Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odzyskać dane z dysku odtwarzacza multimedialnego?

robsum 23 Paź 2010 14:40 5700 35
  • #1 23 Paź 2010 14:40
    robsum
    Poziom 12  

Witam.
    Sprawa wygląda tak:
    - dysk Samsung HD154UI (1500GB)
    - odtwarzacz IcyBox MP3011HW
    Nowy dysk formatowałem w komputerze w NTFS jako jedną partycję, potem zainstalowałem w odtwarzaczu. Tak odtwarzacz chciał go sam jeszcze raz zrobić format - to się zgodziłem - zrobił format szybki, też NTFS i utworzył sobie dodatkowe partycje (jedna główna oraz trzy dodatkowe po 157MB - nie są widoczne w Windows, muszą być na własne potrzeby odtwarzacza). Dodatkowo odtwarzacz sam założył katalogi takie jak: image, movie, music i.t.p. - ale te są najważniejsze, bo do nich przeniosłem swoje zdjęcia, filmy i inne pliki). Przenosiłem dane poprzez sieć, ale trochę to trwało - postanowiłem wymontować dysk z odtwarzacza i zainstalować w komputerze, aby poprzenosić inne dane.
    I tutaj pierwsza niespodzianka:
    - windows wykrył, że nowy dysk ma jakieś uszkodzenia i chciał to naprawiać - nie zezwoliłem na to (bałem się, że coś namiesza)
    - jak próbuję otworzyć te katalogi to otrzymuję komunikat: "plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny".
    - inne katalogi, które utworzyłem samodzielnie są nadal widoczne, otwierają się i są tam wszystkie pliki.
    Przeniosłem dysk do odtwarzacza, ale w nim co prawda te katalogi otwierają się, ale są puste....
    Informacje dodatkowe:
    - niczego nowego na dysku nie zapisywałem
    - windows we właściwościach głównej partycji tego dysku widzi, że zajęte jest 421GB, czyli wygląda, że wszystkie pliki są "gdzieś", tylko ich nie widać.
    - nie posiadam żadnych komercyjnych programów do odzyskiwania danych.

Czy z tej sytuacji można jakoś wybrnąć? Są tam wszystkie zdjęcia i nie tylko.

0 29
  • #2 23 Paź 2010 23:02
    hubiwit
    Poziom 25  

Spróbuj programu get data back for ntfs
    Jest darmowy i wiele razy mi pomógł, przed grzebanie możesz też sobie zrobić po-sektorową kopię na inny dysk - taki sam lub większy programem Copyr

Moderowany przez Matuzalem:

GetDataBack for NTFS jest programem płatnym - nie wprowadzaj Użytkowników w błąd.

-2
  • #3 24 Paź 2010 08:45
    hubiwit
    Poziom 25  

Może rzeczywiście nie jest, ale jak co to jest dużo sposobów na poprawne działanie, mi zawsze pomagał. Możesz też spróbować odpalić dysk pod innym systemem operacyjnym.

Moderowany przez Matuzalem:

Za sugerowanie piractwa - ostrzeżenie.

-2
  • #4 24 Paź 2010 11:12
    robsum
    Poziom 12  

No właśnie, get data back for ntfs w wersji darmowej nie może zapisywać odzyskanych danych...
    Co do Hiren's boot, to właśnie tam jest za dużo oprogramowania - boję eksperymentować, bo jeszcze wszystko stracę.
    W windows mam ustawione pokazywanie ukrytych plików (ale to nie tłumaczy braku dostępu do tych najważniejszych katalogów).
    I na dobrą sprawę, mam obecnie dysk zainstalowany pod innym systemem - windowsem. Odtwarzacz działa na linuksie.
    Tych danych jest za dużo, i nie za bardzo mogę ich gdzie indziej poprzenosić, nie mówiąc już o zrobieniu kopii posektorowej.
    Tak jak czytałem po różnych forach i różnych przypadkach, to myślę sobie, że to system linux utworzył na nowo te katalogi nie przejmując się ich zawartością.

-2
  • #5 24 Paź 2010 11:39
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

A nie masz gdzież nie przydzielonej partycji albo w formacie Linux'a jest?

0
  • #6 24 Paź 2010 12:30
    robsum
    Poziom 12  

Partycje są tak jak pisałem - jedna duża i trzy małe. W windowsie zgłasz się ta duża, i ona wykazuje, że ma zajętą dużą część dysku. Trzy małe widać tylko "zarządzaniu dyskami" w "narzędziach administracyjnych".

0
  • #7 24 Paź 2010 15:13
    tomassek
    Poziom 15  

Hirens też jest z komercyjnym oprogramowaniem - musisz mieć licencję żeby ich używać ;) Zauważ, że jak uruchamiasz z niego getdataback lub ghost lub coś innego to pokazuje komunikat czy masz licencję. (jest na nim taki programik partition find and mount, on może by coś wyswietlił)

Kolego robsum - a czy posiadasz jakiegoś linuxa uruchamianego z płytki ? Ściągnij może nowe ubuntu, uruchom bez instalacji wersje z płytki - ubuntu powinien sobie podmontować partycje windowsowe i linuxowe na podpiętym dysku.

0
  • #8 24 Paź 2010 17:29
    robsum
    Poziom 12  

Zainstalowałem GetDataBack bez rejestracji (nie można kopiować plików), żeby zobaczyć co na tym dysku jest do odzysku. I niestety nie wszystko jest widoczne. Czyli nawet gdyby dało się kopiować, to i tak nie tędy droga. Wygląda to tak, że są widoczne pliki zapisywane do pewnego momentu, zapisanych później po prostu nie widać. Ten moment, to najprawdopodobniej nastąpił w chwili, w której postanowiłem poprzenosić pliki ze swoich katalogów do katalogów utworzonych przez odtwarzacz. Te przeniesione widać. Te natomiast które były już zapisywane do tych katalogów mediaplayer'a - nie widać, nie ma śladu w tym programie. Ale nie całkiem to rozumiem - jeżeli przenoszę plik z jednego katalogu do innego, to przecież faktycznie go nie przenoszę, tylko zmienia się "jakaś" informacja o tym pliku... tak przynajmniej sądziłem. To dlaczego te pliki są widoczne?
    Najbardziej martwi mnie to, że wszystkie zdjęcia poszły od razu do katalogu mediaplayer'a...
    Spróbuję jeszcze uruchomić dysk pod linuxem, może tutaj coś się zobaczy...
    Chyba, że ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł?

0
  • #9 25 Paź 2010 00:09
    robsum
    Poziom 12  

Sprawdziłem cennik, i aż tak bardzo to mi nie zależy...
    Cały czas mam nadzieję, że jest na to jakiś w miarę prosty sposób, przecież nie zrobiłem na tym dysku żadnej sieczki (nie zapisywałem niczego nowego, nie formatowałem ani nawet nie zapisywałem - dysk był zformatowany na początku a to był pierwszy zapis, czyli dane powinny być uporządkowane). Tyle, że te główne katalogi zostały nadpisane przez odtwarzacz działający pod linuxem...

0
  • #10 25 Paź 2010 11:56
    zuzek1
    Poziom 14  

Witam.
    Proponuje użyć programu DMDE i ewentualnie przeszukać np.forum elektrody na temat tego programu.
    Powodzenia.

0
  • #11 26 Paź 2010 08:57
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

hubiwit - Robisz reklamę co byś nie pisał. Piszesz bzdury o programie darmowym potem sugerujesz że można go złamać ukraść. A następnie piszesz, że można oddać do firmy DR. Zastanów się nad swoim postępowaniem.

robsum - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html podaj co tam opisane by wiedzieć co się z dyskiem dzieje. Dobrze by było jak byś podał SMART : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

0
  • #12 26 Paź 2010 19:39
    robsum
    Poziom 12  

Witam.
    Dzięki migol21 za zainteresowanie się moim problemem.

I jeszcze SMART

Czy o takie informacje chodziło?
    Czy ten odczyt SMART jest dobry? w opisie było napisane, że im mniejsza wartość tym jest lepiej, a u mnie w większości przypadków jest 100

0
  • #13 26 Paź 2010 23:13
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Jak widzę poprzednia partycja to Nowy a partycja założona przez odtwarzać to Partition1. Z tego co widać są one różne jedna zaczyna się od 63 a druga od 16065.
    Sektor ,który by był potrzebny to na pewno 16065 oraz sektor 2930272064.
    podaj je.
    Teraz tak gdzie i w którym momencie kopiowałeś.
    1) Utworzona partycja NTFS na całym dysku w Windowsie
    2) Kopiowanie ? Czy przeniesienie do nagrywarki ?
    3) Przenie sienie do nagrywarki i w niej kopiowanie ?
    4) Przeniesienie do komputera brak widoczności ?

Jak to było krok po kroku bo mam wrażenie że nagrywarka ci nadpisała partycje z danymi i dlatego jest problem dodatkowo mogła nadpisać MFT i bez odzysku po RAW może się nie odbyć ale to dopiero po analizie.

0
  • #14 27 Paź 2010 17:03
    robsum
    Poziom 12  

Witam.
    Poniżej skopiowane sektory oraz wyniki skanowania NTFS (zgodnie z opisem znajdującym się pod wskazanym linkiem - może się przydać)

Z tym dyskiem, to było tak:
    - nowy, został zformatowany pod WinXP
    - potem go trochę ćwiczyłem (zapis, odczyt, kasowanie)
    - następnie ponowny format i powędrował do odtwarzacza
    - odtwarzacz chciał go sam zformatować i na to się zgodziłem
    - odtwarzacz działa również jak serwer NAS - czyli wszystkie dalsze operacje wykonywane były zdalnie, przez otoczenie sieciowe
    - na odtwarzaczu utworzyłem katalogi do których skopiowałem swoje dane (które później wykasowałem z komputera i co gorsza nadpisałem, bo miejsca nie mam tutaj zbyt wiele)
    - odtwarzacz utworzył swoje katalogi, takie jak: image, music, movie. W tym momencie poprzenosiłem do nich dane ze swoich katalogów: zdjęcia, muzyka, filmy. Swoje katalogi wykasowałem. Kolejne dane wgrywałem już bezpośrednio do tych katalogów. Miałem też jeszcze inne swoje katalogi, których nigdzie nie przenosiłem - i te pozostały nie zmienione, mam do nich dostęp.
    - chciałem uzupełnić dane na odtwarzaczu (głównie z płytek) i postanowiłem wymontować dysk z odtwarzacza i zamontować do komputera - i tutaj to się stało - windows przy uruchomieniu wykrył, że na dysku są błędy i chciał je naprawiać, na co się nie zgodziłem. Po uruchomieniu windowsa wszystkie katalogi są widoczne, ale dostęp mam tylko do tych które sam utworzyłem, te natomiast stworzone przez odtwarzacz: image, music, movie - nie otwierają się (komunikat: plik lub katalog jest uszkodzony i nieczytelny).
    - przeniosłem dysk ponownie do odtwarzacza, i tutaj się okazało, że co prawda mogę wejść do tych katalogów, ale są one puste...

0
  • #15 27 Paź 2010 17:27
    robsum
    Poziom 12  

Coś mi się nie załączył plik "ntfsscan.log" do poprzedniego postu... i teraz też próbowałem, ale coś mi nie wychodzi i nie wiem dlaczego?

0
  • #16 27 Paź 2010 17:38
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Zmień rozszerzenie lub skompresuj. komunikat musisz jakiś mieć więc go przeczytaj.

Przy SCAN NTFS podaj okienko czy znajduje woluminy czy można wejść w te katalogi i odczytać pliki ?

Link

0
  • #19 29 Paź 2010 00:17
    robsum
    Poziom 12  

migol21 napisał:

Przy SCAN NTFS podaj okienko czy znajduje woluminy czy można wejść w te katalogi i odczytać pliki ?

A więc wygląda to tak, że faktycznie część katalogów jest widoczna, jak również same pliki. Część plików daje się odzyskać (ale pojedynczo - takie jest ograniczenie tej wersji programu), przy innych wyskakują błędy.
    Mam takie wrażenie, że do odzysku jest to, co było zapisywane w katalogach, które sam utworzyłem. To co zapisywałem do katalogów utworzonych przez odtwarzacz, to tego jakoś nie widzę...

0
  • #20 05 Lis 2010 08:46
    moddyy
    Poziom 21  

Wypal sobie linuxa livecd na cd i spod niego może da rady wszystko ładnie odczytać.Linux wspiera sporo formatów może się nada radzi sobie z partycjami ukrytymi.
    http://www.linuxmint.com/edition.php?id=52

Wchodzisz przez ikonę computer na pulpicie.

0
  • #22 05 Lis 2010 11:30
    gem58
    Poziom 15  

migol21 napisał:
    moddyy - Problem w tym, że tu partycje się pozmieniały.

Chciałbym żebyś się jako fachowiec wypowiedział o pomyśle który mnie naszedł. Z drzewka partycji DMDE załączonego wyżej wynika że partycje "Nowy" i "partition1" generalnie się pokrywają i stąd problem, bo ich MFT nie pokrywają się 1-do-1.

Czy jest możliwe że dałoby się odczytać cokolwiek przez "podpięcie" partycji "Nowy" w MBR zamiast (lub obok) "partition1" ?

"partition1" zaczyna się w dość niezwykłym miejscu jak na standardy Windows i być może Windows na uparciucha pisał po tym dysku wg. nieaktywnej partycji "Nowy" zaczynającej się od 63 sektora. Teoretycznie oczywiście nie powinien, ale znane są przypadki odstępstw od standardów w Microsoft - "bo i tak wszyscy robią inaczej". a przecież zasadniczo zwyczajowo pierwsza partycja zawsze jest tuż za MBRem.

0
  • #23 05 Lis 2010 11:42
    ldj hudy
    Poziom 10  

Witam.

Ja polecam RIP Linux
    Sprawdzony wielokrotnie prze zemnie naprawdę sprawuje się świetnie.

http://rip.7bf.de/current/

Na live CD znajduje się dużo naprawdę przydatnych narzędzi dyskowych (np. testdisk).

0
  • #24 05 Lis 2010 11:59
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

ldj hudy - Tylko jeśli logika kolego jest sprawna.

gem58 - Po to sie wykonuje SCAN NTFS całego dysku aby potem otwierać znajdowane woluminy a są one szukane po wielu znacznikach zarówno fragmentach MFT jak i innych szczególnych ale w głównej mierze po fragmentach MFT.

0
  • #25 05 Lis 2010 13:11
    moddyy
    Poziom 21  

Z tego co się zorientowałem na necie player oparty na linuxie i moim zdaniem jeżeli się zgodził na partycjonowanie przez playera od początku najlepiej było przeglądać partycje z danymi zdjęcia filmy itd spod linuxa .Pomimo coraz lepiej rozwijającego się linuxa zaleca się partycje windowsowe tworzyć przygotowywać pod windows linuxowe pod linuxem lub nie patrzeć na to ale trzymać się jednego os linux lub win. celem zachowania zgodności .Windows zinterpretował ntfs utworzony przez linuxa z jakimiś błędami może próbował naprawy i mamy bigos.Po sieci szło dobrze ale powoli bo wszystko działało w środowisku jakim zostało stworzone.
    Linux bardzo dobrze obsługuje partycje utworzone w windowsie ale odwrotnie to mogą być problemy.

W ostateczności ( lub wręcz po pierwsze :-) ) jeżeli windows już namieszał i będziesz pogodzony z utratą danych to spod linuxa możesz spróbować uruchomić taki linuxowy scandisk (fsck + skladnia lub ntfsfix + składnia) dla ntfs z lini poleceń może on odkręci sprawę.
    Proponuje sklonować dysk i wtedy podjąć próbę na klonie.

howto
    http://portal.suse.pl/wiki/index.php/Sprawdzanie_systemu_plików:_ntfsfix
    to jest przyklad spod linux suse ale ja polecam ubuntu livcd

A może tuner w swoim osie zawiera takie narzędzie z menu albo po skrętce przez telnet dostać się na jego linuxa i odszukać komendę . Spis wszystkich po wciśnięciu TAB.

0
  • #26 05 Lis 2010 15:42
    gem58
    Poziom 15  

migol21 napisał:
    Po to sie wykonuje SCAN NTFS całego dysku aby potem otwierać znajdowane woluminy a są one szukane po wielu znacznikach zarówno fragmentach MFT jak i innych szczególnych ale w głównej mierze po fragmentach MFT.

Aha, dzieki. Właśnie zorientowałem sie że w zasadzie już to napisałeś wcześniej tylko nie wprost :)

0
  • #27 05 Lis 2010 20:15
    hubiwit
    Poziom 25  

hubiwit napisał:

Za sugerowanie piractwa - ostrzeżenie.
    Moderowano przez Matuzalem:
    GetDataBack for NTFS jest programem płatnym - nie wprowadzaj Użytkowników w błąd.

Tak to jest jak się da komuś namiastkę władzy...

Radzę ci to usunąć, bo nie sugerowałem nikomu piractwa - chodziło mi o odpłatną rejestracje programu, a bezpodstawne oskarżanie kogoś też do zbyt eleganckich nie należy. A pomylić mógł się każdy, gdybym mógł to też bym dał ci ostrzeżenie za oszczerstwo.

A swoją drogą to z skąd u ciebie od razu takie skojarzenia...

Pozdrawiam

0
  • #29 05 Lis 2010 21:48
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

hubiwit napisał:
    chodziło mi o odpłatną rejestracje programu

Wskaż swój tekst na forum, w którym NAPISAŁEŚ o odpłatnej rejestracji. I wskaż link do strony, na której mogę zrobić tę odpłatną REJESTRACJĘ tego programu.
    hubiwit napisał:
    a bezpodstawne oskarżanie kogoś też do zbyt eleganckich nie należy. A pomylić mógł się każdy

O jakiej pomyłce mówisz? Masz na myśli pomylenie programu darmowego z płatnym? I jakich to podstaw nam brakuje?

0
  • #30 05 Lis 2010 21:52
    xE5150
    Poziom 25  

hubiwit napisał:
    Może rzeczywiście nie jest, ale jak co to jest dużo sposobów na poprawne działanie...

Niestety kolego, w powyższych słowach sugerujesz używanie "złamanej" wersji programu.

Niestety, gdybyś miał na myśli zakupienie licencji, napisałbyś to jaśniej.

Przyznaj się do winy, nie ma sensu iść w zaparte, zaraz uzbierasz komplet ostrzeżeń, a tak może moderatorzy troszkę Ci odpuszczą.

Pozdrawiam!

0
  Szukaj w 5mln produktów