Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Migomat 150A bez butli. Jaka jest różnica w spawaniu?

13 Lis 2010 01:58 64753 16
  • Poziom 9  
    Witam, chciałem się was doradzić, myślę o jakimś migomacie np. 150A, na allegro widziałem za 629 zł, i czy mógł by mi ktoś doradzić jaka jest różnica w spawaniu bez butli, czytałem że jak się spawa bez butli to trzeba drut kupić proszkowany ale czy jest jakaś różnica w spawaniu ? i co mniej więcej mógł bym tym spawać czy da radę spawać profile i jakieś grubsze płaskowniki np. 8 mm, do tej pory spawałem spawarką transformatorową 150A najgrubszą elektrodą spawałem 3 mm i z grubszym materiałem dała rade spawać.
  • Poziom 27  
    Sa dwie metody spawania; jedna to jest spawanie w oslonie gazu, a druga to spawanie specjalnym drutem majacym otuline na wierzchu i wtedy nie stosuje sie gazu. Przy spawaniu z otulina Migomatem trzeba usuwac otuline mlotkiem, ( tak samo jak elektroda ) jak spawa sie w oslonie gazowej spaw wychodzi od razu ladny i bez dodatkowej pracy. Spawanie materialow grubszych trzeba stosowac grubszy drut, aby spaw byl mocny i przetopiony. Jesli zastosujesz z otulina to bedzie on juz grubszy i nie bedzie mozna wlozyc grubszego drutu, aby wszedl do pancerza. Max gubosc drutu jaka mozna uzyc to jest, jaki jest gruby pancerz do ktorego sie go wklada. Spawanie materialow o grubosci 8mm tym migomatem to bedzie bardzo trudne.
    Drut do spawania bez gazu nazywa sie; flux-core.
  • Poziom 9  
    Dioda52 napisał:
    Spawanie materialow o grubosci 8mm tym migomatem to bedzie bardzo trudne.
    Drut do spawania bez gazu nazywa sie; flux-core.

A z użyciem gazu będzie można spawać grubsze materiały ?, czy lepiej kupić jakąś elektryczną transformatorową czy inwerterową ?
  • Poziom 27  
    W kazdym migomacie podane jest do jakiej grubosci materiolow jest przeznaczony.Wedlug mnie powinien miec co najmniej 250A, aby mozna bylo dobrze spawac tak grube materialy. O wiele lepszym jest zastosowanie spawarki transformatorowej do takiego spawania, lub inwertorowej. Najwazniejsza rzecz jaka jest wydajnosc pradowa i w jakim cyklu pozwala spawac. Wiele spawarek ma ograniczony czas ciaglego spawania zwiazanego z tym, ze transformator lub inwerter jest malej mocy, a pracuje pod duzym obciazeniem i sie mocno nagrzewa, co powoduje jego wylanczanie, lub robienie przerw w czasie spawania.
  • Poziom 9  
    Dioda52 napisał:
    O wiele lepszym jest zastosowanie spawarki transformatorowej do takiego spawania, lub inwertorowej.

A czym się różni spawarka transformatorowa od inwertorowej ? i która jest lepsza do spawania?
  • Poziom 27  
    Spawarka transformatorowa jest bardzo dobra spawarka, ale dosc ciezka i przenoszenie jest dosc klopotliwe, ale w zasadzie nie zawodna, powodem jest prawie brak elektroniki. Wszystko zalezy od wykonania tej spawarki, czy jest stalopradowa, czy zmiennopradowa. Spawy o wiele lepsze wykonuje sie spawarkami stalopradowymi.
    Spawarki inwertorowe sa w zasadzie malo gabarytowe dosc lekie, latwe w przenoszeniu w inne miejsce. Wykonane sa wylacznie w ukladzie z elektronika i dosc skomplikowane. W momencie uszkodzenia koszt naprawy moze byc duzy. Czasami ulegaja uszkodzeniu z niewiadomych powodow. Sa spawarkami stalopradowymi.
    Odmiennymi spawarkami sa spawarki wirnikowe. Sa one najlepsze, ale przenoszenie jest praktycznie nie mozliwe. Montowane sa na kolkach jezdnych, majacych z jednej strony silnik, a z drugiej pradnice pradu stalego. W wiekszosci uzywa sie je w jednym miejscu w warsztacie. Kiedys uzywalo sie ich bardzo czesto na budowach.
    Najdrozsze sa spawarki wirnikowe , potem inwertorowe i na koncu najtansze spawarki transformatorowe. Nalezy zwrocic uwage w czasie kupowania na konstrukcje, mozliwosc dlugiego spawania bez przerywania spawania, prad max spawania i do czego bedzie w wiekszosci uzywana.
  • Poziom 9  
    Dioda52 napisał:
    Spawarka transformatorowa jest bardzo dobra spawarka, ale dosc ciezka i przenoszenie jest dosc klopotliwe, ale w zasadzie nie zawodna, powodem jest prawie brak elektroniki. Wszystko zalezy od wykonania tej spawarki, czy jest stalopradowa, czy zmiennopradowa. Spawy o wiele lepsze wykonuje sie spawarkami stalopradowymi.
    Spawarki inwertorowe sa w zasadzie malo gabarytowe dosc lekie, latwe w przenoszeniu w inne miejsce. Wykonane sa wylacznie w ukladzie z elektronika i dosc skomplikowane. W momencie uszkodzenia koszt naprawy moze byc duzy. Czasami ulegaja uszkodzeniu z niewiadomych powodow. Sa spawarkami stalopradowymi.

A którą wychodzą ładniejsze spawy transformatorową stałoprądową czy inwertorową stałoprądoową ?
  • Poziom 27  
    Jesli sa dobrze wykonane to nie ma znaczenia, ktora spawarke uzyjesz. Najwazniejsza jest osoba ktora spawa, jaka ma praktyke w spawaniu i doswiadczenie, oraz technike spawania. Spaw musi byc wtopiony dobrze do materialu, oraz calkowicie wypelniac miejsce spawania, bez podtopien na brzegach. Kierowac trzeba sie jak dlugo chcesz spawac bez przerwy, a nie ciagle przerywac i czekac na ochlodzenie spawarki, bo sie przegrzala.
  • Poziom 9  
    A jak się sprawdzają spawarki inwerterowe te z możliwością podłączenia i spawania tig, widziałem już za 600, 700 zł i czy w każdym sawarce inwerterowej można podłączyć tig ?
  • Poziom 27  
    Nie w kazdej spawarce inwertorowej mozna podlaczyc tig. Jesli jest uklad do migu, to teoretycznie jest mozliwosc podlaczenia tigu. Spawanie tigiem robi sie dla bardzo cienkich materialow, oraz aby spaw byl ladny. Szybkosc spawania jest bardzo wolna w tigu. Oczewiscie musi byc podlaczenie do gazu w spawarce inwertorowej.
  • Poziom 2  
    Spawanie drutem z proszkiem jest drogie. Raczej przydatne dla osób które bardzo mało spawają, albo np dla instalatorów - którzy często zmieniają miejsce pracy i potrzebują spawarki tylko na moment.
  • Poziom 12  
    Czy kupić taką czy inną spawarkę zależy przede wszystkim od tego do czego ma być głównie używana,jak często ma być używana, i jaki materiał ma być nią spawany.
    Część odpowiedzi już uzyskałeś.
    Przy twoim zapotrzebowaniu(8mm), to 150A bo jak wcześniej kolega napisał 250A aby taką grubość spawać.
    Nie napisałeś czy będziesz używał ją sporadycznie czy masz zamiar spawać regularnie jak w firmie.
    Jeżeli chcesz spawać regularnie to o tych z MARKETOWYCH (czyt. chińskich) zapomnij, bo znasz pewnie przysłowie ''tanie mięso psy jedzą''.
    Pozornie wychodzi tanio, ale ile zdrowia kosztuje późniejsza eksploatacja.
    Dla porównania możesz zapytać czy dać 220zł za kpl.kluczy łudząco podobnych do oryginalnej znanej marki(nie będę robił reklamy), czy dać 280 zł za taki ale oryginalny zestaw kluczy na które masz wieczystą gwarancję?
    Reasumując odpowiedz sobie na pytania które postawiłem powyżej i pomyśl co się dla Ciebie bardziej opłaca.
    Zabawka dla majsterkowiczów czy sprzęt którym pospawasz to co potrzebujesz i prędzej się zestarzeje niż popsuje twoje nerwy.
  • Poziom 2  
    Zawsze lepiej jest spawać w osłonie gazu jest lepszy przetop i spoina trwalsza

Dodano po 1 [minuty]:

Tą spawarka można się tylko pobawić a nie spawać

Dodano po 3 [minuty]:

Argon gaz do migomatu
  • Poziom 10  
    A jaki migomat byłby dobry dla amatora?
  • Poziom 19  
    ollpio napisał:
    Argon gaz do migomatu

Aleś dowalił. Migiem w osłonie argonu spawa się nierdzewkę i aluminium, a chłopak chce spawać czarną stal, więc albo czyste CO2 albo mieszanika Argon 80%/ CO2 20%. Na mieszance mniej odprysków.
    Co do spawarki to conajmniej Esab origomig 170 lub caddymig c200i. Jeżeli nie przeszkadza ci słaby cykl i gorsza jakość spawów to możesz się zainteresować jeszcz Besterami np. z Castoramy 1700S kosztuje coś około 1300 zł, ale jest to dużo niższej klasy sprzęt niż zaproponowane Esaby.
    Tanie chińskie spawarki nie nadają się do niczego.
  • Poziom 13  
    zdenek_zdenek napisał:
    ollpio napisał:
    Argon gaz do migomatu

Aleś dowalił. Migiem w osłonie argonu spawa się nierdzewkę i aluminium

Aluminium się spawa w osłonie Argonu w metodzie MIG, a nierdzewkę jednak się spawa w metodzie MAG, gazem osłonowym jest Argon + do 4% CO2 oraz ewentualnie 1% tlenu...

Czysty argon to w TIG do nierdzewki...