Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Multiszlifierka - pomoc w wyborze.

Usiu007 31 Oct 2010 20:11 3118 6
    Usiu007
    Level 13  
    Witam,
    jestem początkującym elektronikiem, kilkanaście płytek wytrawionych mam za sobą, przy tym dużo dziur wywierconych. Wywierconych niestety silnikiem z drukarki. Wierteł połamałem chyba z kilkanaście. Moja 'wiertarka' ma straszne bicie, wiercenie jednej dziury zajmuje ok 20s i jest dosyć męczące. W końcu miałem dopływ gotówki i postanowiłem kupić coś co ułatwi mi prace, no i padło na multiszlifierkę. Z początku chciałem kupić jakieś tanie dzieło skośnookich, jednak po przeczytaniu wielu tematów stwierdziłem że lepiej zainwestować w coś lepszego. Multiszlifierkę będę używał do wiercenia dziur w PCB oraz do obrabiania obudów, głównie plastikowych (dlatego przydałaby się w zestawie jakaś tarcza lub coś innego co poradziłoby sobie z 3mm plastikiem bez większych problemów). Z tego co wyczytałem to głównie polecany jest proxxon i dremel. I takie pytanie - czy do takich czynności jakie będę wykonywał potrzebny jest regulator obrotów? Kilka osób pisało, że potencjometru od ustalania obrotów nie ruszali od kilku lat, bo inne prędkości są nieprzydatne. Wiadomo, że multiszlifierki z regulacją obrotów są trochę droższe. Dlatego proszę was o polecenie coś w cenie tak do 200zł. No i żeby w zestawie była jakaś tarczka do cięcia plastiku. Urządzenie chciałbym aby podziałało chociaż z kilka lat. No i jeszcze jedno pytanie - lepiej dopłacić 50zł kupić coś gorszego w mieście i mieć gwarancję, czy coś lepszego no i w razie awarii trzeba byłoby odsyłać?

Pozdrawiam,
    Usiu.
    Usiu007
    Level 13  
    Podoba mi się PROXXON MICROMOT 50/E no i za 150 z przesyłką mogę go mieć. Tylko co mi będzie do niego potrzebne, aby wyciąć np prostokątną dziurę w plastikowej obudowie? Jakaś tarcza metalowa? I gdzie takie coś dostać? http://www.narzedziowy.pl/product_info.php?products_id=42994 czy takie coś byłoby odpowiednie? No i czy aby wiercić mniejszymi wiertłami niż 1mm konieczne jest dokupienie futerka, czy wysarczy włożyć wiertło w termokurczkę? :)
    Usiu007
    Level 13  
    Przepraszam za post pod postem, ale chciałem odświeżyć temat, bo chciałbym aby mi ktoś odpowiedział na zadane powyżej pytania. :)
    Po przejrzeniu różnych aukcji i opinii chyba jednak wezmę Dremela 300 - za 190zł mam Dremela 135W na 230V(czyli brak zabawy z transformatorami) no i dodatkowo dostaję 30 sztuk akcesorii. :) No a gdybym chciał proxxona to musiałbym wydać 160zł na samą multiszlifierkę, a do tego trzeba dokupić jakieś tarcze i pokombinować z transformatorem. Dodatkowo proxxon jest słabszy o 90W.
    marek 1871
    Level 15  
    Cześć.

PROXXON jak i DREMEL są OK. Jak pisałeś wcześniej z Proxxonem jest trochę więcej zachodu bo trzeba dokupić zewnętrzny zasilacz. DREMEL jest gotowy do pracy na dzień dobry. Ja polecam Ci Dremela. Popatrz sobie również na wersję DREMEL 300 z osprzętem i wałkiem giętkim - jest nie wiele droższy od wersji z 30szt osprzętu a wałek to fajna sprawa. Wygodny i lekki w operowaniu w ciężko dostępnych miejscach.
    Usiu007
    Level 13  
    Kupiłem Dremela. : ) Jestem zadowolony z jego pracy, jednak mam jedno pytanie - gdy jest nieużywany przez kilka godzin i włączę go na 1 bieg to z początku kręci się pomału, prędkość która normalnie powinna być (10 000) osiąga dopiero po jakiś 15-20s, czy to jest normalne? Czy jest coś nie tak z moim dremelkiem?

Sprawa rozwiązana, włączyłem go na 5 min na maksymalne obroty, bez obciążenia i po tym mu się poprawiło, coś ze szczotkami było nie tak, musiały się chyba ułożyć. : )