszkanie w 50-cio letnim budynku wielorodzinnym, na klatce bezpiecznik topikowy 16A, układ zawiera 2 przewody: L i N.
    Do urządzeń AGD kabel 3 żyłowy, PE planuje podłączyć do N w rozdzielni zamiast robić mostki.
    AGD : piekarnik max3500W, czajnik 2500W, zmywarka 2300W
    ewentualnie pralka 2150W do układu AGD lub reszty.
    Pobór mocy w sumie jak rozumiem za duży na 16A ale tego się nie przeskoczy, można tylko nie włączać wszystkiego na raz.
    Mój plan zastosować wyłączniki nadprądowe do AGD-B10A, reszta-C6A.
    Czy to pozwoli korzystać chociaż z dwóch urządzeń AGD i ma sens?
    Czy w ogóle są wyłączniki 6A? W Leroy'u nie widziałem.
    Czy do tego potrzebna różnicówka?
    Jak to wszystko podłączyć? (Chodzi mi o miejsce ew. różnicówki i co z połączeniem PE z N)
    A może lepiej zrobić to zupełnie inaczej?

I pytanie dodatkowe: Czy można jakoś uciec od WYRAŹNEGO przygasania światła przy włączaniu AGD?
  • Relpol przekaźniki
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Oj nie ruszy... 16A przy 230V to nie więcej jak 3680W.

Odpowiedź na pytanie dodatkowe:

Można: wymienić główny przewód zasilający na większy przekrój.

Podaj jeszcze układ sieci, bo w Twoim przypadku kłania się wymiana instalacji. Pewnie to, co masz to jeszcze alu...
  • Poziom 9  
    Tak tu wszystko działa od 50 lat, tylko teraz sprzęt się zmienił.
    Na klatce i do rozdzielni kabel jest gruby, dalej też kładę 2,5.
    Wymiana instalacji na klatce nie wchodzi w grę, prawdopodobnie nie można też dać większego bezpiecznika na budynek, a to limituje 16A na mieszkanie, co już dawno chciałem zmienić.

Czy to aluminium to nie właśnie nie wiem. Kabel stary, ale w kolorze miedzi...
  • Poziom 29  
    Mając na klatce zabezpieczenie 16A przy takich odbiorach włączonych jednocześnie będzie ono się przepalać.

10A na AGD to za mało.

Uciec zawsze możesz, nawet do sąsiada tylko to nie rozwiąże Twojego problemu.

Zwiększ moc zapotrzebowaną, co pociągnie za sobą wymianę zabezpieczenia przedlicznikowego, prawdopodobnie przewodu zasilającego a co za tym idzie zmniejszą się spadki napięcia przy załączaniu AGD.

Pomocny może być również przekaźnik priorytetowy.
  • Poziom 22  
    Kolego hubert jak byś nie przerobił instalacji to i tak nie pomoże przy mruganiu światła, bo masz za duże obciążenie. jedynie pomoże podłączenie do twojego mieszkania 3 faz.
    Co do rozdzielni to jedynie cię ratuje zastosować standardową opcję na gniazda 16 a na oświetlenie 10 bo po co na gniazdo montować 10 jak włączysz piecyk i już masz ją wybitą
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Mam podłączyć 16A na AGD i 10A na resztę? To regularnie będę musiał wymieniać topik na klatce...
  • Poziom 29  
    Mając B10 na AGD i topik 16A na klatce prawdopodobnie też nie uzyskasz selektywności.
  • Poziom 9  
    Dlatego pytam co mam zrobić, żeby było najlepiej.
    Mogę również zastosować jeden wyłącznik nadprądowy 16A, ale staram się poprawić tą słabą sytuację i dlatego pytam fachowców.
  • Poziom 22  
    Jak dobierzesz odpowiednio charakterystyki bezpieczników to ci bedzie najpierw w twojej rozdzielni wyskakiwał. Przy takim zabezpieczeniu głównym musisz się liczyć że albo będziesz pilnował ilości podłączonych jednocześnie urządzeń albo zapomnisz i będziesz kupował hurtowo bezpieczniki . Bo i tak jak byś nie rozłożył obciążenia na poszczególnych obwodach wymyślonych i zabezpieczonych przez ciebie to i tak najważniejsza jest suma obciążenia która będzie odziaływać na twoje główne zabezpieczenie

Najlepszym twoim rozwiązaniem jest się popytać czy jest możliwość zmiany przyłącza albo podpięcia 3 faz co wiadomo wiąże się z kosztami a dopiero następnym twoim etapem to może być projektowanie rozdzielni i zabezpieczeń wydzielonych przez ciebie obwodów. Albo najłatwiej to sie pozbyć luksusów z domu w celu ograniczenia obciążenia
  • Poziom 9  
    No dobra, dziękuję za odpowiedzi.

A co z różnicówką? potrzebna?
  • Poziom 29  
    hubert.p napisał:

A co z różnicówką? potrzebna?

W obwodach gniazd obowiązkowa.
    Oczywiście w instalacji posiadającej przewód PE.
  • Poziom 9  
    A jeśli potrzebna to gdzie: przed czy za bezpiecznikiem?
  • Poziom 29  
    Z elektrycznego pkt. widzenia jest to bez różnicy, jednak najpierw montuje się RCD a z niego zasila się zabezpieczenie nadprądowe.
  • Poziom 22  
    Różnicówka za głównym a przed zabezpieczeniem obwodów
  • Poziom 9  
    Dziękuję bardzo za pomoc.
    Pozdrawiam

Dodano po 24 [minuty]:

Precyzując:
    Przy założeniu, że na AGD dam bezpiecznik 10A a na resztę mieszkania 6A, oraz dam różnicówkę, schemat widzę tak:
    Układ bezpieczników w mieszkaniu na 16A
    Czy poprawnie?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Na pytanie czy można zwiększyć na klatce elektryk stwierdził, że główny na cały budynek na więcej nie pozwala. Nie wiem jaki jest przydział na budynek, a czy można to zmienić?
    A zakładając że bieżących wartości już nie zmieniamy, to schemat jest ok?
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Bez dokładnej obdukcji na miejscu [zabezpieczenia, przekroje WLZ, inne zastane na miejscu warunki] ciężko cokolwiek powiedzieć...

Skoro uznał, że nie, to znaczy, że albo przekroje przewodów na więcej nie pozwalają, albo zabezpieczenie główne budynku, choć obstawiałbym to pierwsze... Cała instalacja począwszy od głównego przyłącza nie jest dostosowana do obciążeń, jakie obecnie mamy w kuchni i łazience, a potrafi się nawet nazbierać 10-12kW.
  • Użytkownik usunął konto