Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów

333kris333 20 Wrz 2004 20:19 1349 7
  • #1 20 Wrz 2004 20:19
    333kris333
    Poziom 15  

Jaki pocentriometr do płynnej regulacji obrotów wentylatorka CUP?? :roll:

0 7
  • #2 21 Wrz 2004 02:23
    przemrtv
    Poziom 22  

Sam potencjometr nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze układ (może być na jednym tranzystorze parę rezystorków i kondensatorów i masz regulator napięcia do sterowania silnikiem. Ale uważam, że nie powinieneś spowalniać prędkości wentylatora, niech chodzi na maxa dobrze to "robi" procesorowi, na pewno go nie przegrzejesz.

0
  • #3 21 Wrz 2004 02:29
    przemrtv
    Poziom 22  

Sam potencjometr nie pomoże, musisz zrobić regulator napięcia (wystarczy tranzystor i parę rezystorówi kondensatorów). Ale procesor powinnien być cały czas dobrze chłodzony.

0
  • #4 21 Wrz 2004 03:12
    TheMonter
    Poziom 17  

A ja bym tu polemizował czy pełne obroty na wentylatorze zawsze są wskazane. Kedyś na Celku 500 zamontowałem sobie taki okrągły "złocony" coolerek z wentylatorkiem w środku i żeberkami dookoła. Jako, że mnie bulwersowały jego wysokie obroty więc:
    :arrow: wstawiłem mu taki drutowy chyba dwu watowy potencjometr na 470 Ohm ( wyrwałem z jakiegoś starego miernika) i mam płynną :D regulację obrotów. Ze wzgledów konstrukcyjnych nie martwię się o PRa ;) I co ciekawego zauważyłem, przy obniżeniu prędkości z 5k rpm na jakieś 3k-3k5 rpm spadła mi temperatura na procku (bodajże o jakieś 2-3 st.C). Może mnie teraz fantazja ponosi ale wydaje mi się że przy mniejszej prędkości cząsteczki powietrza aktywniej odbierają cieplo z żeberek radiatora. Rozwiązanie może jest mało eleganckie ale działające już od 2 lat bo jakoś nie mam czasu na modernizację.

PS. Ostatnio dopadłem schemacik regulatorka (z termistorem) obrotów wenta. Dosłownie dwa tranzystorki, 3 rezystorki, kondensatorek i termistorek - banał na pajęczynkę w 3 min i na dodatek działa :lol:
    Jak ktoś jest zainteresowany to dajcie znać to naPaint'uję i wrzucę jakieś schematico.

Pzr.

0
  • #5 21 Wrz 2004 14:06
    333kris333
    Poziom 15  

Sorki źle sie wyraziłem :oops:
    robie sobie WC i chce regulować obroty na wentylu chłodniczki :D
    proszę o jakiś schemacik

0
  • #6 29 Paź 2004 15:40
    3chudy3
    Poziom 15  

Jak by ktoś mógł zamieścic taki schemat - byłbym wdzięczny ;-)

0
  • #7 02 Lis 2004 20:35
    Jaro_20
    Poziom 10  

Mam gdzieś taki schemacik jak znajdę to dam znać!

0