Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop COMPAQ ARMADA E500 - Spalony za wysokim napięciem

Adrian Żłobiński 29 Oct 2010 13:37 1898 6
 • #1
  Adrian Żłobiński
  Level 15  
  Witam. Zakupiłem dla siebie laptop jak w temacie. Był jednak bez zasilacza. Chciałem go sprawdzić swoim zasilaczem laboratoryjnym. Pech chciał, że podczas podłączania zasilania był skok napięcia i zamiast 18V laptop dostał 32V. Na szczęście podłączałem samego laptopa bez napędów i bez baterii. Zorientowałem się, że coś jest nie tak jak coś zaczęło skwierczeć. Pomyślałem po laptopie. Teraz laptop w ogóle nie reaguje. Po podłączeniu napięcia z dwóch akumulatorów (6+12) żadnych reakcji. Nawet nie spada napięcie na nich.

  Dokonałem wstępnych oględzin płyty głównej w okolicy gniazda zasilania i nie zauważyłem żadnych uszkodzeń poza jednym elementem oznaczonym F1. Element śmierdział spalenizną i miał małe wybrzuszenie. Pomyślałem, że to bezpiecznik, ale jest na nim przejście. Sprawdziłem również układy znajdujące się w okolicy. Jeden z nich to przetwornica LCCXXXX (nie pamiętam teraz oznaczenia). Ale w nocie katalogowej podają, że maksymalne napięcie wejściowe to 36V. Więc nie powinien się uszkodzić. Lada dzień mam otrzymać zasilacz do tego laptopa, to będę mierzył dalej. Dodam, że po podłączeniu zasilania z akumulatorów, na stykach do baterii pojawiają się napięcia w okolicy 4V.

  Mam natomiast pytanie do Was. Czy ktoś może mi coś powiedzieć, gdzie ewentualnie szukać usterki.
 • #2
  lisuluke
  Level 17  
  Musisz zmierzyć napięcia na cewkach przetwornic. Być może padł któryś z układów sterujących. Nic się nie grzeje?Nie ma innych bezpieczników?Pojawił się dym po włączeniu tych 32V?

  Dodano po 2 [minuty]:

  Skwierczenie było słychać z laptopa? Zobacz na jakie napięcia są kondensatory elektrolityczne. Być może któryś z nich skwierczał i się uszkodził.
 • #3
  Adrian Żłobiński
  Level 15  
  Nie było żadnego dymu, tylko mały smrodek z bezpiecznika F1. Po podłączeniu zasilania 18V leciutko ciepłe były kondensatory elektrolityczne, ale to może być moje subiektywne odczucie. Dzisiaj zrobię pomiary.
 • #4
  lisuluke
  Level 17  
  Jeśli są ciepłe to na pewno są uszkodzone. Na jakie napięcie są?
 • #5
  centrino@
  Level 13  
  A czy bieguny dobrze podłączyłeś?
 • #6
  Adrian Żłobiński
  Level 15  
  Na 100% bieguny były podłączone poprawnie.
 • #7
  Adrian Żłobiński
  Level 15  
  A jeśli spróbowałbym zasilić go z baterii. Moja bateria jest padnięta, ale mogę zamiast nie podłączyć zasilacz, którego jestem na 100% pewny. Przydałby się tylko pinout tej baterii.

  Niestety uruchomienie z baterii nie pomogło. Pozostaje wymiana płyty głównej.
  Dziękuję za pomoc, temat można zamknąć. A jeśli zdaniem moderatorów nie wnosi nic nowego, to nawet usunąć.