Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Berlingo 1.9d, 2003r - wycieraczki

kamil2941 18 Dec 2010 22:20 12113 12
Texa Poland
    kamil2941
    Level 15  
    Witam
    W aucie nie działają wycieraczki przednie, tylna i spryskiwacze szyb. Jest tu moduł BSI w kokpicie nad nogami kierowcy i moduł BSM w komorze silnika ale wszystkie bezpieczniki są dobre, wszystkie wtyczki też, połączenia przewodów są więc nie ma przerw w komunikacji, silniki sprawne, moduły rozbierałem i nie były zazielenione bo w bardzo dobrym stanie wizualnym. Za pomocą Delphi jak i innych urządzeń nie ma błędów w tym module a jak robię test elementów wykonawczych to można uruchomić tylną wycieraczkę, spryskiwanie przedniej i tylnej szyby a wycieraczki przedniej nie da się. Dodam, że jeśli rusza się manetką przy kierownicy to nie słychać żadnych przekaźników a jeśli wysterowuję komputerem to odzywa się przekaźnik od tylnej wycieraczki w BSI, przekaźnik od spryskiwaczy jak i od przedniej wycieraczki w BSM. Za pomocą Kts jak i CDif2 odczytywałem wartości rzeczywiste i wynika z nich, że przełączanie manetką przy kierownicy funkcjonuje prawidłowo, wszystkie pozycje włączenia i wyłączenia są widoczne na komputerze więc o co chodzi?
  • Texa Poland
  • Texa Poland
    kamil2941
    Level 15  
    A immobilizer znajduje się w BSI? Ale słyszałem też o tym że jest jakaś procedura zaadaptowania elementów które nie działają, na uśpionym bsi rozłączanie wtyczek czy coś w tym stylu
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    A sprawdziłęś silnik wycieraczek?
    tytan58
    Level 20  
    sprubuj tak- wyłączyć zapłon, odczekać 6 minut nie dotykając niczego w samochodzie, w szczególności żadnych wyłączników ani drzwi, wypiąć szarą wtyczkę z przełacznika, włączyć zapłon, odczekać 5-10 sekund i na tym włączonym zapłonie ją wpiąć ponownie.Powinno zadziałać.
    kamil2941
    Level 15  
    A szara wtyczka to ta 4 przewodowa od przełącznika wycieraczek pod kierownicą? Bo tam jest jeszcze inna 2 przewodowa ale nie pamiętam jakiego koloru. A jeśli nie pomoże ta procedura to co zrobić, wymienić moduł BSI czy BSM, a w ogóle to dlaczego tak się stało że przestały działać te elementy?
    kamil2941
    Level 15  
    Nie pomogła ta procedura. Dodam że jak przeciąłem ten cienki przewód przy wtyczce do silnika wycieraczki, czyli ten od stycznika, to silnik można uruchomić ale pracuje kilka obrotów i zatrzymuje się w różnych pozycjach.
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    A wikesz czemu sie zatrzymuje w przypadkowyck pozycjack?
    kamil2941
    Level 15  
    bo sterownik nie widzi pozycji parkującej mechanizmu i dlatego zatrzymuje się w różnych pozycjach. Ale chodzi o to że ten przewód idzie bezpośrednio do BSI więc myślę że ten moduł może być uszkodzony, a BSM już podmieniałem i to samo jest.
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    Bo silnik nie ma podtrzymania.
    kamil2941
    Level 15  
    ale w tym przypadku jest inaczej bo nie jest to mechanizm który ma jedno stałe zasilanie i drugie, które ma powodować przesunięcie się z pozycji parkującej, tak było w starych typach wycieraczek. Tu jest 4 przewody czyli: masa, zasilanie dla pierwszej prędkości, zasilanie dla drugiej prędkości, cienki przewód sygnałowy.
    Miracle Woman SM
    Level 18  
    To steruj przewodem synałowym i zobacz czy wycieraki będą sie zatrzymywały.
    kamil2941
    Level 15  
    próbowałem sterować tym przewodem ale to też nic z tego nie wyszło bo przecięcie jego niby powoduje pracę wycieraczki ale tylko na te 3 cykle i potem wycieraczka stale gdzie popadnie a jak połączy się z powrotem ten przewód to już nie ruszy silnik tylko trzeba przełącznikiem kolo kierownicy