logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Korektor dźwięku do słuchawek

Mantatom 09 Lis 2010 11:58 3632 4
  • #1 8721204
    Mantatom
    Poziom 12  
    Niedawno pozbyłem się starej wieży i kupiłem amplituner JVC z kolumnami do kina domowego. Niestety po podłączeniu słuchawek spotkała mnie niemiła niespodzianka. Dźwięk idzie bez korekcji. W instrukcji amplitunera jest napisane malutką czcionką, ż ustawienia cyfrowego korektora DSP dotyczą tylko głośników przednich.
    Podobny numer odwalił Panasonic w telewizorach plazmowych. Tam sygnał na słuchawki idzie nie tylko bez korekcji "wysokie-niskie", ale i regulacja głośności słuchawek jest w osobnym menu, które trzeba wywoływać z pilota.
    Tak więc szukam jakiegoś sposobu aby mieć w słuchawkach dźwięk z regulacją przynajmniej wysokich i basów, bo płaski mnie nie interesuje.Przeszukałem net, ale gotowych takich urządzeń nie ma. Czyżby zmowa producentów, aby klient oprócz kina domowego dokupywał także wieżę ?:D Znalazłem ten temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic292378.html - może trzeba dorobić sobie samemu ten układzik? Tłumienie chyba nie przeszkodzi, bo zapas mocy z amplitunera chyba jest wystarczający
  • Pomocny post
    #2 8752832
    Opornik
    Poziom 21  
    Polecam zrobienie przedwzmacniacza na TL072, lub TL071, proste schematy z pełną regulacją . Chyba, że masz troszki więcej czasu i kasy to jeśli znasz się na nawijaniu transformatora to polecam przedwzmacniacz na lampie ECC83 b.dobra jakość dźwięku, cena też dobra ;)
  • #3 8753869
    Mantatom
    Poziom 12  
    Opornik napisał:
    Polecam zrobienie przedwzmacniacza na TL072, lub TL071, proste schematy z pełną regulacją . Chyba, że masz troszki więcej czasu i kasy to jeśli znasz się na nawijaniu transformatora to polecam przedwzmacniacz na lampie ECC83 b.dobra jakość dźwięku, cena też dobra ;)


    Dzięki. A możesz wrzucić te schematy?
    W miedzyczasie pożyczyłem książkę o wzmacniaczach m.cz. i tam jest dobry przykład jak projektować regulatory barwy dźwięku - jak znajde chwile to wrzuce skan.
    Myslałem też o wykorzystaniu starego walkmana z korektorem 3 punktowym, ale trochę za duży, chyba żeby go rozebrać. Poza tym nie wiem, czy tem wzmacniacz nie miałby za słabych parametrów. Mam też radio samochodowe Blaupunkt które odziedziczyłem wraz z samochodem, a które zaraz wymieniłem na inne bo nie miało zdejmowanego panela. Może wystawić na Allegro, a jak nikt nie będzie chciał to przerobic ? ale z kolei zdecydowanie za duże, a jako samodzielny odtwarzacz nie bardzo, bo nie ma mp3. No i do wzmacniaczy trzeba mieć zasilanie - niby nie problem bo mam kilka zasilaczy od starych komórek i drukarek, ale to z kolei dodatkowy przewód.
    A ciekawy jestem czy nie dałoby się coś w samym amplitunerze zmienić? Bo ten warunek że regulacja DSP dotyczy tylko przednich głośników to chyba jest realizowany programowo ? Ewentualnie - bez ingerencji w amplituner - dorobić osobne gniazdo słuchawkowe z przyłączami przewodów do kolumn i wyłącznikiem kolumn w osobnej małej obudowie. Moduł z jednej strony podłaczyć 12 przewodami do zacisków wyjściowych ampli, a do wyjścia modułu przewody kolumn. Tylko ze tu z kolei może być problem z niskimi tonami, bo pewnie ida tylko do subwoofera, przynajmniej gdy w ustawirniach amplitunera są wybrane głośniki "SMALL" ( " 5 małych+subwoofer"); jest jeszcze opcja "LARGE" ("5 dużych kolumn pełnozakresowych"). Ale sprawdze to doświadczalnie przyłączając drutami na chwilę słuchawki do wyjścia jednej kolumny przedniej.
  • #4 8753894
    premier93
    Poziom 16  
    Mantatom napisał:
    Myslałem też o wykorzystaniu starego walkmana z korektorem 3 punktowym, ale trochę za duży, chyba żeby go rozebrać.

    to raczej zły pomysł, korektor taki jest przystosowany do dźwięku słabej jakości - z kasety i jedyne w czym ci to pomoże, to robienie przesterów...
  • #5 8756103
    Mantatom
    Poziom 12  
    oto fragment książki
    W przykładzie przyjęto wartości potencjometrów Rn i Rw = 100 kOhm. A gdyby przyjąc 1 kOhm (mniejsze tłumienie)?
    Sprawdziłem amplituner. oakzuje się, że regulacja barwy dźwięku oddziaływuje na słuchawki, jednak w tak małym zakresie (?), że trzeba sie wsłuchac aby ja zauwazyc:D
    Załączniki:
REKLAMA