Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka włącza czujkę ruchu

dodatni 26 Paź 2010 01:30 2595 7
 • #1 26 Paź 2010 01:30
  dodatni
  Poziom 8  

  Mam zamontowane w kuchni 4 halogenki 12 v zapalane taka czujką ruchu
  Pkt 10.11 regulaminu. Musisz inaczej ją określić. Wolt piszemy dużą literą [V][retrofood]
  Podczas ruchu czujka zapala halogeny prawidłowo, jednakże czasami potrafi zapalić je również gdy w okolicy nic się nie porusza. Zaobserwowałem, że samozapalenie następuje w momencie gdy lodówka przestaje na chwile 'brzęczeć' chłodzić - tak jak to lodówki mają w zwyczaju. Lodówka oddalona jest od czujki na około 4 m , przy czym czujka ustawiona jest by wykrywać ruch w odległości około 1 m. Jak lodówka wpływa na czujkę i co mogę zrobić by nie dochodziło do samozapłonu ? Dodam, że lodówka i zasilanie czujki podłączone jest do tej samej linii elektrycznej.

  0 7
 • Pomocny post
  #2 26 Paź 2010 02:52
  Marek31415
  Poziom 31  

  Spróbuj ustalić, czy załączenie jest spowodowane zakłóceniem elektrycznym czy chwilowym wzrostem temperatury agregatu lodówki w chwili wyłączenia.
  Proponuję zasłonić układ optyczny czujki i sprawdzić, czy będzie się dalej załączać. Jeżeli tak, to na próbę podłączyć lodówkę przez listwę zasilającą z filtrem przeciwzakłóceniowym (do komputerów). Jeżeli załączanie jest powodem nagłego wzrostu temperatury, to należy przesłonić fragment układu optycznego czujki "patrzącego" w kierunku lodówki lub przestawić lodówkę w inne miejsce.
  Czy lodówka jest podłączona do gniazdka z zerowaniem?

  0
 • Pomocny post
  #3 26 Paź 2010 05:09
  And41x1
  Poziom 26  

  Przyczyną może być wzrost napięcia w tej gałęzi zasilania, w momencie wyłączania się lodówki.
  Można to sprawdzić, odłączając z tego obwodu inne urządzenie, ale tylko jeśli jest w innym pomieszczeniu, lub jeśli wyłącza się samoczynnie, tak jak lodówka, ponieważ czujnik zaczyna ponownie reagować, po kilkunastu - kilkudziesięciu sekundach od zaniku ruchu.
  Zakryj skutecznie czujnik i po np. minucie, wyłącz jakieś urządzenie powyżej 100 Watów mocy. Jeśli również spowoduje zadziałanie czujnika, to ja poprawiłbym stabilność napięcia w czujniku - zwiększenie pojemności kondensatora za prostownikiem, ewentualnie dodanie stabilizatora.
  Najlepiej byłoby sprawdzić / poprawić instalację.

  0
 • Pomocny post
  #4 26 Paź 2010 20:34
  kris1966
  Poziom 17  

  Myślę że załączanie spowodowane jest zakłóceniami elektrycznymi wytwarzanymi podczas wyłączania silnika agregatu lodówki. No chyba że brzęczeniu towarzyszy też jakieś wesołe podskakiwanie lodówki. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie układu kondensatora i dławika odkłucającego na przewodzie fazowym zasilającym czujnik ruchu.

  0
 • Pomocny post
  #5 26 Paź 2010 22:12
  f.pawlo
  Poziom 15  

  Witam.
  Ja też myślę,że to przez zakłócenia elektryczne. U mnie jest to samo zjawisko tylko nie z lodówka ale lampą świetlówkową z układem jeszcze na starterach.Czujka reaguje jeśli tą lampę świetlówkową wyłączam.Dlatego mam zamiar przełączyć lampę lub świetlówkę na różne fazy-by nie były na tej samej.

  0
 • #6 30 Paź 2010 18:04
  dodatni
  Poziom 8  

  Zasłoniłem czujnik i nie zaobserwowałem samozapłonu. Wnioskuję, że jest to rzeczywiście spowodowane zakłóceniami elektrycznymi. Czy komputerowy przedłużacz z jakimś filtrem do którego podłączyłbym lodówkę powinien rozwiązać problem ? Jeżeli nie to czy istnieje inne rozwiązanie wykluczające ingerencję w czujkę ? Dodam jeszcze, że czujka i lodówka muszę pracować na tej samej linii elektrycznej.

  0
 • #7 30 Paź 2010 19:38
  Marek31415
  Poziom 31  

  dodatni napisał:
  Zasłoniłem czujnik i nie zaobserwowałem samozapłonu. Wnioskuję, że jest to rzeczywiście spowodowane zakłóceniami elektrycznymi.

  To raczej wskazuje na zmianę temperatury w okolicach lodówki po wyłączeniu agregatu.

  0
 • #8 30 Paź 2010 23:19
  dodatni
  Poziom 8  

  Prawda, dziękuję za poprawkę. Spróbuję przesłonić czujkę od strony lodówki.

  0