Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[PIC16f648A]+[pickit2] PK2Error0024

MrPe 21 Lis 2010 17:17 2490 11
  • #1 21 Lis 2010 17:17
    MrPe
    Poziom 9  

Problem z realizacją lampki rgb.

Po wykonaniu płytki według schematu:
    [PIC16f648A]+[pickit2] PK2Error0024

klon programatora ze stronki http://tomeko.net/bin/pickit2/pickit2_scheme.pdf
    (wtyk ICSP przerobiony - zgodny ze schematem lampki)

Po po podłączeniu płytki lampki do klona PICKIT2 i próby połączenia w MPLAB'ie wyskakuje błąd:

PK2Error0024: PICkit 2 was unable to establish a valid Vdd on the target (Attempted 5.00V - Read 0.48V)

Przy zasilaniu z 3V i 5V jest to samo..

Czym może być spowodowany błąd?

Z innym procesorrem (np pic16f886) działa poprawnie..

0 11
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 21 Lis 2010 19:38
    wzk
    Poziom 19  

Na czas programowania odłącz C2.

0
  • #3 21 Lis 2010 23:17
    MrPe
    Poziom 9  

Dzięki, pomogło.
    Mam jeszcze dlaczego? W sensie dlaczego ten C2 przeszkadzał?

0
  • CControls
  • #4 21 Lis 2010 23:28
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Programator na chwilę dostarcza +5V do układu by odczytać dane mikrokontrolera. W tej konfiguracji cała ta energia zużyta była na ładowanie C2 przez co napięcie na linii Vdd nie osiągnęło wymaganej wartości w określonym limicie czasu. Innym rozwiązaniem tego problemu jest dostarczenie napięcia +5V do układu z zewnątrz...

0
  • #5 22 Lis 2010 01:37
    wzk
    Poziom 19  

Kolega Urgon wyjaśnił dokumentnie.
    Gdyby Twój klon miał bardzo duży kondensator na zasilaniu (rzędu kilku tysięcy µF) to najprawdopodobniej zaprogramowałbyś PICa w tym układzie. Niestety w klonie jest tylko kilkadziesiąt µF.

0
  • #6 22 Lis 2010 02:12
    MrPe
    Poziom 9  

Dzięki bardzo za wyjaśnienie.

Ten problem rozwiązany, nie wiem czemu wcześniej nie działało nawet przy zasilaniu zewnętrznym, a po wyjęciu C2 zaczęło..

Jednak dalej coś jest nie tak, zaprogramował się, ale nie działa. Wygląda jakby procesor coś odpowiadał, chociaż jeżeli dał się zaprogramować to powinien być ok.
    Program działa, bo wcześniej był sprawdzany na pic16f628a i pic16f648a w DIPie i było ok.
    Połączenia są w porządku, LED też działa - po zwarciu do masy świecą odpowiednio kolory.

Czy mimo tego, że PIC dał się zaprogramować może być uszkodzony i nie działać prawidłowo?

0
  • #7 22 Lis 2010 09:36
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Napisz kod, który będzie ustawiał logiczne jedynki na kolejnych wyjściach co sekundę. Zaprogramuj i zobacz, czy układ będzie działał. Jeśli będzie, to znaczy że masz problem w projekcie. Jeśli nie będzie, to znaczy że problem leży w PICu...

Zamień też C2 na 22uF i umieść między masą i Vdd PICa kondensator 10nF(jak najbliżej)...

0
  • #8 22 Lis 2010 19:12
    MrPe
    Poziom 9  

No niestety to nie pomogło - kondensatory są, kod zmieniony, a pic dalej nie odpowiada :/

0
  • #10 28 Lis 2010 20:31
    MrPe
    Poziom 9  

Wylutowałem C2 nic..
    Zamieniłem go na 22uF i wstawilem 10nF zaraz przy wejściu do pica nic..
    Jak podłączyłem to tak samo według tego samego schematu to na pająku z tym samym prockiem to wszystko chodziło a tutaj coś nie chodzi - jakby procek nie wstawał. Wszystkie połączenia, poprawność ścieżek sprawdzałem już przynajmniej 4 razy :/

0
  • #12 28 Lis 2010 21:35
    MrPe
    Poziom 9  

Po wyjęciu odbiornika podczerwieni lampka świeci :|

EDIT:
    Okazało się, że to wina odbiornika podczerwieni, w bibliotece eagle'a znalazłem podobny, a ten okazało się miał zamienione wyprowadzenia w odniesieniu do użytego..
    Sprawa rozwiązana, dzięki wszystkim za pomoc. Zamykam temat.

0