Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wasza Whirpool piszczy?

04 Lut 2003 10:34 7798 15
  • Poziom 12  
    Witam wszystkich!

Kupiłem niedawno pralkę Whirpoola 8062 (6 zmysł). Czy może mi ktoś powiedzieć czy harakterystyczny pisk silnika podczas rozpędzania się i wirowania to normalna rzecz? Czy też może coś jest nie tak? Trochę mnie ten efekt dzwiękowy denerwuje. A może jest jakiś sposób na wyciszenie tego silnika?
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Raczej jest to normalna praca.Jest to silnik komutatorowy i od niego pochodzą
    te charakterystyczne dzwięki.Szczególie przy dużych obrotach ujawnia sie głośna praca.Niekture firmy stosują osłony do wyciszenia pracy silnikka ale wtedy cena za pralkę jest wyższa.
  • Poziom 11  
    Witam , miałem też w domu tą pralkę - zaczeła piszczeć więc poszła do serwisu - a tam powiedzieli że koszt wyniesie gdzieś 300 zł . Zażadałem zwrotu pieniędzy i gdy już otrzymałem gotówke to kupiłem Bosh-a i jestem bardzo zadowolony (jest bardzo cicha) :)

Madi
  • Poziom 12  
    Nie przejmuj się to jest normalny dżwięk,
    ale ja bym to określił jako wzmagający się gwizd.Posłuchaj np. startu odkurzcza.
    Tego dzwięku nie da się wyciszyć.
  • Poziom 21  
    Witaj

Pisk to rzecz normalna i tak ma być. Silniki w takich pralka wirują niekiedy z prędkością ponad 21000 obrotów co w połączeniu z komutatorem powoduje takie efekty. Nie wiem jak jest w Whirpoolu ale w tańszych pralkach pomaga oklejenie ścianek mata wyciszającą i zrobienie podłogi. Wycisza to znacznie dźwięki.
  • Specjalista AGD
    Witam.
    XAX chyba za mocno zakręciłeś tymi obrotami.
  • Poziom 21  
    Witaj

>XAX chyba za mocno zakręciłeś tymi obrotami.
    Raczej nie. Sprawdzałem przyrządem. Zobacz jakie małe koło pasowe jest na silniku a jakie na ośce bębna. Tam jest spore przełożenie na siłę. Przy pralce która ma wirówkę 1200 to silnik potrzebuje mieć trochę obrotów. Ciekaw jestem jak szybko kręci się silnik w Miele przy wirówce 1800. Jak dopadnę taką to z ciekawości sprawdzę :)
  • Poziom 11  
    kurcze... to w tych pralkach jest silnik komutatorowy???
    w takich zwykłych Polarach jest normalny :) indukcyjny 2-fazowy
    można prosić więcej szczegółów na temat tego silnika?
    (no a poza tym komutator - jak tam awaryjność?

--
    pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Kolego BARCIN w pralkach automatycznych stosowane są najczęściej silniki indukcyjne klatkowe z kondensatorem pracy o biegunach 2p=2 i 2p=12 lub 16 biegunów (dwie prędkości 2800obr/min i 450obr/min lub 2800obr/min i 300obr/min) i indukcyjne komutatorowe tzw uniwersalne (wirnik połaczony szeregowo ze wzbudzeniem.
    Silniki tego typu zasilane śą napięciem przemiennym regulowanum przez elektroniczne regulatory w których elementem regulacyjnym jest triak.
    Co do trwałości komutatora to jest bardzo duża.Wiekszy problem jest ze szczotkami,które po kilku latach pracy pralki należy wymienić ponieważ się wycierają.
  • Poziom 11  
    przepraszam za nieścisłość. pisząc komutator mam na myśli cały zestaw - komutator + szczotki, przyznasz chyba, że silnik taki jest bardziej skomplikowany od zwykłego klatkowego.... nieprawdaż?
    a o awaryjność pytam serio. ma ktoś doświadczenia, czy rzeczywiście jest wszystko OK i nie ma różnicy w stosunku do indukcyjnego klatkowego

--
    pzdrawiam
  • Specjalista AGD
    Witam.
    Barcin napisz dokładniej co chciałbyś wiedzieć o silniku komutatorowym.
    W telegraficznym skrócie napisałem Ci
    w poprzednim poście.
  • Poziom 21  
    Witaj

Awaryjność tych silników raczej nie jest duża. Jeżeli ma się coś zepsuć to psuje się na gwarancji potem w 90% przypadków wytrzymuje około 8-10 lat bez usterki. Problem z szczotkami jest głównie w pralkach tanich gdzie prędkością silnika steruje prosta elektronika a rewersy steruje programator. Jak nadpalą się styki w programatorze to potrafi to trochę pomęczyć silnik i szczotki.

Co do zalet takiego silnika to:
    1) Płynna regulacja obrotów
    2) Płynny start
    3) Łatwa regulacja obrotów przy pomocy prądnicy
    4) Mniejsze rozmiary niż przy klatkowych

A wady:
    1) Dość nieprzyjemne dźwięki przy wirowaniu
    2) Niekiedy niezbyt łatwe wymiany szczotek
    3) Dość drogi silnik jak padnie

A tak w ramach ciekawostki w nowych pralkach Miele są zamontowane silniki klatkowe trójfazowe zasilane przez elektronikę z jednej fazy. Żebyście widzieli a raczej słyszeli jak to pięknie działa :)
  • Specjalista AGD
    Witam.
    XAX przepraszm Cię ale zalety od 1 - 3 to nie zalety silnika to dotyczy całego napędu silnik + elektroniczny regulator.
    O takich zaletach można w ten sposób pisać o silnikach klatkowych.
    Wspominasz o silnikach trójfazowych zasilanych z jednej fazy są to silniki z układem falownika coraz częściej stosowane w pralkach.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    He He Polo2

Jak zwał tak zał ale wszyscy wiedzą oco chodzi ;)
  • Poziom 11  
    skoro już trzeba elektronikę do silnika (co teraz jest zupełnie powszechnie stosowane), to czy nie tańszym rozwiązaniem byłby silnik klatkowy z falownikiem (ściśle - przemiennikiem częstotliwości)?
    a tak przy okazji to awaria na gwarancji to w końcu też awaria.

P.S. Dzięki POLO2, jeśli to silnik uniwersalny, to wiem o co chodzi.
    --
    pozdrawiam